Muutto pysyvästi Espanjaan (Teneriffa)

RinrinGOO

Voiko heti lukiosta päästyään muuttaa Teneriffalle opiskelemaan ja jäädä sille tielleen? Suunnitelmissa olisi muuttaa ja alkaa opiskella (se mihin ammattiin on vähän auki vielä).. Miten siis onnistuu? Onko käytännön vinkkejä? Espanjaa opiskelen joten ainakaan kielen kanssa ei pitäisi tulla mitään ylitsepääsemättömiä ongelmia.

Suomeen en halua jäädä sillä tämä maa on aivan perseestä kylmine talvineen, murjottavine ihmisineen ja Alkon eteen sammuneine spurguineen.

5

907

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • usf II

      Ihan vain vinkkinä, että kannattaisi ehkä jäädä mantereelle... saari on aina saari, ja jos ei ole saaressa syntynyt ahdistus tulee yllttävän pian...

      olen ulkosuomalainen, ja minäkin olen asunut ns. "unelmieni saarella", mutta parempi oli tulla mantereelle, täällä kun voi omalla autolla tai junalla matkustaa vähän pidemmälle, jos siltä tuntuu.

    • Ulkomaita nähnyt

      Vinkiksi: Opiskele espanjaa uutterasti, lopullisesti opit silti kielen paikan päällä. Äläkä ainakaan sulje ovia takanasi, sillä myös pettymyksiä voi olla edessäsi unelmien lomasaarella. Ja loppujen lopuksi manner-Espanja voisi olla pidemmän päälle antoisampi. Saatat myös huomata, että ikäviä ilmiöitä on kaikkialla. Onnea ja menestystä silti hankkeellesi.

    • Ignorance is a blis

      "Ihan vain vinkkinä, että kannattaisi ehkä jäädä mantereelle... saari on aina saari, ja jos ei ole saaressa syntynyt ahdistus tulee yllttävän pian..."

      Kiitti vinkistä.. Mutta mutta.. Sinne Espanjan mantereellehan on noin miljoona kilometriä matkaa ja siellä lienee ainakin talvella ihan erilaiset kelit? Kylmää ja kosteaa..

      Jos tykkää olla lämpösessä ympäri vuoden luulisi että noi saaret sopisi paremmin siinä tapauksessa? Ja jos vilua tulee ikävä niin onhan siellä niitä vuoria joissa onkin sitten viileämpää.

      Minkäköhänlaista olisi toimia yrittäjänä kanarian saarilla? Onkohan siellä yrittäjille viritelty paljon esteitä ja muutenkin samanlainen meininki kuin täällä?

      http://ristoaallonharja.puheenvuoro.uusisuomi.fi/135161-valtion-monopoleista

      Meidän systeemi on ihan kuin tämä: Nuo pikkuskloddit on kuin pieni yrittäjä.. reunalla olevat byrokraatteja, peli monopoleja vastaan.

      http://youtu.be/HKv6o7YqHnE

      "Liika ymmärrys tuottaa tuskaa. Ignorance is a bliss."

      • Si_tio

        Kanarian saaret - samantapainen juttu kuin Suomen Ahvenanmaa, oma lippu ja (vanhemmilla saarilaisilla) oma kieli. Los Canarios dice que no esta Españoles tampoco.

        Vaikeaa hikoilemista ja sisään pääsyä. Mutta kokeile, on mahdollista lyödä rahoiksi jos keksit jonkun uuden jipon.


    • jooopaajooo

      Muuta Singaporeen. Kylmyysennätys siellä on 19,7C ja siellä puhutaan englantia. Ja sekin on saari.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo räyhää: kansan on muututtava

      Orpon mukaan kansa ei elä kokoomuksen kanssa samassa todellisuudessa, ja sen vuoksi kansan on muututtava. Kas kun ei san
      Maailman menoa
      239
      2719
    2. Et taida paljoa

      treffeillä käydä? 😆 mieheltä Naiselle
      Ikävä
      101
      1144
    3. Nainen, nyt esitän muutaman skenaarion

      Asumme yhdessä ja seurustelemme. 1. On ilta ja olet sohvalla makoilemassa ja räpläät kännykkääsi. Makuuhuoneesta kuulu
      Ikävä
      122
      1098
    4. Oikea kaste on syntisten kaste

      Oikea kaste on syntisten kaste. Vain syntisiä tulee kastaa. Itsensä uskoviksi ja vanhurskaiksi julistaneita ei tule ka
      Kaste
      58
      1005
    5. Kristillinen kaste toimitetaan upottamalla veteen - pään valelukaste ei kelpaa

      Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen puhdistautumiseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali verta
      Kaste
      153
      1002
    6. Upotuskaste on raamatullisin kaste

      Jokainen raamattua lukenut tietää sen. Päivänselvä asia. Vauvalle annettu kaste ei löydy raamatusta.
      Kaste
      717
      917
    7. Mitä toivoisit

      Välillämme vai toivoisitko mitään näiden vuosien jälkeen?
      Ikävä
      63
      851
    8. Mikä tekee sen

      Vetovoiman kaivatussasi?
      Ikävä
      41
      827
    9. Perussuomalaisten kansanedustajalta erittäin raju puheenvuoro eduskunnassa massamaahanmuuttoa vastaa

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000012019924.html Hyvä, että perussuomalaiset tuo Suomen kansalle tätä vihervasemmisto
      Maailman menoa
      238
      815
    10. Harmittaako joku

      Harmittaako joku asia tai asiat, mitä on tapahtunut tai jäänyt tapahtumatta?
      Ikävä
      128
      806
    Aihe