erinäisilläkin palstoilla objektiiveista neuvoja kysellen varsin usein tulee vastaukseksi, etkö raaski tolla kalustolla hankkia kunnollista kuvankäsittelyohjelmaa... no raaskin toki, ei ole siitä kyse.
Mutta kai se on annettava sillekin periksi?
Onko se nyt sitten photoshop ja mikä versio? Kerrohan, onko mukana kuvankäsittelyn aloittelijalle selkeät ohjeet?
Taustaa sen verran, että todellakin haluaisin saada jo kuvausvaiheessa kaiken paikalleen, mutta harvoinhan näin käy. Myös muita kuvataiteita harrastavana toki kuvankäsittely kiinnostaa ihan omana lajinaan, kokemusta vaan ei ole, Gimpillä on joskus "pahimmat roskat" siivottu, rajailtu ja valotusta korjailtu, Gimpillä, Picasalla, kanuunan omilla ohjelmilla (tosi vähän siis, voin sanoa olevani täysin kokematon) Kuvauskalusto lie hyvää harrastajatasoa, muutama valovoimainen putki ja nyt myös uusi runko, mark5DIII. Mikä nyt siis olisi se oikea kuvankäsittely suomenkielinen ohjelma, jonka mukana selkeitä ohjeita amatöörille, joka kuitenkin on enemmän kiinnostunut itse valokuvauksesta, kuin jälkikäsittelystä. Ymmärtäen toki, että jälkikäsittely on usein tarpeen. Ajatuksella myös, että myös "kuvilla leikittely" on ihan oma mielenkiintoinen juttunsa.
ohjelmisto
2
160
Vastaukset 2
- fsdsfadsa
Photofiltrellä pärjää. Jos Gimpiä osaat käyttää, se on paljon parempi.
Jos mitään tarvetta Gimpiä parempaan ohjelmaan ei ole, miksi sellainen pitäisi ostaa? - J©B
Minusta
Varsinaiseen kuvansäätöön kannattaa hankkia Lightroom.
– perussäätö hoituu valitsemalla paletista kameran/linssin profiili
– aberraatio hoituu tarvittaessa parilla hiiren klikkauksella
– valkotasapaino hoituu pääsääntöisesti pipetillä klikkaamalla
– erinomaiset säätimet tumman ja vaalean pään säätöön
– perspektiivin ja vääristymien manuaaliseen korjaamiseen on kätevät liukusäätimet
– runsaasti valmiita ”säätöjä” ja mahdollisuus tehdä omia jolloin kaikki säädöt toimii yhdellä hiiren klikkauksella
jne
Netistä löytyy runsaasti ohjeita videoina ja kirjallisia ohjeita on vähintään riittävästi.
Muita hyviä:
C1 eli Capture One
– ammattimainen, alunperin keskikoon kameroilla
Aperture
– vai Maceille
– paras käyttöliittymä
– ilmaisia päivityksiä
Kuvan manipulointiin (leikittelyyn) ylivoimaisesti paras ohjelma on PhotoShop
– kallis hankkia, kalliit päivitykset
– monipuolinen
– vaatii paljon opettelua ja harjoittelua
Suomenkielisyydestä on minusta enemmän haittaa kuin hyötyä.
”ja mikä versio?”
– LR:n paras versio on 4.2 (ei taida vielä olla suomenkielisenä)
– PhS:n versio 13.0.0, (CS 5:stä alkaen kaikki on hyviä)
– LR:n tai/ja PhS:n kaveriksi kannattaa hankkia Adobe Photoshop Camera Raw 7.2
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 133941
Poliisin potkija
Kukahan oman elämänsä sankari oli potkaissut poliisia? Iltalehdessä oli juttua.27906Sinä mies olisit
ollut se kenet haluan. Edelleen pidän sinua kaikkein ihanimpana ja tärkeimpänä. Kukaan muu ei ole niinkuin sinä. Mutta s42793- 39715
Miksi jätit minut
Epätietoisuuteen? Tiedän että pelkäsit mitä siitä seuraa jos asiat tulevat mutta silti. Miksen merkinnyt tarpeeksi?48674- 56586
Kun et ota yhteyttä, tarkoittaako se
Että olet menny elämässä eteenpäin ja et myös toivo minulta naiselta viestiä enää?67578- 36568
- 76567
Tykkäisitköhän todellisuudessa jutella
Minun kanssa kahdestaan, vai onko tämä palstailu enemmän sinun juttu minun suhteen?57565