Khaol Lak vai Krabi?

MikkoHir

Hei!

Olemme kaverin kanssa lähdössä ensimmäistä kertaa Thaimaahan. Kumpi kohteista olisi parempi? Olemme 25v ja haluttais reissulta aurinkoa, snorklaamista, mahdollisesti sukeltaa, nähdä paikallista elämää, turistejakin saisi olla jonkun verran ettei ihan keskenään tarvitse olla. Hienoja maisemia, hyvää ja edullista ruokaa, hienoja maisemia. Voiko esim. Khao lakissa snorklailla suoraan rannasta, onko nähtävää? Entä yöelämä? Mitään älyttömän vilkasta emme kaipaa mutta jotakin elämää kuitenkin. Entä kummassa on edullisempi hintataso, syödä, harrastaa, shopppailla? Ja tyttöjäkin saisi olla, tosin ei mitään maksullisia. Kiitos jos jaksatte vastailla :) Mukavia reissuja kaikille niitä suunnitteleville ja odottaville!

11

1670

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Matkapoju

      Kylläpä oli taas erittäin idioottimanen komentti! Minun mielipide on että Krabissa on paremmat snorklaus kohteet lähisaarilla,Krabissa iltaelämä vilkkaampaa mutta molemmat ovat hienoja luonnonpuisto alueita. kumassakaan ranoilla ei ole mitään vesiskoottereita tai muuta vastavia härveleitä,mikä on mielestäni vain positiivinen asia ,hintataso on suht edullinen.

    • ----nanna--

      Itse tykkään molemmista paikoista!! Khao Lakissa vetoaa pitkät rannat joilla saa olla ihan rauhakseen.
      Mutta 25v pojille suosittelisin ennemmin krabin ao nangia. Veikkaan että bviihtyisitte siellä paremmin. Lähisaarilla on hienoja snorklausmestoja. Viime vuonna käytiin krabilla raya diversin kanssa sukeltamassa phiphillä, voin suositella :)

      • krabibabi

        Samaa mieltä! Khao Lak on kaunis ja kiva kohde, muttei varsinaisesti mikään nuorisopaikka jos ei satu olemaan innokas sukeltaja. Krabilla on enemmän vilskettä.


    • savilahtirywawr

      ite tykkään tosta khaol enemmän, mutta kai tässä pappa iässä ruvetaan jo olemaankin, 43v. kyllä toi aonang rupee olemaan semmonen metropoli jossa jäpikkäät viihtyy, tosin en oo käyny 2 vuoteen.mut eiköhän se homma ruleta vieläkin. koh hong ois hyvä paikka snorkkeli hommiin ja ite eka kerralla vuokrattiin pitkähäntä ja toivottiin snorkkeli paikkoja ni eka oli kanasaaren lähellä.

    • thailand vacation
    • Hyvä kysymys! Riippuu tosiaan pitkälti siitä, mitä etsitte. Vastausta voi etsiä esimerkiksi täältä, sivulla vertaillaan noita kahta kohdetta keskenään: http://www.minnethaimaassa.com/vs-kohteiden-taistelu/krabi-vs-khao-lak/
      Melkein sanoisin, että jos snorklaaminen (ja sukeltaminen) tärkeää, niin silloin Khao Lakiin. Khao Lakista pääsee snorklaamaan Ko Similan -saarille, jotka kuuluvat Thaimaan hienoimpiin sukelluskohteisiin. Ikimuistoinen retki on esimerkiksi snorklaajille suunniteltu kolmen päivän liveaboard-retki Similanille (yleensä paljon kauniita ruotsalaistyttöjä laivalla).
      Kokonaisuutena iltaelämä on Khao Lakissa Krabia rauhallisempaa, mutta Khao Lakista löytyy Red Snabber -baari, joka voittaa mennen tullen kaikki Krabin baarit. Tunnelma katossa joka ilta. Ja Khao Lakista on lyhyt matka Khao Sokin sademetsään (http://www.minnethaimaassa.com/pikaoppaat/pikaopas-kansallispuisto-khao-sok/), Thaimaan hienoimpaan kansallispuistoon. Sielläkin on hyvä tehdä tuttavuutta vastakkaiseen sukupuoleen, kun menette sinne ja osallistutte majatalonne järjestämään parin päivän retkeen hienolle, karstivuorten ympäröimälle järvelle.
      Mutta okei, ei se Krabikaan huono ole, itse vaan pidän enemmän Khao Lakista. Esim snorklaaminen Phi Phillä on tosiaan hienoa, kuten tässä ketjussa jo kirjoitettiinkin. Mutta miksette siis saman tien asuisi Phi Phillä? Saarella ei muuta olekaan kuin kaunottaria ympäri maailman bikineissä (http://www.minnethaimaassa.com/koh-phi-phi/). Jäinkö liiaksi jumittamaan teidän naistoiveeseenne? Antakaa anteeksi, ukkomies täällä haikailee oluen ääressä menetettyjä vapauden vuosia :)
      Ok, eli nyt tulenkin siihen lopputulemaan, että miksette menisi molempiin? Ensin Bangkokista vaikka bussilla Khao Lakiin ja sieltä vaikka Phuketin kautta Phi Phille? Jos aika riittää, voitte vielä koukata Krabin kautta. Ehtii hyvin tehdä kahdessa viikossa, ja tuloksena ikimuistoinen loma. Ja totta tosiaan, jos kysymyksiä on mielessä lisää, niin niitä voi esittää myös suoraan osoitteessa: http://www.facebook.com/NemoGuides?fref=ts
      Lupaavat peijakkaat vastata siellä vuosien asiantuntemuksella suoraan lukijoiden Thaimaa-kysymyksiin. Mene ja tiedä.

    • Ao nangista pääsee muuten Phi Phi saarille varsin kätevästi pikaveneellä tai laivalle verkkaisemmalla vauhdilla onpahan aikaa ihailla komeita maisemia 1 päivän pituisilla rekillä,jos sinne Phi Phi saarille haluaa pidemmäksi aikaa mennä niin mielestäni 2 vrk on max aika tuolla saarella.elle ole kinnostu laite sukelluksesta koska saarten lähellä on hyviä sukellus kohteita. hyviä snorklauskohteitakin löytyy esim . Maya bayn lahti. mutta vähintään yhtä hyviä kohteita löytyy Ao nangin lähisaarilta kun hyppää lonkkarin kyytiin Ao n angin rannasta esim. cikken ,boda, paradise island sekä Koh Hong johon kyllä kannataa otta reissu pikaveneellä lonkkarillakin kyllä onnistuu. mainintse nyt muutama sanan noistaPhi Phi saarista olen käynyt sukellusreissuilla 3 kertaa noilla saarilla ja täytyy todeta että saari mihin kaikki toimintakeskittyy on muutaman km pitkä kapeimmalta kohdalta noin 400 m leveä , saarella muutama kadun pätkä joille on tunkettu mellkein kaikiki hotelli ja ravintola toiminta muutama supermarket sekä hirveä määrä turisti krääsää myyviä kojuja hinta taso on melko korkea,mielestäni saarella on kaikki nähty parissa tunnissa itseäni on alkanut ahdistamaan jos siellä on joutunut pitempään olemaan aivan liiaan ylimainostettu ja kehuttu kohde maisemat tosi upeita mutta niin ovat kaikkialla Krabin provinsissa. muuten niitä Bikinipimuja löytyy tosi hyvin Railay ja Pha pranang beachien rannoilta sekä Cikkenin ja Bodan saarilta.

    • menittekö jo

      Khao Lak.Molemmissa käynyt.Molemmissa on puolensa.Krabilta (Ao Nang) pääsee helposti saarille.Khaok Lak on rauhallisempi,elämää löytyy kyllä..

    • kysyn vaan

      Krabi. Khao Lakissa loppuu nopeasti tekeminen. Krabissa riittää tekemistä vaikka kuinka pitkäksi aikaa. kalliokiipeily, kajakkiretket, snorklaaminen lähisaarilla (helpop järjestää itse toisin kuin khao lakissa), luolat, kuumat lähteet, tiikeritemppeli...

    • longtailboat

      Krabi. Juur Khao Lakista tultiin. Meitä miellytti Krabilla pitkähäntävene kulttuuri, helppoa ja lähellä. Joko nonstoppina saarille ja rannoille tai oma vene päiväksi. Oma maksoi muistaakseni viime vuonna 2200thb päiväksi niin että klo 18 piti olla takaisin, 4 henkeä reilu 10e per lärvi. Mopotaksit oli myös hauskoja. Mukava iltaohjelma ajaa vaikka satamaan iltaolusille ja katella kun pitkähännät tulee yöparkkiin, samalla näkee komean auringonlaskun. Samoin katuruoka tarjonta, pikkusen matkaa pääkatua nopparattharalle päin n. 100m matkalla vieri vieressä kaikkia mahdollista ja hyvää. Monet kirjoitellu että Krabi turistirysä??? Mikähän sen erottaa Khao Lakista? Samat rihkamat kummassakin kaupan, toki Khao Lak hiljaisempi ja Itänaapureita ei paljon näy eikä kuulu. Meidän seuraava paikka on Krabi, Phuket vasta sitten jos näihin ei saa matkaa.

    • KohLantaaaa

      Koh Lanta aivan mielenvikast lomanviettoo, rauhaa,,,,

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Voiko normaali ihminen ryhtyä vasemmistolaiseksi?

      Tätä jäin pohdiskelemaan.
      Maailman menoa
      202
      4158
    2. SDP haluaa 40 000 nettomaahanmuuttajaa

      SDP:n Suunnanmuutos-vaihtoehtobudjetissa, käy ilmi, että demarit itse asiassa vaativat räjähdysmäistä ”työperäisen” maah
      Maailman menoa
      142
      3745
    3. Orpo: Velkajarrua vastustavaa puoluetta vaikea ajatella hallitukseen

      No Minja Koskelan kommunistipuolue jäi ulos tuosta. Kaikki eduskuntapuolueet vasemmistoliittoa lukuun ottamatta sopivat
      Maailman menoa
      70
      3087
    4. Hienoa! Eduskunta luopui käteisen käytöstä

      Nyt tuo sama muutos pitää saada myös muuhun yhteiskuntaan. Käteistähän ei tarvitse tänä päivänä enää kuin rikolliset.
      Maailman menoa
      43
      1549
    5. Orpo loukkaantui fasismiin viittaavasta sanavalinnasta

      Mutta miksi loukkaantui? Orpohan on tehnyt yhteistyötä fasistien kanssa jo vuonna 2019, siis jo neljä vuotta ennen loukk
      Maailman menoa
      27
      1331
    6. Sulla on avaimet ja keinot

      Jos haluat jatkaa tutustumista. Itse olen niin jäässä etten pysty tekemään enää mitään. Pidempi keppi johon on helpompi
      Ikävä
      21
      1291
    7. Ikävä sinua mies

      Vuosia kuluu, mutta tunteet ei ole hävinnyt. Tasoittuneet toki, kun ei olla nähty. Järki palannut päähän kuitenkin. Se i
      Ikävä
      19
      1268
    8. Mikä tämä henkilö mahtaa touhuta Parkanossa

      Kamalaa https://www.ylasatakunta.fi/teksti/pirkanmaan-karajaoikeus-vangitsi-koiran-tappamisesta-epaillyn-6.68.127794.b58
      Parkano
      32
      1267
    9. Kiinnostaa - ei kiinnosta - kiinnostaapas

      Selittäkää hämmentyneelle miksi miehiä ei ikinä kiinnosta silloin, kun sitä olisi itsekin kiinnostunut? Sitten kun siirt
      Sinkut
      115
      1098
    10. Martina haluaa Marbellaan

      Martinan tekisi mieli ottaa lennot Marbellaan, jossa näkisisi kauniita ja hyväntuulisia ihmisiä. No sitten pitää matkust
      Kotimaiset julkkisjuorut
      215
      1033
    Aihe