Tibet - mistä junaliput&kaikki luvat?

vuoristopupu

onko jollain tuoretta tietoa Tiibetistä - lähinnä siis miten saa hommattua etukäteen tarvittavat matkustusluvat ja junaliput (Peking-Lhasa)? olisiko vinkata hyvää matkanjärjestäjään Tibetin kierrokselle?
Paljon kiitoksia etukäteen kaikista asiallisista vinkeistä!

2

325

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Aika vaikean pistit. Tilanne on muuttunut aika lailla tässä lähiaikoina, on ollut rajoituksia ryhmä kokoon ja kansallisuuteen ja lähteistä riippuen nämäkin ovat olleet risitiriitaisia. Näkemykseni on, että voimassa olevan käytännön mukaan jokin rajoitus ryhmä koolle on ja kansalaisuudelle. Siis ryhmän jäsenten on oltava samaa kansalaisuutta. Me suomalaiset tietysti hurraamme tälle rajoitukselle, koska ryhmän kokoaminen suomalaisista on helppoa kuin heinän teko(joku ironinen hymiö tähän).
      Itse olen käyttänyt tätä matkatoimistoa.
      http://tibettravel.org/
      Olin tyytyväinen palveluun, vaikka ei se halvin ole. Itse olin tyytyväinen, että ylipäätään löysin ryhmän(silloin ei ollut mitään rajoituksia, mutta matka tulee ryhmässä paljon halvemmaksi). Kuten voit huomata, tuolla matkatoimistolla ei ole yhtään suomalaisryhmää menossa tänä vuonna. Sitten on otettava vielä huomioon, että maalis-huhtikuussa pääsy vaikeutuu entisestään eli sitä ennen matka on tehtävä... tai jälkeen.
      Kiinan viisumia haettaessa ei tarvitse kirjoittaa että on menossa Tiipettiin... tarkennan ei kannata.
      Juna Pekingistä Lhasaan kestää tovin, joten voit mielellään jakaa matkan pätkiksi. Suosittuja lähtöpaikkoja ovat Xining, Chengdu ja Chongqing. Suosittelen Chengdua. Mixhostel järjestää myös matkoja, joten voit olla sinne yhteydessä.
      http://www.mixhostel.com/mixhostel/homepage_eng.htm
      Chengdusta juna Lhasaan kestää noin kaksi vuorokautta. Juna lähtee joka toinen päivä, vuoropäivin Chengdusta ja Chongqingistä. Lipun voit ostaa itse juna-asemalta, etkä tarvitse mitään dokumenttiä, mutta junaan astuessasi sulla täytyy olla Tibet travel permit mukana. Matkatoimistokin voi sulle sellaisen ostaa, mutta ottavat aika lailla komissiota.

      • Pari korjausta. Ei toi matka Pekingistä olekaan niin pitkä... itse asiassa lyhempi kuin Chengdusta, siis ajallisesti. Toinen asia on, että en löydä enää suoria yhteyksiä Chengdusta ja Chongqingistä. Voi olla, että vika on verkkopalvelussa tai sitten yhteydet on keskeytetty jostain syystä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävöin sinua kokoyön!

      En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun
      Ikävä
      53
      3876
    2. KALAJOEN UIMAVALVONTA

      https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar
      Kalajoki
      89
      2267
    3. Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin

      Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo
      Tunteet
      45
      1922
    4. Älä mahdollisesti ota itseesi

      En voinut tietää. Sitäpaitsi.. niin
      Ikävä
      22
      1753
    5. Ota nainen yhteyttä ja tee Tikusta asiaa?

      Niin sitten minä teen Takusta asiaa.
      Ikävä
      28
      1506
    6. Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?

      Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?
      Kalajoki
      23
      1430
    7. Joku hukkui Hyrynsalmella?

      Oliko mökkiläinen taas?
      Hyrynsalmi
      15
      1142
    8. Metsästysmökki

      Metsästyskortti saapui. Lisäksi metsästysmökki varata!
      Kuhmo
      31
      1108
    9. Mitä sinä mietit

      Mies?
      Ikävä
      106
      1033
    10. Emme voi elää velaksi, sanoi Riikka

      Valtionvelan odotetaan nousevan 86,3 prosenttiin bruttokansantuotteesta vielä kuluvan vuoden aikana. https://www.iltale
      Perussuomalaiset
      79
      1022
    Aihe