onko jollain tuoretta tietoa Tiibetistä - lähinnä siis miten saa hommattua etukäteen tarvittavat matkustusluvat ja junaliput (Peking-Lhasa)? olisiko vinkata hyvää matkanjärjestäjään Tibetin kierrokselle?
Paljon kiitoksia etukäteen kaikista asiallisista vinkeistä!
Tibet - mistä junaliput&kaikki luvat?
2
399
Vastaukset
Aika vaikean pistit. Tilanne on muuttunut aika lailla tässä lähiaikoina, on ollut rajoituksia ryhmä kokoon ja kansallisuuteen ja lähteistä riippuen nämäkin ovat olleet risitiriitaisia. Näkemykseni on, että voimassa olevan käytännön mukaan jokin rajoitus ryhmä koolle on ja kansalaisuudelle. Siis ryhmän jäsenten on oltava samaa kansalaisuutta. Me suomalaiset tietysti hurraamme tälle rajoitukselle, koska ryhmän kokoaminen suomalaisista on helppoa kuin heinän teko(joku ironinen hymiö tähän).
Itse olen käyttänyt tätä matkatoimistoa.
http://tibettravel.org/
Olin tyytyväinen palveluun, vaikka ei se halvin ole. Itse olin tyytyväinen, että ylipäätään löysin ryhmän(silloin ei ollut mitään rajoituksia, mutta matka tulee ryhmässä paljon halvemmaksi). Kuten voit huomata, tuolla matkatoimistolla ei ole yhtään suomalaisryhmää menossa tänä vuonna. Sitten on otettava vielä huomioon, että maalis-huhtikuussa pääsy vaikeutuu entisestään eli sitä ennen matka on tehtävä... tai jälkeen.
Kiinan viisumia haettaessa ei tarvitse kirjoittaa että on menossa Tiipettiin... tarkennan ei kannata.
Juna Pekingistä Lhasaan kestää tovin, joten voit mielellään jakaa matkan pätkiksi. Suosittuja lähtöpaikkoja ovat Xining, Chengdu ja Chongqing. Suosittelen Chengdua. Mixhostel järjestää myös matkoja, joten voit olla sinne yhteydessä.
http://www.mixhostel.com/mixhostel/homepage_eng.htm
Chengdusta juna Lhasaan kestää noin kaksi vuorokautta. Juna lähtee joka toinen päivä, vuoropäivin Chengdusta ja Chongqingistä. Lipun voit ostaa itse juna-asemalta, etkä tarvitse mitään dokumenttiä, mutta junaan astuessasi sulla täytyy olla Tibet travel permit mukana. Matkatoimistokin voi sulle sellaisen ostaa, mutta ottavat aika lailla komissiota.Pari korjausta. Ei toi matka Pekingistä olekaan niin pitkä... itse asiassa lyhempi kuin Chengdusta, siis ajallisesti. Toinen asia on, että en löydä enää suoria yhteyksiä Chengdusta ja Chongqingistä. Voi olla, että vika on verkkopalvelussa tai sitten yhteydet on keskeytetty jostain syystä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille
Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.3432779SDP pelastaa uppoavan Suomen
2027 kun SDP voittaa ylivoimaisesti vaalit alkaa Suomen uusi raju syöksy kohti täystyöllisyyttä ja turvallisempaa yhteis582235Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti
Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj781929Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee
Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis641569- 1401512
- 601054
Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma
Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki1021019Tsemii Pete ja Linda! Tässä tärkeät kellonajat Euroviisut-viikon ohjelmista tv:ssä!
Euroviisut järjestetään Wienissä Itävallassa 12.-16. toukokuuta. Tsemii Pete ja Linda kisaan! Vetäkää Suomelle voitto Li7908Raiskaukset loppumaan?
Onko kenelläkään tiedossaan tuloksellisia keinoja saada väkisinmakaaminen loppumaan tai edes vähenemään? Lainsäädännön204830- 37738