Haaveilen ja suunnittelen 2-3 viikon matkaa tammi-/helmikuulle. Ajatuksena olisi lentää Singaporeen, olen huomannut, että sinne on halvemmat lennot, kuin esim. Bangkokiin. Onko ideoita ja kokemuksia miten reissu kannattaisi suunnitella. Luulisin, että yöpyminen 3-4 eri paikkassa olisi sopivasti. Kuinka monta päivää kannattaisi viettää Singaporessa? Ja mihin päin sitten sieltä? Onko vaihtoehtoja paluulentokentälle? Katsoin, että Bangkokin kenttä on kyllä liian kaukana.. Tietenkin haluaisin nähdä ihania rantoja ja kauniita merimaisemia.. ja luontoa. Shoppailut ja kaupunkinähtävyydet tulisi varmaan hoidettua Singaporessa. Tarkoituksena olisi pikkasen satsata yöpymisiin, eli ei ihan kaikissa halvimmassa yhden tähden hotellissa. Jotain suht. normaalihintaista, niin saa nautiskella... Tällä hetkellä näyttäisi lennot Singaporeen olevan 750e paikkeilla, saakohan tätä halvemmalla?
Suunnitteilla matka, ideoita?
6
808
Vastaukset
- LCC
Lähdössä Lufthansan 380 lentobussilla Helmikuun lopulla,kolmen tunnin vaihdolla Vietnamiin,josta Mekongia seuraillen 4-5 päivän risteily Phnom Penhiin,sieltä Sihanoukvillen ranta resorttiin muutamaksi päiväksi.
Mutta Singaporesta voit lentää Filippiineille,josta löytyy hienoja paikkoja,voi myös tehdä kuten itse teen,lento Vietnamiin jossa on rantoja joita massaturismi ei ole vielä pilannut..
Aasian suunnan lentojen hinta luokkaa 50-100e m/p.
Yksi vinkki mitä lähempänä lähtö on ,sitä halvempia ovat hotellit ym.
Last minute hinnat -30% - vaihtoehtoja löytyy
Siis eri paikasta takaisin? Ei kuullosta kovin edulliselta. Eikö kuitenkin edullisin ole HEL-SIN-HEL? Vaihtoehtoja halpalentoyhtiöillä löytyy, Filippiinit, Indonesia, Vietnam. Malesian parhaat saaret. Ja edullisisti vaikka Krabille. Ja vinkiksi, SP:n hotellit eivät pahemmin laske hintojaan vaikka olisi tulossa muutaman päivän varoitusajalla. Melkein sanoisin, että päinavastoin, koska kysyntää hyvän hintalaatusuhteen hotelleihin on kokoajan.
- LCC
Tarkoitin kyllä Vietnamin ja Kambodzan hotellien hintoja.
Oma lippuni maksoi Hel-Sin-Hel 530e,Sin -Sgn 52e,Pnh-Kul 17 e,Kul-Sin 32e.
Sgn-Pnh kuljetaan laivalla,siellä on muutama luxus jokiristeilijä,joilla pääsee last minute hinnalla tuhannen taalan pintaan Phnom Penhiin,all inc.
Hotellit otetaan paikan päältä,kuten Reneisance Riverside saigon ja Sokha Beach-resort Sihanoukville.
Mutta koska olen lyönyt lukkoon ainoastaan päivän jolloin on lähdettävä takaisin Singaporeen,muut päivät ovat auki viime hetken matkamuutoksille.
Singaporessa ei riitä aktiviteettejä viikkotolkulla makailuun,olen käynyt muutaman kerran ja 3-4 päivää on ok,ei paljon pidempiä aikoja.
- Jungle Park
Meillä joulu-tammikuussa tulossa 4 vk reissu, lennot HEL-SIN-HEL Finnair.
Reittinä Singapore-Langkawi-Koh Lipe- Koh Mook-Khao Lak-Singapore.
Lennetään mennessä Singapore-Langkawi väli, meriteitse pikkusaarten kautta Phuketiin, josta taxilla Khao Lakiin. Palatessa lento Phuket-Singapore ja vasta lopuksi Singaporessa muutama yö. - Annis1234
Meillä helmikuun puolesta välistä kahden viikon reissu. Lufthansalla meno-paluu Helsingistä Frankfurtin kautta Singaporeen 530€. Olemme Singaporessa, Balilla ja Kuala Lumpurissa kahden viikon ajan. Hotellit hyvää ellei jopa luxus tasoa katsottu valmiiksi ja kaikki lennot Air Asialla. Hinnaksi tulee 1200€ per hlö (majoitus 2hh) joka sisältää kaikki lennot Suomesta alkaen. Kun jaksaa etsiä löytyy hyviä ja edullisia vaihtoehtoja :)
Saamme kaupunkia, kulttuuria, luontoa, rantaa, hyvää ruokaa...- Sin
Kerro pian mitkä luksushotellit saa Singaporesta tuolla hinnalla? Itse olen maksanut halvimmillaan 400,- / yö, yleensä 500,- - 600,-/ yö (Raffles tai Shangri la Valley wing).
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nuorille miehille ei kelpaa enää paljon käytetty nainen
"En ikinä huolisi mitään kyläpyörää", Tomi täräyttää TikTokissa https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/27182b8f-7759-49d0-83603808Persut eivät ole kertoneet euronkaan edestä säästökohteita
Mutta änkyttävät kysellä niistä muilta jatkuvasti. Vaikuttaa ettei persuilla ole kykyä omaan ajatteluun ja päätöksenteko2503072Marinin hallituskaudella Suomen BKT sentään kasvoi
Tämä ns. kauhukabinetti ei ole saanut aikaan kuin vahinkoa. Otti ennätysvelat rikkaiden veroalennuksiin ja sai työttömyy672513Kuka lääketeollisuuden lahjoma "professori" on tämän takana
Lääkäri Ari Miettinen on otettu kiinni poliisin toimesta. Ari on avoimesti tuonut esiin lääketeollisuuden bisneksen vast41597Drone-epäily Uudellamaalla
Ihmisiä kehotetaan siirtymään sisätiloihin. https://www.is.fi/kotimaa/art-2000012008358.html1791559Loppuiko MTV3 näkymästä? Vinkki, miten näet mm. Salatut elämät jatkossa
MTV:n maksuttomien tv-kanavien (MTV3, MTV Sub, MTV Ava) näkyvyys Elisan palveluissa päättyi 12.5.2026. Tämä aiheutti har241524Oho! Martina Aitolehti teki radikaalin hiusmuutoksen - Uskaltaisitko itse?
Martina Aitolehti on menestyvä yrittäjä. Nyt hän on mukana Erikoisjoukot-realityssä. Erikoisjoukoissa Aitolehti nähdään641480Muistatko? Pete Parkkonen kohahdutti intiimillä videolla - Katso se tästä!
Pete Parkkonen sai kohujulkisuutta Kohta sataa -videolla. Nyt Parkkonen voi kohahduttaa Euroviisuissa ainakin silloin, j141085- 611022
- 94978