Ruokapaikkoja

10+4

Mitäs hyviä ruokapaikkoja suosittelette Kaunasissa?

5

626

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Pliska

      Kaunasissa saa hyvää ruokaa lähes joka ravintolasta.
      Suosikkilounaspaikkani on Miesto Sodas. Se sijaitsee kävelykadulla hotelli Kaunasin lähellä. Se on kaunasilaisittain keskihintainen paikka. Olen syönyt siellä hyviä naudan sisäfilepihvejä, kalaa ja kanaa.

      Berneliu Uzeiga on ravintolaketju, jolla on kolme ravintolaa Kaunasin keskustassa. BU tarjoaa liettualaista perinneruokaa edullisesti. Yksi BU on kauppakeskus Akropolisissa. BU:ssa olen syönyt liettualaisia pelmenejä, ceppelinejä ym. ja juonut kotikaljaa, giraa.

      Vanhassa kaupungissa on hyvä japanilainen ravintola, jonka nimeä en nyt muista...oliko se Yakitori, tai jotain sinne päin. Kanavartaat olivat mainioita, shusheja saa toisaalta edullisemmin. Tämä japanilainen on kaunasilaisittain hintava.

      Seniai Rusiai (tai sinne päin) on tasokas illanistujaispaikka vanhassa kaupungissa. Paikalliset perheet tulevat sinne illallistamaan viikonloppuisin.

      Raatihuoneen torilla on riistaravintola.

      Kaunasissa saa myös hyvää pikaruokaa. Esim. linja-autoaseman vieressä olevan kauppahallin kojuista saa hyviä tseburekeja (lihapiirakka sianlihasta ja sipulista) ja ceppelinejä (peruna-jauheliha palleroja). pikkurahalla.

    • 15+20

      Vanha kaupunki, Senieji Rusiai, mielestäni paras ruokapaikka Kaunasissa. Ruoka todella hyvää, paikka todella mukava kellariravintola. Hinnaltaan ei Kaunasin halvimpia, mutta tasoltaan ylivoimaisesti paras.
      T: Laatu

    • Olimme Kaunaksessa (vai miten se nyt taivutetaan..) 21 - 24.10.2012, mukavaa oli.
      Syksyhän sielläkin jo on, harmaa keli ja lehdet varisi puista, mutta voi kuvitella että keväällä/kesällä paikka on ihan kaunis. Tarkeni tosin nytkin katetuilla terasseilla muutama napsu illalla silti ottaa Yövyimme hotelli Kaunaksessa, hyvä ja siisti hotelli, kelpo aamupala ja sijainniltaakin hotelli oli mainio. Ramppasimme tietty ostareissa, mutta muutama kirkko, eläintarha, eläintieteellinen museo ja vanha kaupunki tuli myös tiirailtua. Kaunas on ihan hyvä vaihtoehto esim. Tallinnalle, vanha kaupunki ei ole ehkä yhtä näyttävä, mutta keskustan piiiitkä kävelykatu taas voittaa mielestäni Tallinnan keskustan. Ruoka oli hyvää, emme tosin käyneet varmaan tasokkaimmissa/kalliimmissa ravintoloissa, vaan söimme niissä paikoissa mitkä sattu kohdalle. Neljän hengen ruokailuun (pihvi/kanaa tms., muutama olut ja jälkkäri) ei 30 € enempää saanut kulumaan, ostareiden paikoissa ehkä puolet tuosta.Menolentokin kesti vain tunnin, takaisin tultiin tunti ja vartti. Lentoineen ja majoituksineen matkalle tuli hintaa n. 130 € / henkilö, eipä tuolla hinnalla kovin pitkälle pötkitä, jaa-a saisko Suomessa yhden yön Helsingissä. Suosittelen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Venäjä alkaa iskemään Suomen politiikkaan.

      Tässä on valtion ja koko länsiliiton päämiehet varoitelleet, että Venäjä alkaa talven aikana taas iskemään hybridisesti.
      Sinkut
      139
      845
    2. Muistelen lämmöllä

      Se oli vaikein päätös, jonka olen joutunut tekemään. En pidä valehtelusta, mutta näin sait päätöksen asioille. Rakasti
      Ikävä
      48
      652
    3. Ajattelitko ikinä pyytää anteeksi?

      Tiedät kyllä mistä.
      Ikävä
      70
      629
    4. Tunnistan mun rakkaan

      Kirjoituksen heti kun se on täällä. Mä vaan tiedän sen ja tunnen 🤗
      Ikävä
      81
      571
    5. Miten oletkin noin

      osaamaton kaikin tavoin :)
      Ikävä
      39
      529
    6. Tyrkytät ittees liian

      tasokkaille :)
      Ikävä
      46
      510
    7. Jos olen aiheuttanut pahaa, pyydän anteeksi

      Jos olen omalla kirjoittelullani aiheuttanut täällä jollekin pahaa mieltä tai sotkenut asioita, niin pyydän sitä anteeks
      Ikävä
      64
      489
    8. Uskon, että saataisiin kaikki selvitettyä

      Mutta yhteys on jäissä, minä olen jäässä, enkä osaa tai uskalla enää lähestyä. Se vaan on niin. Naiselta Jos ei ole hyvä
      Ikävä
      36
      485
    9. Odotan tosi paljon et nähdään uudelleen

      Sinussa on piirteitä, jotka sai kiinnostumaan.
      Ikävä
      21
      478
    10. Pakko myöntää mies

      En mä aina ihan rehellinen sulle ollut
      Ikävä
      95
      477
    11. Teinipersu Bergbom lupasi ensimmäisenä euron bensaa

      Teinipersu julkaisi Tiktok-videonsa marraskuussa 2021. Videolla Bergbom viittaa bensan hintoja esittelevään kylttiin ja
      Maailman menoa
      267
      466
    12. Vaihdevuodet ja psykoottinen käytös

      Estrogeenilla on suora yhteys aivojen välittäjäaineisiin, erityisesti serotoniiniin, joka säätelee mielialaa, impulssiko
      Suomussalmi
      37
      411
    13. Timo Vornanen.

      On siinäkin yksi täystampio. Eipä ihme, että persukannattajat sen eduskuntaan äänestikin.
      Maailman menoa
      25
      407
    14. Sofia ja Jeffrey yhdessä

      Sofia julkaisi instassa kuvan hänestä ja Jeffreystä kuvan, taustalla soi Happy birthday biisi ja Jeffrey kasvot peitetty
      Kotimaiset julkkisjuorut
      80
      405
    15. Onko se loukkaavaa jos pelkkä seksi kiinnostaa?

      En tiedä olisiko meillä muuta yhteistä edes. En kyllä oikein osaa nähdä meitä menemässä naimisiin, paitsi ehkä jossain U
      Ikävä
      35
      403
    16. 21
      402
    17. Luottamus

      Luotan vain siihen mitä tapahtuu IRL. Anonyymipalstan vihjailut eivät merkitse minulle mitään.
      Ikävä
      86
      396
    18. Joka ilta mietin

      sua❤️Mitä teet, missä meet? Kaipaatko yhtään? Yön tullen toivotan mielessäni sulle hyvää yötä ja aamuisin huomenet. Joka
      Ikävä
      24
      386
    19. Mikä on ollut ihanin

      Kohtaaminen kaivattusi kanssa? Mistä haaveilet hänen kanssaan?
      Ikävä
      13
      385
    20. Kun asiat pitkittyy niin ne mutkistuu

      Mutkaista jo on, ei nämä enää selviä.
      Ikävä
      29
      374
    Aihe