Astahhov vauhdissa !

Taas on venäjän lapsivaltuutettu suuttunut !
Sossu on Venäjän kansalaisen Anastassija Zavgorodnaja 4 lasta !
Sosiaalitoimisto ei halua tavata Venäjän diplomaattia, sossut väittävät, että
6- vuotias tyttö sanoi koulussa opettajalle, että isä iski häntää.
Kolme viikkoa sitten vietiin 3 lastaa lastenkotiin (6 vuotia tyttö ja kaksivuotiaat kaksoset.)
Edellisenä perjantaina vietiin myös viikon ikäinen poika. Lasta on mahdollinen tavata vain kerran kuukaudessa ja rinnalla ruokkiminen on sen johdosta mahdoton.

Venäjä syytä Suomea omien perheiden kiusaamisessa ja omien väitteiden tueksi viita Ihmisoikeuden lautakunnan raportille, missä sanotaan, että juuri venäläiset ovat Suomessa kaikkien eniten ulkomaalaisvihan ja rasismin uhreja.
17139
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 17

Vanhimmat

Toivomme, että myös Suomen media julista tapauksen!
Mutta milloin? Veikaan, että parin päivän päästä!

Äänestä
  • Venäjän lapsiasiamies.

    Suomi voidaan julistaa lapsiperheille vaaralliseksi.

    Helsingin Sanomat 30.9.2012.

    http://www.hs.fi/kotimaa/Venäjän lapsiasiamies Suomi voidaan julistaa lapsiperheille vaaralliseksi/a1305602627012
    --------

    Äänestä

Eivät tässä venäläiset missään erikoisasemassa ole.
Yhtä sivistymätöntä ja moukkamaista käytöstä sossut osaavat jaella kaikille kun niin haluavat, asiakkaan syntyperästä riippumatta.

Minä ainakin toivon, että Venäjä ottaa kovat otteet Suomea vastaan lastensuojeluasioissa, koska suuressa osassa niissä ei ole kyse mistään lasten SUOJELUSTA, vaan jostain aivan muusta.

Talouspakotteita tai ihan mitä tahansa, mutta hyvä olisi, jos koko muun maailman katse kohdistuisi suomalaisviranomaisten tumpelointiin, laiminlyönteihin ja/tai asiattomaan riehumiseen, kaikkea tuota täältä löytyy.

Äänestä

Kyllä te olette täysiä idiootteja, jos kuvittelette edes hetkeäkään, että Suomen lastensuojelun asiat kuuluvat jollekin Venäjälle.

Venäjä on sellainen takapajula, jolla on ihan omat vakavat puutteensa lastensuojelussa: katulapset, rikokset - joita tulevat tänne Suomeenkin tekemään, ihmiskauppa ja ihmisoikeuksien totaalinen puuttuminen.

Herätkää pahvit. Suomalainen lastensuojelu on kansainvälisestikin suuressa arvossa ja ihmisoikeudet maassamme ovat hyvällä tolalla. Jos teitä ei miellytä lastensuojelu, johtuu se yleensä siitä, että olette joutuneet tai päässeet ihan omien elämätyylinne vuoksi lastensuojelun piiriin, joiden tehtävänä on suojella LAPSIA. Ettehän te aikuiset halua tietenkään myöntää, että esim. lastenne hakkaaminen olisi jotenkin väärin tai luoja paratkoon joku puuttuisi siihen.

Tässä maassa ei lapsia hakata - jos niin tekee, sillä on sanktiot.

Lasten kuuluu saada suojelua ja jos vanhemmalla on idiootit vanhemmat, niin onneksi on lastensuojelu sitä lasta puolustamassa.

Käyttäkää mielummin aikanne johonkin omaa elämäänne kehittävään kuin netissä roikkumiseen ja kaunaiseen lastensuojelun parjaamiseen. Teiltä on taidettu lapset ottaa huostaan ja siksi täällä vietätte katkeraa aikaanne. Eikö olisi sekin aika parempi käyttää elämänne muuttamiseen siten, että saisitte lapsenne takaisin?

Äänestä
  • Sinulla meni kaikessa innostuksessasi sanatkin sekaisin.

    Äänestä

Suomalainen lastensuojelu saa ansaitsemaansa huomiota! Onko kukaan tietoinen tutkinut onko tapauksesta kirjoitettu muissa maiden medioissa?

Äänestä

Jotain saksalaisia lehtiä silloin tällöin luen, mutta en ole koskaan törmäännyt niiden sivuilla juuri tähän asiaan. Sen tiedän kuitenkin, että myös Saksassa otetaan lapsia huostaan, myös ulkomaalaisten.Ei sielläkään tarvitse kovin montaa kertaa lapsia läimäistä, kun jo Jugendamt puuttuu asiaan. Onhan Venäjä nyt varoitellut kansalaisiaan yleensä länsimaista, koska näissä lapsia viedään vanhemmiltaan, mikäli lastensuojelut niin päättävät. Ei tämä yksin Suomessa oleva ongelma ole. Myös muiden kansallisuuksien lapsia huostataan, mikäli perheessä esiintyy väkivaltaa tai muuta ei-toivottua käyttäytymistä. Ei näistä muiden maiden huostaanottoasioista juuri muualla kirjoitella, koska niissä maissa on omat huostaanottotapauksensa, ja Saksassakin varmaan on moni venäläislapsi kokenut saman kohtalon. Siitäkän en ole koskaan lukenut mistään onko nämä asiat jollain lailla vaikuttaneet Venäjän ja Saksan suhteeseen.

Äänestä

Venäjän viranomaisten kannattaisi keskittyä huolehtimaan oman maansa katulapsista ja muista ongelmista.

Pelkkä läpsäisy ei ole luultavasti tässäkään tilanteessa ollut syy huostaanottoon. Tosiasioita vain tuppaa näissä jutuissa helposti jäämään tarinoista pois.

Näissä keskusteluissa luonnollisesti monikin tietää tapauksista ihan kaiken.

Äänestä

Hyvä tarvitsemme ojennusta !

Kiitos !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Äänestä

Hyvä jotta Venäjä puuttuu Suomen sosiaaliviranomaisten toimintaan mikä on rikollista ja pitäisi saada kansainvälisen ihmisoikeustuomioistuimen tutkittavaksi.Suomessa ei noudateta ihmisoikeuksia lastensuojelijoiden taholta,puhumattakaan lasten oikeuksista.

Äänestä

Ovatko asiat hyvin Venäjällä?

Äänestä
  • Pietrain katulapset ry on kristilliseltä pohjalta toimiva suomalainen järjestö, joka tukee taloudellisesti ja humanitäärisesti mm. seuraavia turva- ja orpokoteja Pietraissa.

    Miksei suomalaisia huostaanotettuja lapsia suojella kristillisesti ja humanitäärisesti?

    Lisätietoa Pietarin kristillisestä ja humanitäärisestä auttamisesta.

    http://www.pietarinkatulapset.com/
    ----

    Äänestä

  • Halleluja! kirjoitti:

    Pietrain katulapset ry on kristilliseltä pohjalta toimiva suomalainen järjestö, joka tukee taloudellisesti ja humanitäärisesti mm. seuraavia turva- ja orpokoteja Pietraissa.

    Miksei suomalaisia huostaanotettuja lapsia suojella kristillisesti ja humanitäärisesti?

    Lisätietoa Pietarin kristillisestä ja humanitäärisestä auttamisesta.

    http://www.pietarinkatulapset.com/
    ----

    Eikö tuo linkittäminen ole aika... turhaa? Eikö sinulla ole mitään oikeaa, OMAA sanottavaa? Mielipiteitä? Perusteluja?

    Kuvitteletko olevasi hyödyllinen tämän aiheen ja keskustelun kannalta?

    Uskotko, että kaiken kaikkiaan Venäjän lasten asiat ovat paremmin kuin meillä?

    Äänestä

  • Huonosti on asiat Suomessakin jossa sosiaaliviranomaiset ajavat ihmisiä itsetuhoon ja niiden yrityksiin perättömyyksillänsä.Perheitä leimataan valheellisin syin eikä edes avun pyyntöihin suhtauduta asiallisesti.

    On korkea aika,että muut maat suhtautuvat suomen ihmisoikeusrikoksiin sen vaativalla tavalla ja olisi Suomelle oikein,että se joutuisi vaikka kauppasaartoon kunnes asiat on maassa hoidettu ihmisoikeuskysymysten mukaisesti.

    Äänestä

Vastaus Venäjän lapsiasiamiehelle

1.10.2012 12:53 Anton NikolenkoUlkomaat
Astahov
huostaanotto
lapsen oikeudet
Venäjä
138 kommenttia
ilmoita asiaton viesti
.

Tekstin venäjänkielinen versio: http://antonnikolenko.blogspot.fi/2012/10/blog-post.html



Hei Pavel, kuulin että haluaisit julistaa Suomen lapsiperheille vaaralliseksi maaksi ellei maa suostu neuvotteluihin lasten aseman parantamisesta. Tiedätkös Pavel, muutin itse lapsena Venäjältä Suomeen ja heti alkoi elämä tuntua hiukan turvallisemmalta. En haluaisi väittää Suomen olevan maanpäällinen paratiisi, mutta tosiasia kuitenkin on se, ettei Suomella ole yhtään mitään opittavaa Venäjältä lasten aseman parantamisessa.

Ehdottamiasi neuvotteluja voitaisiin toki käydä. Voisimme aloittaa vaikka Venäjän kahdesta ja puolesta miljoonasta orvosta lapsesta, joista 270 000 ovat orpokodissa. Siis eniten orpoja maailmassa suhteessa lastenlukumäärään ja enemmän orpoja kuin Neuvostoliitossa oli Toisen Maailmansodan jälkeen. Tilastoni ovat nelisen vuotta vanhoja, mutta joka vuosi viisitoista tuhatta orpoa heitetään takaisin kadulle valtion orpokodeista heidän täyttäessä kahdeksantoista vuotta. Heistä kymmenes tekee itsemurhan, 6000 jää kodittomaksi ja 3000 ovat vankilassa kolmen vuoden kuluessa. 60%:sta tytöistä päätyy prostituoiduksi ja 70%:sta pojista tulee rikollisia. Moskovassa tehdyssä kyselyssä 99,9% vastaajista katsoi ettei orvot ja heidän ongelmat kosketa heitä millään tavalla. Voisimme ehkä neuvotella siitä miten sinun kannattaisi tehdä ongelmaa tunnetuksi ja muuttaa ihmisten asennoitumista?

Tai ehkä voisimme vähän pohtia kumpi maista on lapsiperheille vaarallisempi. Pavel, olet itsekin sanonut, että vuonna 2009 satatuhatta lasta oli uhrina rikoksessa Venäjällä, 2000 heistä oli tapettu. Ylipäätänsä Venäjällä kuolee väkivallan seurauksena 20 ihmistä satatuhatta asukasta kohti, noin 35% enemmän kuin huumesotaa käyvässä Meksikossa. Suomessa oli vuonna 2009 kuollut väkivallan seurauksena vain 110 henkilöä, valtaosa heistä aikuisia. Venäjällä kuolee vuosittain liikenneonnettomuudessa 25,2 ihmistä satatuhatta asukasta kohti. Suomessa on kaksi kertaa enemmän autoja, mutta vastaava luku on vain 6,5.
Venäjällä tehdään vuosittain 41 000 itsemurhaa. Maassa, jossa on maailman kolmanneksi eniten teini-itsemurhia, viisi alle 20-vuotiasta päivässä päättää elämänsä. Lapsikuolleisuus on Venäjällä kolme kertaa suurempaa kuin Suomessa.

Ja Pavel hei, mikä siinä on, että Venäläiset naiset ovat niin kauhuissaan siitä ajatuksesta, että heidän lapsi joutuisi elämään samassa maassa kuin vanhempansa? Venäjällä on alhaisempi syntyvyys kuin Kiinassa, jossa ihmisiä kielletään hankkimasta yhtä lasta enempää. Venäjä johtaa aborttitilastoja ylivoimaisesti.

Etkä sinäkään Pavel varmastikaan vastusta huostaanottoja sinänsä? Venäjällä on kuitenkin 74 000 lasta, joiden vanhemmilta on viety oikeus huoltajuuteen. Onko niin, että huostaanotto on "rasistinen, sivistymätön ja aggressiivinen" ainoastaan silloin kun venäläinen lapsi otetaan huostaan ulkomailla? Pavel, pahoin pelkään, että jos keskustelua lasten oikeuksista käydään ehdottamallani linjalla, sinä et ilmesty paikalle. Länsi on kovin ikävä paikka korkealle virkamiehelle Venäjältä. Täällä media tuppaa esittämään kriittisiä näkemyksiä. Ota kaveista mallia ja pysy Venäjällä sen ongelmien parissa.

Minun täytyy Pavel sanoa, että kun katsoo noita tilastoja, tulee muutama ajatus mieleen. Sinä et taida olla kovin kummoinen lapsiasiamies. Kun sanot Venäjän tarjonneen "Suomen viranomaisille apua ja yhteistyötä lasten oikeuksissa koskevissa kysymyksissä", minun on pakko ihmetellä missä maailmassa oikein elät. Huostaanotot eivät ole Suomessa, kuten missään muuallakaan, ongelmattomia. Täällä huostaanotoissa noudatetaan sellaista periaatetta, että lähtökohtaisesti vanhemmalle annetaan mahdollisuus parantaa tapansa. Tästä syystä on lasten ja vanhempien edun mukaista, ettei huostaanottotapauksen yksityisyyskohdista anneta mitään tietoa julkisuuteen. Tällä periaatteella on myös kaksi huonoa puolta: Ensimmäinen on se, ettei aiheesta saada kovin hyvää julkista keskustelua, kun yksityistapauksia, joihin tiivistyvät järjestelmän ongelmakohdat ei voida käsitellä julkisesti. Toinen ongelma on se, ettei Suomen viranomaisilla ole mitään mahdollisuutta kiistää sinun, Bäckmanin tai venäläisen median esittämiä, usein valheellisia ja tarkoituksenhakuisia, tulkintoja tapahtuneista huostaanotoista.

JATKUU

Äänestä
  • JATKUU

    Voin sinulle Pavel kertoa yhden jutun jonka olen oppinut suomalaisista niiden kahdenkymmenen vuoden aikana jotka olen täällä elänyt. Heillä on aikamoinen riittämättömyyskompleksi, joka ilmenee absurdisuuteen asti menevänä huolena muiden mielipiteestä suomalaisista. Hyvä puoli tässä kulttuurin erikoispiirteessä on se, että jos jossain päin maailma on jokin asia paremmin, täällä pohditaan loputtomiin voisiko vastaavia käytäntöjä ottaa täälläkin käyttöön. Joten eivät ne suomalaiset viranomaiset ihan piruttaan ja muutoksenvastaisuuttaan kieltäydy neuvottelemasta Venäläisten kanssa jostain lapsiasiasopimuksesta. Kansainväliset suhteet eivät ole niin monimutkaisia kun joku kaverisi Gazpromista on sinulle saattanut kertoa - jokaisen maan kanssa ei tarvitse tehdä erillistä sopimusta joka aiheesta. Maailmassa kun on jo aika hyviä aiheeseen liittyviä sopimuksia, jotka tekin voisitte allekirjoittaa.

    Terveisin
    Anton
    entinen lapsi

    linkki: http://anikolen.puheenvuoro.uusisuomi.fi/118989-vastaus-venajan-lapsiasiamiehelle

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Ivan Orav kirjoitti:

Taas on venäjän lapsivaltuutettu suuttunut !
Sossu on Venäjän kansalaisen Anastassija Zavgorodnaja 4 lasta !
Sosiaalitoimisto ei halua tavata Venäjän diplomaattia, sossut väittävät, että
6- vuotias tyttö sanoi koulussa opettajalle, että isä iski häntää.
Kolme viikkoa sitten vietiin 3 lastaa lastenkotiin (6 vuotia tyttö ja kaksivuotiaat kaksoset.)
Edellisenä perjantaina vietiin myös viikon ikäinen poika. Lasta on mahdollinen tavata vain kerran kuukaudessa ja rinnalla ruokkiminen on sen johdosta mahdoton.

Venäjä syytä Suomea omien perheiden kiusaamisessa ja omien väitteiden tueksi viita Ihmisoikeuden lautakunnan raportille, missä sanotaan, että juuri venäläiset ovat Suomessa kaikkien eniten ulkomaalaisvihan ja rasismin uhreja.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu