Miten saisin Honda X8R-X:n kulkemaan kovemmin kuin nykyisen n. 70km/h.
Siihen on tehty:
CDI boksin niitti katkaistu.
Painavammat rullat.
Kiihtyvyyttä siis ei tarvitse lisää, kun se kiihtyy jo 0-40km/h n. 3:ssa sekunnissa.
Eli konsteja joilla lisää vauhtia, mieluiten sellaisia että ei tarvitsisi ostaa uusia osia
tms. kuten teharia. Mutta otan tuollaisetkin vinkit mieluusti vastaan.
Kiitos asiallisista vastauksista.
Kotka kuittaa.
Siihen on tehty:
CDI boksin niitti katkaistu.
Painavammat rullat.
Kiihtyvyyttä siis ei tarvitse lisää, kun se kiihtyy jo 0-40km/h n. 3:ssa sekunnissa.
Eli konsteja joilla lisää vauhtia, mieluiten sellaisia että ei tarvitsisi ostaa uusia osia
tms. kuten teharia. Mutta otan tuollaisetkin vinkit mieluusti vastaan.
Kiitos asiallisista vastauksista.
Kotka kuittaa.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Pora mäntää vähän isommaksi
...pakoputken paukkulaakerit pois...tulee ainakii 50% lisää vauhtii! hahahahaha!!
ota varin prikka pois tai hukkaputki tukkoon pitöis toimii
Katsopa tuolta moposkootteriosastolta. Siellä toukat jakavat viritysohjeita toisille toukille. Aikuiset eivät mopojaan virittele.
Rohkenen väittää että suurin osa kaikista mopoista on jollakin tapaa viritettyjä. Pelkästään käytännön asioista on tällöin kyse. Kun rakenteellisen nopeuden tekniikkaa on suunniteltu, ei siinä ole mopoilijat mukana olleet, eikä heitä ole kuunneltu.
Ajoneuvohallintokeskuksen mukaan mopedin omistajat ovat usein tietämättömiä niistä yllättävänkin ankarista seuraamuksista, joihin mopon virittäminen johtaa.
Virittely tulee kalliiksi, sillä yhtenä seuraamuksena on velvollisuus maksaa autovero. Moottoripyörästä on maksettava autovero ja autoverosta vielä arvonlisävero. Viime vuonna Ajoneuvohallintokeskus verotti 320 viritettyä mopoa moottoripyöränä. Veron maksuvelvollisuus on ajoneuvon eli tässä tapauksessa viritetyn mopon omistajalla. Maksettavaa veroa ei hyvitetä eikä palauteta, vaikka ajoneuvo myöhemmin muutetaan takaisin tavalliseksi mopoksi.
Viritetyllä mopolla ajavan kukkarossa tuntuu myös se, että moottoripyöräksi luokitellusta moposta on maksettava korkeampi liikennevakuutusmaksu, joka peritään takautuvasti kuusinkertaisena. Helsingissä 50 kuutioisen Kymco kevytmoottoripyörän vakuutus olisi 977 Euroa vuodessa = 81,41 Euroa kuussa. Toukokuun alussa tänä vuonna rekisteröidyn viritetyn mopon vakuutusmaksuksi muodostuisi siis 3 kk x 81,41 Euroa = 244,25 Euroa ja tämä kuusinkertaisena = 1465,50 Euroa. Kalliiksi tulee!
Liikennevalvonnassa mopon moottoripyöräksi tekevät rakennemuutokset voidaan todeta selvittämällä ajoneuvon suurin nopeus. Nopeus saadaan selville koeajamalla mopo tasaisella tiellä ja mittaamalla sen suurin nopeus käytettävissä olevilla nopeudenmittausmenetelmillä.
Mopon rakennemuutokset, jotka nostavat sen suurimman nopeuden yli sallitun, käsitellään moottoripyöränä. Tämän seurauksena kyseiseen ajoneuvoon voidaan soveltaa moottoripyöristä annettuja säännöksiä (esimerkiksi moottoripyöräveron maksaminen).
Moposta moottoripyöräksi muutetun ajoneuvon osalta rikosoikeudelliset seuraamukset määräytyvät seuraavasti:
· ajo-oikeudetta ajo, ellei kuljettajalla ole vähintään A1-luokanajo-oikeutta (seurauksena ajokortin saaminen saattaa lykkääntyä vuodella) · muutoskatsastamattoman ajoneuvon kuljettaminen/käytön salliminen · rekisteröitäväksi ilmoittamattoman ajoneuvon kuljettaminen/käytönsalliminen, mikäli mopo on rekisteröimätön.
Siviilipoliisi.
Buhahahaa....