Tarvitsis hommata low profile peliportti-kortti. Mitään ehdotuksia mistä löytyis? Peliportillinen low profile äänikorttikin käy. Toi peliportti on ihan must eli mitään usb hässäköitä on turha ehdoitella.
peliportti
tarvitsija
11220
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
että käyttiksesi on joku muu kuin vista tai seiska, ne ei tietääkseni tue peliporttia.
xp
Katsele vaikka huutonetistä tai käy penkomassa kierrätyskeskusten romulaareja. Myös USB => Game Port -adaptereita on olemassa, jos et tarkoittanut USB-hässäköillä juuri niitä.
Vähän asian vierestä: Mikä analoginen ohjainlaite on _niin_ hyvä, etteivät nykyaikaiset digitaalivermeet pärjää sille?
wanha legendaarinen Gravis analog pro joystick, itellä vielläkin sellanen, olipa hyvä tikku silloinkun sitä viellä käytin. Nyt ei ole enää peliporttia niin tikku jäi eläkkeelle, ikävä on.
No sitten sen ymmärtää. Oletko etsiskellyt jos Suomen kaupoista löytyisi niitä USB => Game Port -adaptereita?
Jos ei löydy, niin eBaystä sitten.
http://www.ebay.com/sch/i.html?_nkw=gameport to USB adapter
se tulee tommoiseen radio-hässäkkään. Kyttää luurin tangentin painallusta. Paljon helpompi hommata tommonen peliportti kuin ruveta rassaamaan toisten värkkäämää rautaa ja suljettua softaa. Koneeksi tulisi pizzaboxi kun sain ilmaiseksi ja vie vähän pöytätilaa.
Mikä on peliportti ? ?? o_O
Eipä jonnet tiedä, kun ei ole ikää.
33
http://en.wikipedia.org/wiki/Game_port
Peliportti on vanha joystick ohjaimen liitäntäpaikka koneessa, ne korvattiin USB:llä myöhemmin.