Ristiäislahja omalle lapselle

Mitä olette antaneet

Mitä olette vanhemmat antaneet ristiäislahjaksi omille lapsillenne? Yleensä puhutaan kummien ja isovanhempien ym. antamista ristiäislahjoista, mutta nyt kaipailen tietoa nimenomaan vanhempien itse omille lapsilleen antamista ristiäislahjoista.

Olemme mieheni kanssa suunnitelleet avaavamme lapselle oman pankkitilin, jonne talletamme pojan ristiäislahjaksi saamat rahat ja jonne laitamme hänen lapsilisänsä ja ristiäislahjaksi jonkin alkupääoman. Lisäksi haluiaisimme ostaa jonkin konkreettisen esineen, muttemme tiedä minkä. Mitä te muut vanhemmat olette antaneet omille lapsillenne?

4

3018

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Taidamme olla tyhmiä

      Mutta meille ei tullut mieleenkään että meidän olisi pitänyt jotain antaa =/
      Lapselle on säästetty oma kopio kummitodistuksesta jossa on kaikkien kummien nimet....
      Ja vieraskirja, johon vieraat kirjoittivat lapsellemme ekat terveisensä.

    • Hehhehe

      Höpö höpö, eikös vanhemmat hanki koko ajan "lahjoja" lapsilleen, ei mitään ristiäislahjaa erikseen ole kuullut kenenkään hankkivan omalle lapselleen! Senkun hankitte, mutta ei kannata "toisten kokemuksia" täällä kysellä.
      Miten olisi vaikka tontti ;)

      "ristiäialahjaksi saamat rahat" ;)
      Kiitos nauruista!

    • kuulostaa oudolta..

      En oo mäkään koskaan kuullut et vanhemmat antais lapselleen jotain ristiäislahjaksi... ..

    • luuttu

      Istutimme lapsellemme puun, tammen kotipihaamme. Seurataan vuosien saatossa yhdessä sen kasvua. Toivottavasti hän aikanaan ymmärtää sen merkityksen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. kenen näköinen

      kaivattusi on ?
      Ikävä
      51
      873
    2. Muistatko Mikkelin panttivankidraaman?

      Uusi draamasarja järkyttävästä tapauksesta on tulossa. Tositapahtumiin perustuva sarja ammentaa vuoden 1986 Mikkelin pan
      Maailman menoa
      63
      643
    3. Mitä haluaisit kysyä tänään

      Kaivatultasi? Anna jokin tunniste itsestäni tai hänestä.
      Ikävä
      55
      630
    4. Iäkäs Jämsäläinen mies kuoli poliisiautoon matkalla Jyväskylän putkaan

      Iäkäs vanhus humalassa niin huonossa kunnossa, ettei pystynyt huolehtimaan itsestään niin ainoa apu sillä hetkellä oli
      Jämsä
      43
      562
    5. Olen luovuttanut

      Välimme menivät niin pahasti solmuun, ettei niitä voi enää korjata. On aika jatkaa elämässä eteenpäin. Toivon sulle kaik
      Ikävä
      29
      517
    6. Ernest Lawson täräytti erikoisen heiton TTK-lehdistötilaisuudessa: " Onko tässä tarkoituksena...?"

      Ernest Lawson esitteli uudet TTK-tähtioppilaat ja opettajat torstaina 6.8. lehdistölle. Tulevalla kaudella on yksi hausk
      Kotimaiset julkkisjuorut
      4
      502
    7. En välitä sinusta yhtään

      Olet pelkkä itsestään liikoja luuleva ämmä. Kierrän sinut kaukaa nyt ja aina. Olit mulle pelkkä lelu vaan.
      Ikävä
      32
      498
    8. Hyvä ihminen

      Koetko olevasi hyvä ihminen ja kohteletko toisia arvostavasti?
      Ikävä
      71
      438
    9. Nainen. Onko meissä

      Sinusta jotain samaa? Näköä tai luonteenpiirteitä? Utelias
      Ikävä
      33
      425
    10. Ei se nainen edes oo

      mitenkään nätti 🤣🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      37
      406
    Aihe