Katselin yhtä holskujen sukupuuta, missä oli aivan järkyttävät sukusiitokset.
Ja ihan asiallisen oloinen kasvattaja (netin perusteella). Olin itseasiassa harkinnut holskun ottoa, kun olin nähnyt yhden näistä pennuista, mutta sukupuuta katsoessani en voi sanoa enään samaa..
Tässä pennuilla oli hyvä prosentti: 0,00
Isällä oli järkyttävän suuri: 12,50 eli hänen vanhemmillaan oli sama isä.
Isän isällä sukusiitos oli jo 25, eli täyssisarukset.
Onko tämä normaalia? Olen ihan järkyttynyt.. Minulla on toisesta palveluskoira rodusta koira, ja siellä on ollut puhetta SSP:stä. Mutta mittakaava aivan toisenlainen! Siellä pahimpia on 6,00 sukusiitokset (serkus), mikä sekin minusta paha.
Kauhistuttaa...
Sukusiittoisuus
11
1419
Vastaukset
- sukuprosentti
No holskut on siinä tilassa, että sukusiitokset on jotain reippasti yli 15% usein 30-50%, teit niin tai näin. Jos siis aletaan ihan aikojen alusta laskemaan. Koiranetin prosentteja jos katsoo, no ihan turha edes katsoa kun ne ei pidä likimainkaan paikkaansa. Lyhytkarvaisilla taitaa eniten olla vaihtelua (vielä toistaiseksi) käytettävissä, toivottavasti jatkossa myös muunnoksia voi risteyttää keskenään. Käyttökoirajalostuksessa taasen, etenkin euroopassa luotetaan vahvasti linjaamisen eli sukurutsan etuihin, sitä suositaan niin holskuissa, maleissa, sakemanneissa kuin muissakin eikä ole mitenkään harvinaista tai paheksuttua siellä. Sukusiitosta on siellä vuosikymmeniä (ellei satoja) käytetty, pitää vaan sitten tietää milloin on aika taas ottaa uutta verta käyttöön ettei mene liian ahtaaksi. Jos koiranetissä on SS 6% vaikka jollain malilla, niin jos vaan pystyy penkomaan, niin äkkiä sielläkin tulee vastaan nuo reippaasti korkeammat prosentit. Tosin joskus niitä sukutauluja ei saa noinvaan penkomalla tietoonsa, koska euroopassa on harrastettu/harrastetaan paljon myös vilunkia papereiden suhteen, eli täytyisi jostain luotettavasta lähteestä saada tietoon todelliset sukutaulut. Ulkosiitos ja 0% sukusiitos ei ole aina pelkkää hyvää tuovia asioita.
Tietty täyssisarukset on jo aika tiukka linjaus, sellaisia ei paljon näy edes käyttökoirajalostuksessa, mutta esim. puolisisarukset melko yleisiä. Jos nämä taasen ovat suomessa kasvatettuja koiria, voi kyse olla puhtaasti vahingosta.- Nurmaansk
Onko sinulla tästä mitään linkkejä, jossa olisi tutkittua tietoa asiasta tai faktaa, mitään paikkaa mistä tutkia asiaa itse?
Kiinnostaa itseäni rodun sisäsiittoisuus asiat. - Anonyymi
NM. SUKUSIITOSPROSENTTI
Linjasiitos ei aina välttämättä ole paha asia, jos isovanhemmat ei ole sisäsiitettyjä.
Mutta, jos sukusiitosprosentti lähentelee 20 PROSENTTIA, OLISIN MINÄKIN HUOLISSANI.
Itselläni oli vuosikymmeniä sitten kaunis, MUTTA ARKA COLLIE, JOIDEN VANHEMMEMMAT OLIVAT SAMASTA PENTUEESTA, Loyalroy of LADYPARK ja lOTTERY OF LADYPARK, ENGLANNISTA. Koira oli kaunis, kuin kuva, MUTTA TODELLA ARKA.
Colieiden 7 kpl kasvatin kk-mäyräkoiria vielä paremmalla menestyksellä, Kennelnimellä Minelan. Niistä yhdestäkään ei tullut arka ja olivat silti menestyneitä näyttelyissä.
- linkeja
Ylipäänsä sisäsiitoksesta löytyy varmasti paljon asiaa pelkästään googlellakin. Eri rotujen tilanteesta voi keskustella esim. rotuyhdistyksien keskustelupalstoilla. En tiedä kuinka paljon aiheesta lukee esim. rotujen JTO:ssa.. Nykyään trendinä on rodussa kuin rodussa yrittää saada se koiranetin 0% SS, mutta niin pienessä rodussa kuin hollanninpaimenkoira, se on suurimmaksi osaksi pelkkää silmänlumetta ja todellisuudessa lukemat on ihan erilaiset.. Hollanninpaimenkoirat tarvitsee kyllä uutta verta, mutta esim. rodun kotimaassa ei olla kovin suopeita tämän asian suhteen vaan "puhtautta" yritetään viimeiseen saakka rajoituksilla ja kielloilla vaalia, eikä kaikki Suomessakaan halua esim. muunnoksia risteytettävän tai käytettävän rotuunotettuja koiria jalostukseen. Belggareilla on samantyyppinen tilanne vaikka yksilöitä on monin verroin enemmän..
- pkh1267
Meillä oli koira pentueesta, jonka sukusiitosprosentti oli yli 10. Koira oli luonteeltaan ihan mahtava, mutta jouduttiin lopettamaan todella nuorena vakavien ja epämääräisten terveysongelmien vuoksi.
- linjatsotketttu
KNPV on laji, jonka harrastajista löytyy oikeat Holsku-asiantuntijat löytyvät. Niissä piiressä pentuja myydään puhtaina, vaikka koirat voivat olla käyttömalin tai sakemannin ja holskun sekoituksia. Muitakin sekoituksia löytyy. Osa koirista koulutettavia, osa skeidaa. Pari käytökseltään arvaamatonta nähnyt. Ne oli pakko lopettaa. Hyvä Holsku on hyvän Malin luokkaa. Tosin prosentuaalisesti Holskut ovat työmaleja heikompia, joka ei tarkoita, etteikö laatua sieltäkin voisi löytää.
- sukupuutto
Holskut pitäisi risteyttää belkkarien kanssa ja lakkauttaa koko holskurotu.
Ihan surkealla tolla koko ns. rotu kun geenipooli on niin suppea.
Herätkää holsku kasvattajat jo viimein!- Anonyymi
Risteteytettäis mielummin jonkun muun kuin belkkarin kanssa.Eikö holskuissa ole ilman belkkariakin arkuuksia ihan tarpeeksi....
- Piksukka
Joo. Näinhän se on monessa muussakin rodussa..valitettavasti.
- totuuskääpästä
Suomen kansa näytti tyhmyytensä valitsemalla presidentillään
Kumminsa nussia on tämä mies
Missä juristin todistus ?? = Valejuristi
Maamme petturi.
EU:n pinokkio
Haku sanalla googleen sauli-niiniston-vaiettu-salaisuus - Anonyymi
Ystävälläni on Belgi groendal, nyt 7 kk. Ihana luonne ja ulkonäkö. Arkuudesta ei tietoakaan. Ostettu belggari kasvattajalta, joltain SANNA tai Susanna nimeltään. Ihana koira.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin
Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee632152Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki
"Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."51805Miten kestätte tyhmiä?
Miten usein turhaudutte tai suututte ihmisiin, joilla on matala älykkyys? Minulla tätä tapahtuu useita kertoja viikossa2361298En kerro nimeäsi nainen
Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin71960Lahkojen uudestikasteille ei pitä mennä
Sananl. 22:3 Mielevä näkee vaaran ja kätkeytyy, mutta yksinkertaiset käyvät kohti ja saavat vahingon.88950Minkä arvosanan 4-10 annat Susanna Laineelle Farmi-juontajana?
Susanna Laine vetää Farmi Suomi -realityä. Minkä arvosanan 4-10 annat Suskille juontohommista? Suosikkijuontaja teki21875Miksi naisen pitäisi maksaa 50/50
Vuokrasta miehelle? Eikö se ole miehelle lahja, ja aarre, jos nainen suostuu muuttamaan kanssasi asumaan?126797Onko se liikaa pyydetty
Voisitko sinä mies kerätä rohkeutta ja ottaa yhteyttä? Minä en jaksa tätä enää. On niin ikävä sinua. Minä niin haluaisin39740- 19716
Jos joku kertoisi ihastuneensa sinuun
mutta sinua ei voisi vähempää kiinnostaa, niin vastaisitko silti ystävällisesti?93699