Minulla on open office 3.3. Se herjaa välillä, että päivitys on saatavilla ja käskee klikata sitä ilmoitusta sen saamiseksi, mutta siitä ei tapahdu mitään. Mistä saan uusimman luotettavan päivityksen?
open office org päivitys
jassoosit
191490
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 19
Vanhimmat
OpenOfficen porukat lähtivät nostelemaan, ja loivat LibreOfficen, joka on ajantasalla ja päivittyvä.
http://fi.libreoffice.org/
Minäkin suosittelen tuota Libreofficea. Se on kehittyneempi kuin Openoffice ja sitä kehitellään aktiivisemmin. Jos kuitenkin haluat pysytellä Openofficessa, niin kokeile poistaa se ja asenna uudestaan uusin versio.
Miksi LibreOfficessa pitää ladata (manuaalisesti) koko 200 Mt:n paketti aina kun tulee joku pikkupäivitys? Ei kovin kätevää ja aiheuttaa aivan turhaa nettiliikennettä.
Eli kun LibreOfficen kautta klikkaa "check for updates", niin:
Status
LibreOffice 3.6.1 is available.
The installed version is LibreOffice 3.6.0.4.
Note: Before downloading an update, please ensure that you have sufficient access rights to install it.
A password, usually the administrator's or root password, may be required.
Description
The automatic download of the update is currently not available.
Click 'Download...' to download LibreOffice 3.6.1 manually from the web site.
Ja sitten pitää ladata koko saakelin paketti..
Tervetuloa Open Source -ohjelmistojen maailmaan. Kaikki on vähän niinku sinnepäin, mutta mikään ei ole oikeastaan hyvin. Ilmaisohjelmistojen ikävä puoli on niiden karvalakkimaisuus. Toiminnot saattaa olla toimivia mutta kiillotus puuttuu.
Jos lataa esim. 100Mt tiedoston libreen, se pitää ladata sinne viidessä erässä, muutoin tulee ilmoitus; "libre office ei vastaa"
Onhan se tiedostona aika iso (tekstitiedosto) mutta MsOfficeen sen pitäisi mennä kyllä nikottelematta.
Microsoftin office vain maksaa kovin paljon ja kotikäytössä se ei ole niin välttämätön, niin pitää tyytyä ilmaisiin!
MS Office 2010 maksaa halvemmillaan noin 60 euroa, joka ei ole mielestäni kovinkaan paljon laadukkaasta ja hyvästä Office ohjelmasta.
Se on Libreofficen ominaisuus.´
Mahtava ominaisuus, täytyy sanoa.
Osaako LO uutta versiota asennettaessa poistaa edellisen koneella asennettuna olevan version vai pitääkö itse ennen uuden version asennusta manuaalisesti poistaa se vanha versio?
Pysyykö käyttäjän tekemät asetukset voimassa vai pyyhkiytyvätkö nekin hevon perssiiseen "päivityksessä"?
Libroeoffice poistaa edellisen version asennusvaiheessa. En ole aivan varma, että säilyvätkö omat asetukset.
.
mutta Libre ei sitten tietenkään poista OpenOfficea vaan se pitää uninstalloida erikseen
.
Typerää , tosi typerää, että pitää muutaman pilkun takii ladata komartta sataa megaa uudestaan saadaksen päivityksen. Tekijät täysin ulalla ja vinksahtaneita.
Kukaan ei pakota sinua päivittämään ohjelmaa tai edes käyttämään sitä.
Kukaan ei pakota kommentoimaan tai edes lukemaan viestejä.
Oletan että kirjoitit myös "suksikaa vittuun" nimimerkillä. Ihmettelin yhä miksi käytät niin suuresti vihaamaasi ohjelmaa. Kaupasta saisi MS Officen eikä tarvitsisi ladata mitään.
Se vastaus oli sinulle dOHY.
Kukaan ei pakota olettamaan mitään.
En kylläkään käyttäisi noin raflaavaa nimimerkkiä kuin kommentoija 7.10.2012 21:51.
Ekö sulla toimi kirosanasuodatin vai missä vika? Laita se tuolta yläoikealta päälle niin ei tarvi punastella! Selvää suomeehan tuo oli.
Open officen päivitys maksaa ja perintä tapahtuu PayPalin kautta. Hintaa en tiedä, siinä luki että olisko 5 euroa, mutta pyörsin takaisin.
Seitsemässä vuodessa on asiat muuttuneet, aloitus siis vuodelta 2012. Kannattanee siirtyä LibreOfficen viimeisimpään versioon jos on aiemmin käyttänyt OpenOfficea.