Asu maistraattiin

avioon maistraatissa

Eli ollaan menossa maistraatissa vihille! Eikä missään tapauksessa haluta mitään suureellista! Paikalla on vaan tietty meidän parin lisäksi vihkijä,sekä 2 todistajaa (lähimmät ystävämme ) Juhlat järjestetään sitten myöhemmin. Onko maistraatissa jokin pukukoodi? Itse kun en haluaisi mitään kovin prameeta päälleni.

3

300

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ei koodia

      Maistraatissa ei ole mitään pukukoodia. Voit mennä sinne ihan siinä asussa, missä tavallisestikin liikut käydessäsi kaupungissa ostoksilla. Jos haluat, voit pukeutua juhlavammin.

      Sama sääntö pätee kirkkovihkimiseen.

    • anu27

      Minulla oli aikoinaan vakoinen paitapusero, sininen vekkihame ja tummat sukkahousuy.

    • morsein

      Joko ootte avioitunu? Minulla myös kyseinen päivä lähestymässä, ja ostin mustan pitsisen, ikäänkuin pikkumusta. Läheiset ovat kauhistelleet mustaa väriä! Mutta se on mun näköinen mekko, eikä pidetä juhlia. Käydään vaan syömässä tilaisuuden jälkeen, perheet mukana. Onko toi hirveä etikettivirhe, että morsian pukeutuu mustaan?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Silmienvääntelijä-persut pääsivät Japanissa sarjakuvaan

      Torille! https://www.hs.fi/kulttuuri/art-2000011943173.html
      Maailman menoa
      175
      4961
    2. Nato kaatamassa Petterin haaveileman Tunnin junan?

      Nato edellyttää pohjoisessa Jäämereltä Rovaniemelle saakka kapearaitesta suoraa rautatieväylää, joka maksaa paperirahaa,
      Maailman menoa
      18
      4336
    3. Donald Trump pääsi samalle listalle Sanna Marinin kanssa

      Eli vasemmistolaisen Time-median top 100 jännäihmisten listalle. https://time.com/collections/time100-next-2021/5937699
      Maailman menoa
      9
      3087
    4. Älkää vaan sairastuko syöpään Suomessa

      Tilaston mukaan Suomi, Slovakia ja Latvia lääkitsee aivan pohjamudissa syöpää. Sairastunutta hoidetaan edelleen vanhana
      Maailman menoa
      248
      2910
    5. Kyllä, maata ei halua puolustaa nimenomaan punavihreän puolen edustajat

      "Esimerkiksi maanpuolustushenki on keskimääräistä alempana naisten, arvoliberaalien, heikossa taloustilanteessa olevien
      Maailman menoa
      143
      2852
    6. Sä veit mun sydämen ihan totaalisesti

      Aivan totaalisesti..
      Ikävä
      52
      2491
    7. Oot se sinä

      Ihan varmasti oot, tuo olemus ei valehtele 😘💓🪅 🏡 ihana 😍🙏
      Ikävä
      27
      1919
    8. Vieläkö olet

      Rakastunut minuun? Minä sinuun
      Ikävä
      34
      1713
    9. Ei siinä kauan

      Menisi jos olisimme kahden
      Ikävä
      20
      1703
    10. Toivotko vielä kohtaamista

      Kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      63
      1677
    Aihe