Englanninkielisen lisensiaattityön kielentarkistus

Osaako kukaan sanoa mistä kannattaisi tilata englanninkielisen lisurin kielentarkistus. Onko Scribendi hyvä, vaikuttaisi olevan hinnan puolesta edullisin. Onko kotimaisia, järkevän hintaisia kielipalveluita?
2470
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Olen joskus, vuosia sitten käytänyt tätä firmaa:

http://www.cocom.fi/fi/index.html

En osaa yhtään sanoa nykyisestä hintatasosta tai sen kilpailukykyisyydestä. Osaaminen oli ainakin silloin kohtuullista.

Äänestä

Suosittelen Scribendiä tai vastaavaa, mikäli olet jossain määrin varma omasta kielitaidostasi. Tällaiset firmat eivät tyypillisesti editointia, vaan hiovat vain särmät pois eli laittavat sen kieliopillisesti jotakuinkin kuntoon. Joskus he saattavat mainita, jos joku lause ei kerta kaikkiaan avaudu natiivienglanninkieliselle lainkaan tai siinä on kaksoimerkitys, josta he eivät ole varma mitä tarkoitat.

Itse käytin väitöskirjaan toista samanlaista palvelua, mutta Scribendi on varmasti ihan hyvä. Suurin vaikutus siihen millaista jälkea kielitarkastaja tekee liittyy kolmeen asiaan: 1) kuka on kielitarkastaja (samankin firman eri tarkastajat tekevät erilaista jälkeä ja eri intensiteetillä) ja 2) kuinka paljon annat heille aikaa (jos lähetät viime tingassa ja he joutuvat tekemään tarkastuksen kiireaikataululla, niin jälki on huonompi) sekä 3) kuinka mukaansatempaavaa tekstiä saat aikaa (jos jäät junnaamaan syntyjä syviä ja ne ovat mitä kuivinta teoriaa ja vieläpä fingelskalla kirjoitetua, niin tarkastaja hyytyy alta aikayksikön).

Jos olet epävarma omasta kielitaidosta ja paperilla on sinunkin mielestäsi kirjoitettuna suomea käyttäen kuitenkin englanninkielisiä sanoja, niin ota yhteyttä johonkin Suomessa toimivaan kielitarkastajaan. Se on huomattavasti kalliimpaa, mutta hän ymmärtää luultavasti paremmin suomalaista ajattelutapaa, lauseenmuodostusta ja suomalaisten säännöllisesti tekemiä virheitä. Lisäksi voit kasvotusten keskutella parannusehdotuksista.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


lisurintekijä kirjoitti:

Osaako kukaan sanoa mistä kannattaisi tilata englanninkielisen lisurin kielentarkistus. Onko Scribendi hyvä, vaikuttaisi olevan hinnan puolesta edullisin. Onko kotimaisia, järkevän hintaisia kielipalveluita?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu