Englanninkielisen lisensiaattityön kielentarkistus

lisurintekijä

Osaako kukaan sanoa mistä kannattaisi tilata englanninkielisen lisurin kielentarkistus. Onko Scribendi hyvä, vaikuttaisi olevan hinnan puolesta edullisin. Onko kotimaisia, järkevän hintaisia kielipalveluita?

2

421

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Se oli silloin

      Olen joskus, vuosia sitten käytänyt tätä firmaa:

      http://www.cocom.fi/fi/index.html

      En osaa yhtään sanoa nykyisestä hintatasosta tai sen kilpailukykyisyydestä. Osaaminen oli ainakin silloin kohtuullista.

    • bravo 2012

      Suosittelen Scribendiä tai vastaavaa, mikäli olet jossain määrin varma omasta kielitaidostasi. Tällaiset firmat eivät tyypillisesti editointia, vaan hiovat vain särmät pois eli laittavat sen kieliopillisesti jotakuinkin kuntoon. Joskus he saattavat mainita, jos joku lause ei kerta kaikkiaan avaudu natiivienglanninkieliselle lainkaan tai siinä on kaksoimerkitys, josta he eivät ole varma mitä tarkoitat.

      Itse käytin väitöskirjaan toista samanlaista palvelua, mutta Scribendi on varmasti ihan hyvä. Suurin vaikutus siihen millaista jälkea kielitarkastaja tekee liittyy kolmeen asiaan: 1) kuka on kielitarkastaja (samankin firman eri tarkastajat tekevät erilaista jälkeä ja eri intensiteetillä) ja 2) kuinka paljon annat heille aikaa (jos lähetät viime tingassa ja he joutuvat tekemään tarkastuksen kiireaikataululla, niin jälki on huonompi) sekä 3) kuinka mukaansatempaavaa tekstiä saat aikaa (jos jäät junnaamaan syntyjä syviä ja ne ovat mitä kuivinta teoriaa ja vieläpä fingelskalla kirjoitetua, niin tarkastaja hyytyy alta aikayksikön).

      Jos olet epävarma omasta kielitaidosta ja paperilla on sinunkin mielestäsi kirjoitettuna suomea käyttäen kuitenkin englanninkielisiä sanoja, niin ota yhteyttä johonkin Suomessa toimivaan kielitarkastajaan. Se on huomattavasti kalliimpaa, mutta hän ymmärtää luultavasti paremmin suomalaista ajattelutapaa, lauseenmuodostusta ja suomalaisten säännöllisesti tekemiä virheitä. Lisäksi voit kasvotusten keskutella parannusehdotuksista.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Yritykset verolle ja yritystuet 10 mrd. eur/v pois

      Kiristämistapauksissa yrityksille sanotaan hei hei. Suomi ei tarvitse yhteiskunnan rahoilla "yrittämistä". Yhteiskunta v
      Maailman menoa
      110
      2301
    2. Sannalta jälleen fiksu lausunto johtamisesta

      "I used to think the best argument would win – but real leadership means listening, understanding where people come from
      Maailman menoa
      22
      1855
    3. Sanna Antikainen (ps) : Vornasen pyssy suututti demarit

      https://www.suomenuutiset.fi/sanna-antikaisen-kolumni-vornasen-pyssy-suututti-demarit-mutta-kuka-puhuu-totta/ Vornasen
      Maailman menoa
      26
      1837
    4. Riikka se runnoo työttömyyttä lisää

      Menkää töihin! "15–74-vuotiaiden työttömyysasteen trendiluku oli lokakuussa 10,3 prosenttia. Työttömiä oli yhteensä 276
      Maailman menoa
      44
      1824
    5. Mikä on sinun ja kaivattusi ikä

      💕💕💕💕
      Ikävä
      99
      1775
    6. Hallinto-oikeus totesi Sysmän kunnanjohtajan potkut laittomiksi (YLE Lahti 24.11.2025)

      Että näin sitten: Hallinto-oikeus totesi Sysmän kunnanjohtajan potkut laittomiksi – valtuuston päätös nurin ja 50 000 la
      Sysmä
      57
      1112
    7. Onko sulla jotain

      Suunnitelmia?
      Ikävä
      110
      1006
    8. Poistettuun aloitukseen

      Ei se mulle ollut varmastikaan. En usko vaik sille tuntuukin että oisit voinut olla eräs. Mut niin mäkin pelkään. Ei
      Suhteet
      20
      853
    9. Vaikeneminen

      Tylsää kun nainen meni kuoreen 🫤
      Ikävä
      52
      824
    10. No miten meni?

      Onko voittaja olo? Tunnetko onnistumisen riemua? Vastasiko lopputulos odotuksia? Kauaksi ajettu 😘
      Ikävä
      110
      807
    Aihe