Käytöstavat

Ärsyttävää

Eikö ihmisillä ole tänä päivänä enää minkäänlaisia käytöstapoja? Onko soveliasta puhua puhelimessa samalla kun syö? Ärsyttää kuunnella kun toinen sössöttä, eikä saa mitään selvää, kun suu täynnä ruokaa. Jos puhuu monta tuntia päivässä muutenkin puhelimessa, niin luulisi että syömisen ajan voisi olla puhumatta.

4

424

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hersyttävää

      "Jos puhuu monta tuntia päivässä muutenkin puhelimessa, niin luulisi että syömisen ajan voisi olla puhumatta."

      Mitä oikein hourit? Jos toimenkuvaan kuuluu tuntikausia puhelimessa puhuminen, niin silloinhan nimenomaan ei voi olla puhumatta.

      Itse taas kun en juurikaan puhelimessa puhu, niin voin vallan hyvin hoitaa ne pari päivittäistä puheluani muulloin kuin ruoka-aikaan.

      Logiikka ei taida olla vahvinta alaasi?

    • en kestäisi

      Olen samaa mieltä, että toisen syömistä puhelimitse on ikävä kuunnella. Oma huomioni keskittyy vain litinään, lotinaan ja kovaäänisen rouskuttamiseen, jonka päälle hörppästään nestettä. Etenkin, jos puhuja käyttää korvanappeja ja kaulassa roikkuva mikki vahvistaa ympärillä olevia ääniä entisestään.Saan usein oksennusrefleksin.

      Yleensä lopetan puhelun ja sanon soittavani myöhemmin, koska en yksinkertaisesti kestä kuunnella. Vetoan toisen ruokarauhaan ja suljen puhelun muttia kuuntelematta.

    • Ruokarauhaaaaaaaaaaa

      Kyllä itselleen ja nimenomaan muille pitää antaa ruokarauha. Jos puhelimeni soi lounasaikaan (olen syömässä ravintolassa), painan sitä "punaista luuria" ja soitan takaisin myöhemmin.

      • ,ölm

        Mä saatan vastata, mutta ilmoitan että olen syömässä soitan myöhemmin. Ei ole vaikeaa..


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vedonlyöntiä .

      Olen valmis lyömään ison vedon , että homma kaatuu . Jos kerta Sivonen ei lähde mukaan , niin ei tuoho usko kukaan muuka
      Ähtäri
      32
      3345
    2. Mikä on pahinta, mitä kaivatullesi

      pelkäät tapahtuvan? Jos kuolemaa, vakavia sairauksia yms. ei lasketa?
      Ikävä
      103
      2545
    3. Turvaan tulleet lähettävät omia lapsiaan vaaraan - hullua

      MOT-ohjelman jakso ”Loma vaihtui kahleisiin” kertoi, kuinka Suomessa ja muualla Euroopassa asuvat somaliperheet lähettäv
      Maailman menoa
      69
      2508
    4. Mikä on sun mielestä suurin kusetus maailmassa?

      Mikä on sun mielestä suurin kusetus maailmassa?
      Ikävä
      100
      2112
    5. rakastan jotakin

      en uskalla sanoa sitä täällä ääneen
      Ikävä
      11
      1658
    6. Minkä tunteen tunnet

      juuri nyt? ap kiitollisuuden.
      Tunteet
      41
      1408
    7. Päivi Räsänen sai kutsun kongressiin todistajaksi.

      Pystyykö Päivi pysymään totuudessa ja kertomaan kongressille, että raamattu ei ole lakikirja jota pitäisi noudattaa poli
      Maailman menoa
      378
      1026
    8. Minkä kouluarvosanan (4-10) annat Thank God, sä tulit! sarjalle?

      Katsoitko Thank God, sä tulit!? Uusi viihdeohjelma ei ollut kaikkien makuun, mutta jotkut tykkäsivät. Minkä kouluarvos
      Tv-sarjat
      35
      822
    9. TVssä TomCruisen superjännä Vaarallinen tehtävä Mission Impossible Rogue Nation

      Alkaa uskomattomalla lentokone kuvauksella. Toimintaelokuvan jatko-osa agentti (Tom Cruise) on hankaluuksissa, kun järje
      Maailman menoa
      28
      808
    10. Kaikkea hyvää kaikki

      Kaikkea hyvää kaikki ja positiivisia ja hyviä asioita. Kylmää on kovia pakkasia. Pikku hiljaa kevättä kohti taas. Voimaa
      Ikävä
      6
      770
    Aihe