Mitkä olisi hyviä laihdutuskeinoja? Olen 162 pitkä ja 64kg!
keinoja?
laihduttaja
81910
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Liikuntaa ja terveellinen säännöllinen ruokavalio ... tekee ihmeitä :)
älä laihduta! olet juuri sopiva!
toi oli nii kertakaikkiaan hienosti sanottu pojalta että..=)
Olet kyllä ihan mukavan painoinen, mutta jos nyt muutaman kilon haluat karistaa, niin jätä herkkujen syönti pois. Syö terveellistä ja monipuolista ruokaa säännöllisesti, että ruuansulatus pysyy hyvänä. Harrasta liikuntaa väh. puoli tuntia joka päivä.
Esimerkki:
RUOKA
aamupala: mysliä, leipä, mehua ja hedelmä
lounas: keittoa, 2 leipää, maitoa
välipala: jogurtti/hedelmä/leipä
päivällinen: pastaa, kanaa ja runsaasti salaattia, leipä ja maitoa
iltapala: leipä, jogurttia ja teetä
LIIKUNTA
MA pyöräilyä/rullaluistelua 30-60 min.
TI kuntopiiri/kuntosali 30-60 min.
KE lenkkeilyä 30min
TO tennistä 60 min.
PE kuntopiiri/kuntosali 30-60 min.
LA uinti 30-60 min.
SU lepo
Liiku sen mukaan mistä itse pidät, mutta tuossa jotain esimerkkejä. 30 -60min. on kuitenkin hyvä kesto. Muista juoda myös runsaasti nestettä.
sun ei kannata laihduttaa..
oot just sopiva..
Ite oon 169cm pitkä ja painoo
on 69kg.. ja oon sopusuhtanen..
eikä oo ollu tarvetta laihduttaa..
mutta toki saat laihduttaa jos haluat..
Mutta laihduttamisessa on myös vaaransa..
Muista se..
No niin.. Ja se siitä valistus tuokiosta..
Tässä on viel joistakin dieteistä tietoo sulle..
Atkinsin dieetti on ravitsemusfilosofia, joka keskittyy ravintorikkaiden, jalostamattomien ruokien ja vitamiini- ja ravintolisien käyttöön. Atkins-dieetti rajoittaa jalostettujen/puhdistettujen hiilihydraattien, kuten sokeripitoisten ruokien, leivän, pastan, viljatuotteiden ja tärkkelyspitoisten vihannesten (jotka muodostavat yli 50% useiden ihmisten ruokavaliosta) käyttöä.
Sokeripitoinen ja puhdistettuja hiilihydraatteja, kuten leipää, pastaa, viljaa ja muita pääasiallisesti "vähärasvaisia" jalostettuja ruokia sisältävä ruokavalio lisää elimistön insuliinintuotantoa. Kun ruumiin insuliinitaso on korkea, syömäsi ruoka voi nopeasti muuttua triglyseridityyppiseksi rasvaksi (kaiken lisäksi, elimistön korkea triglyseriditaso on yksi sydänsairauksien suurimmista riskitekijöistä).
Mikä pahinta, hiilihydraattipitoisilla aterioilla on taipumus jättää sinut vähemmän kylläiseksi kuin sellaisilla aterioilla, jotka sisältävät riittävän määrän rasvaa; syöt siis enemmän ja olet aikaisemmin uudelleen nälkäinen. Jos tätä on vaikea uskoa, ajattelepa, kuinka paljon pastaa voit syödä lounaalla ja sitten, kuinka nälkäinen olet rientäessäsi välipala-automaatille seuraavaa "hiilihydraattitäydennystä" varten iltapäivällä. Jos pasta, jonka söit, todella antaisi elimistöllesi sen mitä se tarvitsee, olisit kylläinen päivälliseen asti. Joten tyypillinen vähärasvainen, vähän proteiinia sisältävä ateria saa sinut syömään enemmän ja tuntemaan nälkää aikaisemmin.
Siis mitä pitäisi tehdä? Hyppää pois insuliinia kehittävältä vähärasvaisen ruokavalion vuoristoradalta ja ala vähentää hiilihydraattien, varsinkin suurimpien syyllisten: sokerin, valkoisten jauhojen ja muiden puhdistettujen hiilihydraattipitoisten tuotteiden, kulutusta. Tuloksena on:
Alat polttaa rasvaa saadaksesi energiaa: Koska hiilihydraatit ovat elimistön pääasiallinen energialähde, käytät harvoin toissijaista energialähdettäsi, rasvakudosta, ellet rajoita hiilihydraattien kulutusta. Se tarjoaa elinikäisen rasvanpolttokeinon, joka on useimpien laihduttajien tavoite.
Ei näläntunnetta aterioiden välillä: Suurin vaikeus useimmilla laihduttajilla on jatkuva pakkomielle ruoasta (esim. jos olet koskaan ajatellut päivällistä syödessäsi lounasta). Jälleen, suuren osan tästä aiheuttaa veren sokerin vaihtelut joita pahentaa hiilihydraattien käyttö (erityisesti jalostettujen). Vähentämällä hiilihydraatteja, veren sokeritaso pysyy tasaisempana pitkin päivää. Ei enää valenälkäkipuja tai iltapäivän "aivojentyhjentymistä".
Yleiskuntosi ja olosi paranee: Monet ruumiiseesi joutuvat kuona-aineet varastoituvat rasvasoluihisi. Kun ruumiisi polttaa varastoitua rasvaa, sallit sen samalla puhdistaa itse itsensä. Tämä yhdistettynä tasaisesta veren sokeritasosta saatavaan hyötyyn antaa tuloksesi sen, että sinua vaivanneet monet yleiset vaivat voivat hyvinkin helpottua. Väsymys, ärtyneisyys, masennus, päänsäryt ja monet erilaiset nivel- ja lihaskivut vain häviävät. Edelleen, veriarvojesi (mukaanlukien kolesteroli ja verenpaine ) pitäisi huomattavasti parantua. Kaikki tämä johtaa parempaan terveyteen ja hyvinvointiin - siihenhän me kaikki pyrimme elämässämme.
SOKERISTA
Siinä ei ole vitamiineja. Ei mineraaleja. Se on 100% hiilihydraatteja. Joten se pitää sulattaa mahdollisimman nopeasti. Kehosi rakentamat ravinto-aineet kutsutaan kuten sotilaat "muuttamaan" sokeri ja vastaavat, kuten glukoosi ja fruktoosi, energiaksi tyhjentäen kehosi samalla. Sokeri on energianimijä, anti-ravinne.
Valkoinen jauho on sen pikkuserkku - melkein yhtä paha. Kun yhdistät nämä kaksi - jauhon ja sokerin - se on erityisen turmiollista sille, joka yrittää säilyttää terveen ruumiin saati sitten sellaiselle, joka laihduttaa. Jos niitä käytetään säännöllisesti, keho on jatkuvassa ravinnevajaustilassa. Jos et usko, että sokeri on anti-ravinne, kokeile nauttimalla makea jälkiruoka iltana, jolloin tunnet olevasi sairastumassa - voit olla varma, että aamulla herätessäsi on sairaus puhjennut .
Usein valistus ei tee pesäeroa valkoisen, kaikista ravintoaineista ja mineraaleista puhdistetun jauhon ja paljon terveellisemmän (ellet ole allergikko) kokojyväjauhon välillä.
Joten, mitä voimme tehdä suojellaksemme itseämme ja säilyäksemme terveinä? Yksi, mitä voimme tehdä, on terveellinen, tasapainotettu, vähähiilihydraattinen ruokavalio. Ja kun ruokavaliomme pettää meidät, kuten se usein tekee keräilyn, kuljetuksen, jalostuksen ja pakkauksen jälkeen, voimme suojella itseämme järkevällä vitamiini-ravinnelisällä. On tärkeää, että otat mukaan tämän ylimääräisen "vakuutuksen" mukaan sellaiseen terveelliseen elämäntapaan, jollaista kaikki haluamme elää.
Tässä on tällanen osote viel mis noit dietti juttuja on..
http://www.netikka.net/kristiina.raden/Laihdutus,painonpud%20oikea.htm
jos vaikka söisit marjoja ja joisit maitoa tai tuore mehua.. no ei täs kyl ollu mitää järkee ajattelin vaa et miten saa vitamiineja...
Sen verran on ihan pakko sanoa tähän väliin, jos joku täältä oikeasti hakee jotakin laihdustusvinkkejä, että tuoremehua juomalla ei kyllä laihdu vaan päinvastoin. Lähes yhtä paljon kaloreita kun esim. limuissa. Jos haluaa laihduttaa niin ehkä 1-2dl tuoremehua päivässä on sopiva määrä...
kiitos kaikille vinkeistä!