Kaikki apu tervetulleita

Tinnittää..

30vuotias nainen, 07 vuonna kaatunut, seurauksena kallonpohjamurtuma ja vasemmassa korvassa kuulo heikentynyt. Viime maaliskuussa alkanut tinnitys, ja olotilaa on ollut päänsärky ja pahoinvointi. Muiden puheesta on vaikea välillä muodostaa selviä lauseita, muisti pätkii välillä hyvinkn pahasti. Uniongelmia, noin 3tuntia yössä.
Mitä tämä on?! Täytyykö lähteä lääkäriin? Onko tämä niskajäykkyyttä? Masennusta?

1

130

    Vastaukset 1

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Posi-tiivisuus

      Tinnitustahan tuo on, johon ei valitettavasti ole löytynyt tinnitusta poistavaa hoitoa. Itsekin sain kaatumisen seurauksena tinnituksen, jota olen kuunnellut nyt 7 vuotta. Valitettavasti hyvin usein tinnitusta kuunnellessa ihminen masentuu ja uniongelmat ovat hyvin yleisiä. Monelle on apua mielialalääkkeistä ja/tai unilääkkeistä.

      Älä eristäydy, siinä tein itse virheen, nyt on vaikea olla vähäisessäkin melussa ja muiden puheesta on vaikea saada aina selvää, myös työn jouduin jättämään, jossa tarvittiin hyvää kuuloa. "Ole kuuntelematta ja keskity myönteisiin asioihin" on monelta kuultu hyvä neuvo, mutta josta tosi tinnittäjälle ei mitään apua, jatkuva voimakas tinnitus kyllä syö miestä, siinä positiivisuus on todella koetuksella. En halua pelotella, olet vielä nuori, joten ainakin helpotusta ja tietoa saat, kun hakeudut knk-lääkärille. Moni on ihmetellyt sitä, että tinnituskin voi aiheuttaa pahoinvointia kuten migreeni, mutta huomaan, etten ole ainoa. Epäsäännöllisen säännöllisesti ruoka ei maistu ja oksennan kaiken, kun yritän syödä jotain. Tämä asia on ollut uutta korvalääkärillekin.

      Hakeudupa knk-lääkärille, sieltä saat oikeaa tietoa ja toivottavasti tukeakin, tinnitus on mysteeri vielä monellekin lääkärille ja moni kanssaeläjä on minullekin sanonut, että jospa olen psyykkisesti sairas, tästä on sitten revittävä positiivinen elämänasenne, tosi vaikeaa.

      Hyvää syksyä kuitenkin sinulle, et ole ainoa tinnittäjä, meitä on moneen "junaan".

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      106
      2205
    2. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      103
      886
    3. T rakastan sua

      vaikket sitä usko
      Ikävä
      66
      823
    4. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      46
      800
    5. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      21
      736
    6. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      517
      716
    7. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      76
      640
    8. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      64
      615
    9. Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen

      Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik
      Ikävä
      23
      580
    10. Kai sä olet

      Luovuttanut mun suhteen.
      Ikävä
      57
      551
    Aihe