Kaikki apu tervetulleita

Tinnittää..

30vuotias nainen, 07 vuonna kaatunut, seurauksena kallonpohjamurtuma ja vasemmassa korvassa kuulo heikentynyt. Viime maaliskuussa alkanut tinnitys, ja olotilaa on ollut päänsärky ja pahoinvointi. Muiden puheesta on vaikea välillä muodostaa selviä lauseita, muisti pätkii välillä hyvinkn pahasti. Uniongelmia, noin 3tuntia yössä.
Mitä tämä on?! Täytyykö lähteä lääkäriin? Onko tämä niskajäykkyyttä? Masennusta?

1

130

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Posi-tiivisuus

      Tinnitustahan tuo on, johon ei valitettavasti ole löytynyt tinnitusta poistavaa hoitoa. Itsekin sain kaatumisen seurauksena tinnituksen, jota olen kuunnellut nyt 7 vuotta. Valitettavasti hyvin usein tinnitusta kuunnellessa ihminen masentuu ja uniongelmat ovat hyvin yleisiä. Monelle on apua mielialalääkkeistä ja/tai unilääkkeistä.

      Älä eristäydy, siinä tein itse virheen, nyt on vaikea olla vähäisessäkin melussa ja muiden puheesta on vaikea saada aina selvää, myös työn jouduin jättämään, jossa tarvittiin hyvää kuuloa. "Ole kuuntelematta ja keskity myönteisiin asioihin" on monelta kuultu hyvä neuvo, mutta josta tosi tinnittäjälle ei mitään apua, jatkuva voimakas tinnitus kyllä syö miestä, siinä positiivisuus on todella koetuksella. En halua pelotella, olet vielä nuori, joten ainakin helpotusta ja tietoa saat, kun hakeudut knk-lääkärille. Moni on ihmetellyt sitä, että tinnituskin voi aiheuttaa pahoinvointia kuten migreeni, mutta huomaan, etten ole ainoa. Epäsäännöllisen säännöllisesti ruoka ei maistu ja oksennan kaiken, kun yritän syödä jotain. Tämä asia on ollut uutta korvalääkärillekin.

      Hakeudupa knk-lääkärille, sieltä saat oikeaa tietoa ja toivottavasti tukeakin, tinnitus on mysteeri vielä monellekin lääkärille ja moni kanssaeläjä on minullekin sanonut, että jospa olen psyykkisesti sairas, tästä on sitten revittävä positiivinen elämänasenne, tosi vaikeaa.

      Hyvää syksyä kuitenkin sinulle, et ole ainoa tinnittäjä, meitä on moneen "junaan".

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitäs peitsarissa on tapahtunut eilen illalla

      Mikkelissä iso poliisioperaatio https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/39ef020c-2d81-4d72-b720-651f458ba3e2
      Mikkeli
      95
      2613
    2. Mitä jos saisit selville

      että kaivattusi tekee susta pilaa?
      Ikävä
      197
      1002
    3. Mitä ajattelit ensimmäisenä kun

      näit kaivattusi ekaa kertaa?
      Ikävä
      57
      806
    4. Sofia teki aika pahat oharit

      Leikkiikö Sofia kansainvälistä kosmopoliittia vai menikö rehdisti pupu pöksyyn, kun perui viestillä tulonsa puoli tunti
      Kotimaiset julkkisjuorut
      138
      739
    5. Mikä on toinen nimesi?

      Tiedätkö naisen?
      Ikävä
      57
      645
    6. Havaintoja ihmisen ulosteesta lenkkeilypoluilla

      Oletteko havainneet ihmisen ulostetta taajamaa kiertävillä lenkkeilypoluilla?
      Kuhmo
      16
      551
    7. Mies, toivotko että kaivatullasi

      olisi vähän isommat rinnat? Kuinka paljon isommat olisi kivat?
      Ikävä
      51
      535
    8. Mikä on sun ja kaivattusi nimen viimeinen kirjain?

      Välillä näin päin...
      Ikävä
      40
      514
    9. Mitä nainen tekisit J-miehen kanssa?

      Jos saisit juoksemalla kiinni?
      Ikävä
      55
      495
    10. Peräännytkö nainen vai mitä sanot

      Jos sanon sulle että rakastan sua? Suututko oletko vihainen vai olisiko tunteet molemminpuolisia?
      Ikävä
      52
      494
    Aihe