Tarvitsen kipeästi neuvoa ja apua, koska korvani pilaavat tällä hetkellä elämäni laatua todella paljon.
Viime kesänä matkustin ulkomaille, ja koneessa korvani menivät lukkoon. Loppujen lopuksi jouduin päättämään matkani ennen aikaisesti, koska korvani alkoivat soida ja niihin tuli tukkoisuutta.
Suomessa päivystyslääkäri määräsi jotain lääkettä, joka avasi limakalvoja. Auttoi tilapäisesti. Koko kesän välttelin kovia äänia, koska koin ne jotenkin inhottavaksi.
Nyt tilanne syksyllä on se, että olen lopettanut erään kurssin (laboratoriossa), koska en siedä meteliä. Korvani alkavat soida ja menevät lukkoon laboratoriossa. Kävin aiheesta keskustelun korvalääkärin kanssa, joka epäili, että kyseessä on jotain psyykkistä. Minulla on silti selkeät oireet: korvat menevät jatkuvasti lukkoon (avautuvat myös säännöllisin väliajoin), niissä on tinnitystä, joka pahenee, jos joudun olemaan pitkään metelissä. Metelillä tarkoitan esimerkiksi sellaista ääntä, joka syntyy kouluruokailun yhteydessä. Lapsuudessa minulla on ollut paljon korvatulehduksia, minkä takia tärykalvoni ovat arpiset.
Minulla on parin viikon päästä aika kuulotestiin en ole ihan varma mistä syistä, mutta lääkäri määräsi.
Jos jollain kokemusta tai neuvoa, miten tästä eteenpäin. Lääkärit tuntuvat aina kauhean kiireisiltä ja pitää osata aina ilmaista itseään aivan oikein, ettei tule väärinymmärretyksi. Jotenkin helpottaisi, jos edes jotenkin tietäisi, mitä pitää tehdä seuraavaksi (kuulotestiin menemisen lisäksi). En voi kuitenkaan koko ajan kykkiä neljän seinän sisällä.
Korvat ongelmana, apua.
NuoriNainen.
0
150
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kelekkakisat
Mikä vakava onnettomuus sattunut kisoissa. On peruttu koko kisat. Pelastuskopteri näytti käyvän paikalla.2511014- 428317
- 1275280
- 1433656
- 693578
Virkamiehille tarvitaan tuntuvat palkankorotukset
Naistenpäivänä on syytä muistuttaa, että virkamiehen euro on vain 80 senttiä. Palkat tulee saattaa samalle tasolle yksi353534- 333167
- 552529
Olisipa saanut sinuun
Tutustua paremmin. Harmi että aloin lopulta jännittämään kun näytit tunteesi niin voimakkaasti ja lähestyit niin voimaak352031- 281786