Tietoa laumanvartijakoirista?

laumis:)

Tahtoisin tietää laumanvartijakoirista. Olen lukenut paljon kirjoja, joissa ei ole ollut riittävästi tietoa minulle. Tahtoisin tietää ainakin näistä roduista:
-maremmano-abruzzese(kirjoitusasu ei välttämättä ole oikein)
-tiibetinmastiffi
-estrelanvuoristokoira
-hovawart(ei välttämättä laumanvartija)
Tahtoisin tietää edellä mainituista roduista mm. nämä asiat:

-sopiiko perheeseen, jossa kolme lasta joista pienin alle 2 v?
-kokemusta mm.erilaisista metsästyskoirista ja noutajista, onko huono juttu jos 14-vuotias tyttäreni ulkoiluttaisi koiraa?(tyttö osaa kyllä hoitaa koiraa, koulutti nykyisen koirammekin lähes itse)
-toinen koira, keskikokoinen, suunnilleen labradorinnoutajan kokoinen, pärjääkö toisten koirien kanssa
-mikä olisi hinta?
-ovatko harvinaisia?
-millainen turkinhoito, terveys
-ovatko vakeita kouluttaa
-ym tietoa
Asiallisia kommentteja kiitos!

10

1499

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • .-likka-.

      Minä voin Tiibetinmastiffista kertoa kun meillä kotona 2 semmoista on. Eli kerron nyt oman kokemuksen perusteella. Meillä ainakin tulee toimeen hyvin ihan pientenkin lasten kanssa. Ja tiedän monta perhettä jossa on Tiibetinmastiffi ja ihan alle 1-vuotiaita lapsia eikä mitään ongelmaa. Tyttäresi pystyy kyllä käyttämään koiraa lenkillä jos se koulutetaan hyvin. Tiibetinmastiffin kanssa tosin saa tehdä hommia siinä asiassa, koska eivät ole kovin mieltymishaluisia. Tulee toimeen koiran kuin koiran kanssa jos totuttaa vaan pennusta pitäen toisiinsa. Hinta Tiibetinmastiffeilla on nykyyään 1200-1400 euroon. Tiibetinmastiffit ovat ainakin toistaiseksi harvinaisia, ei vielä ihan joka kodista löydy. Suht terveitä ovat ja turkinhoito on helppoa. Kun peset koiran kesällä ja ennen talvea se riittää. Ei välttämättä tarvi tehdä sitäkään. Ja tosiaan eivät ole mieltymishaluisia. Pentuna vielä suht helppoja kouluttaa mutta jos niitä ei kiinnosta asia jota niille opetetaan niin niitä ei sitten kiinnosta. Ja valikoiva kuulo niillä on. Voi olla että tulee jos esim. metsässä juoksee irti niin voi olla että tulee takaisin mutta voi olla että ei tule. Ja Tiibetinmastiffit niin kuin suurin osa laumanvartijoista annetaan yleensä maalle jossa voivat toteuttaa tehtäväänsä. Eivät pysy irti pihalla. Tarvitsevat 2 metrii korkeata kestävää aitaa. Haukkuvat melkein jokaiselle uhkaavalla asialle jotka omassa tarhassaankin havaitsevat ja ovat vahtihommissaan lahjomattomia. Paksun turkkinsa ansiosta pärjäävät hyvin ulkona pakkasella. Toivottavasti oli jotain apua. Jos tuli mieleen lisää kysymyksiä niin kysy vaan. :)

    • laumis:)

      Kiitoksia! Oli paljon apua. Ei nyt tule muita kysymyksiä mieleen mutta kysyn lisää jos tulee:)

    • laumis:)

      Jos jollakin olisi tietoa kaukasianpaimenkoirista, otan tietoa vastaan mielihyvin.

    • pari sivua

      Kannattaa etsiä netistä tietoa, koirakirjoissa esittelyt ovat tosiaan melko lyhyet, kun yksiin kansiin pitää mahtua kaikki rodut :)
      Yleensä laumanvartijat ovat haasteellisia koulutettavia. Kannattaa myös tarkkaan miettiä, millaiseen ympäristöön tällaisen koiran ottaa. Narttu on helpompi, urokset eivät yleensä tule toimeen toisten urosten kanssa aikuisina (en sano, että kaikki). Kaukkarit ovat kuulemani perusteella kaikkein vaativimpia laumisrotuja. Ei kaupunkiin. Seuraavilla sivuilla on hyviä pointteja.

      Tossa Suomen kaukkari ry:n sivut:

      http://www.kaukasianpaimenkoirat.com/rotuesittely

      Tiibetinmastiffikasvattajan sivut:

      http://www.namahus.com/pentuohjeet.html

    • 15+14

      Tietoa saa, kun tiedustelee rotuyhdistykseltä mahdollisuudesta päästä vierailemaan kennellissä, tai jonkun kasvattajan luona. Mahdollisimman monta yksilöä ja eri sukupuolta olevia.
      Siinä kun turisee isännän tai emännän kanssa, kolme varttia koirien keskellä, niin muodostuu käsitys, olisiko minusta mahdollisesti laumanvartijan omistajaksi ja pystynkö tarjoamaan sille asianmukaisen elinympäristön.

    • Maremman om......

      Maremma ja Tiibetinmastiffi ovat liian arvaamattomia lasten kanssa. Estreela on aika hyvä samoin Hovis. Älä usko mitä kasvattajat täällä kehuu sillä se mitä sanoin on fakta.

    • laumis:)

      Selvä, vielä noista hinnoista, niistä kun ei uskalla kysyä kasvattajalta, luulevat vielä, että hinta on tärkein. Hovawart ja estrela minua eniten kiinnostavatkin, varsinkin hovawart. Eli hintaa, käyttötarkoitusta, luonnetta, ja harrastuksia, joita tyttäreni voisi koiran kanssa harrastaa. Esim. TOKO?

    • omistaja*******

      Mulla on estrella. Todella vahtiviettinen koira, ilmoittaa pihalla kyllä jos näkee ihmisen tai kuulee paljon ääniä. Sisällä todella lempeä, tykkää paljon kun rapsuttelee, sohvalle tulee monesti viereeni makaamaan ja laittaa pään polvilleni. Aivan valloittavan ihana koira sisällä minulle, oikein uskollisen oloinen. Pihalla vaan se vahtivietti nostaa kovasti päätään. Joskus osaa olla ihan hiljaakin mutta harvemmin. Paljon siis haukkuu jos vähänkään näkee liikettä jossain. Mutta sehän on sen tehtävä, ilmoittaa pihalla haukunnalla ihmiset sun muut (vaikka kukaan ei yrittäisi tänne tullakaan). Turkki helppo hoitaa, harjaan välillä. Karvanlähtö aika oli muutama kuukausi sitten (aika aikasin tuntu olevan syksyllähän ja keväällä ne kyl yleensä on), sillon lähti aivan älyttömästi karvaa. Sopii vain harvaan asutulle alueelle haukunnan takia. Ääni ei todellakaan ole pienimmästä päästä, lisäksi ulvoo välillä myös. Hyvä lapsiperhe koira myös vaikka itsellä ei muksuja olekaan. Toki vaatii kunnon peruskasvatuksen, iso koira kun on ja laumanvartija.

    • Huccis

      pyreneittenmastiffi kannataa tutustua kyseiseen rotuun.

    • Tiibetinmastiifi meillä.

      Oikeanlainen sosiaalistaminen pentuna on tärkeintä laumanvartijoiden kanssa. Jos sitä ei hoida kunnolla niin paha perii, kun koira on vanhempi.
      On lapsia, ja tulee toimeen hyvin, kunhan alkuaikoina opettaa mikä ei ole sallittua.Monesti laumanvartijat ei meinaa jaksaa kattella mitään hirveetä riehumista, joten täytyy tarkasti opettaa, että kavereiden kanssa painimiseen ei tarvitse puuttua. Muutenhan laumanvartija tekee niinkuin sen luontaisesti kuuluu, eli suojelee laumaansa ja laittaa vieraat ojennukseen...
      Oikein sopeutettuna ja koulutettuna tuntee olonsa huolettomammaksi, jos jättää koiran lapsen kanssa, kuin että lapsi jäisi yksin.
      Eiköhän 14-vuotias pysty koiran kanssa toimimaan, jos on alusta asti ollut sen kanssa.Laumanvartijathan on kuitenkin siitä hauskoja, että ne on aivan erilaisia koiria. Koirataustasta huolimatta niiden kanssa voi olla ihan ulapalla.

      Toisten koirien kanssa toimeen tuleminen riippuu molemmista koirista. Meillä rökitti vanhaa koiraa kuusnolla, kun oli dominoiva ja vanhempi oli melko arka. Kannattaa katsoa, että koirat syö alunalkaen eri huoneissa. Alkukantaisuuden takia susimaisia piirteitä, just että tarkka ruuastaan. Ikinä ei ole meidän mussu ollut vihainen ihmisille ruuan takavarikoimisesta tai semmosesta.

      Turkinhoito on lähinnä harjausta karvanlähtöaikaan, ja korvantauksiin saattaa muutenkin tulla takkuja.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Martinan uusi poikakaveri

      Sielläpä se sitten on. Instastoorissa pienissä speedoissa retkottaa uusin kulta Martinan kanssa. Oikein sydämiä laitettu
      Kotimaiset julkkisjuorut
      126
      881
    2. Rakastan sinua

      Enkä halua enkä aio sinua satuttaa. Satuttaisin samalla itseäni. Olet ihana mies ja olen pahoillani kuinka sinua kohteli
      Ikävä
      35
      816
    3. Kun viimeksi tapasit kaivattusi

      Kasvokkain ( ei netti, varmuudeksi vielä tarkennan), jännittikö? Jos, miten se ilmeni? Huomasitko jännittikö kaivattuasi
      Ikävä
      47
      809
    4. Jos lähestyisin

      näyttäisitkö ovea vai vihreää valoa?
      Ikävä
      54
      701
    5. Laita mulle viesti!!

      Laita viesti mesen (Facebook) kautta. Haluan keskustella mutta sinun ehdoilla en halua häiriköidä tms. Yhä välitän sinus
      Ikävä
      50
      691
    6. Suomessa helteet ylittää vasta +30 astetta.

      Etelä-Euroopassa on mitattu yli +40 asteen lämpötiloja. Lähi-Idässä +50 on ylitetty useasti Lämpöennätykset rikkoutuva
      Maailman menoa
      143
      684
    7. Vanhemmalle naiselle

      alkuperäiseltä kirjoittajalta. On olemassa myös se toinen joka tarkoituksella käyttää samaa otsikkoa. Ihan sama kunhan e
      Ikävä
      27
      648
    8. Leppäskän tarratoimikunta kävi Suviseuroussa haastamassa riitaa!

      Voiko enää törkeämmin häiritä uskovien juhlia? https://www.kirkkojakaupunki.fi/-/tarratoimikunnan-aktivistit-kokivat-sy
      Luterilaisuus
      186
      639
    9. Ootko sä oikeasti sinkku?

      Kun oot aina yksin tuol kylil, kyl mä susta naisen ottasin jos saisin luvan😳😘🔥
      Ikävä
      42
      636
    10. Kylpyläsaaren huonot ruoka-annokset

      Annokset pienenevät ja hinnat nousevat. Bataattiransut 7e ei mistään. Lehtipihvi kutistuu kerta kerralta. Jäätelö halv
      Haapavesi
      21
      624
    Aihe