Aistiyliherkkyys(kö)

Epätoivoinen

Olen 13-vuotias tyttö. Minulla on melko suuri ongelma. Epäilen, että minulla on aistiyliherkkyys. Aina, kun joudun yleisessä tilassa syömään, korvissani tuntuu ahdistavalta ja tekis mieli huutaa. Myös ns. 'pakkoliikkeitä' tulee. Minulla on ollut oireita jo todella monta vuotta. Minulle tulee myös kylmiä väreitä, jos esim. kosken tietynlaista kangasta tai kynteni raapaisee autoa. Vanhempani eivät ymmärrä minua ja pitävät sitä huonona käytöksenä, minä häpeän sitä, samoi vanhempani. HALUAN TÄSTÄ EROON! Pitäisikö minun kertoa epäilyksistäni vanhemmilleni? Voisiko tämä olla aistiyliherkkyyttä? Vastatkaa pian. Olen epätoivoinen.

4

383

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ghyt

      Hei,

      Ota rauhallisesti. Mistä tahansa onkin kyse, ylipääsemättömistä vaikeuksista ei ole kyse. Tiedän tällaisista asioista aika paljon, mutta kuvauksesi oli niin suppea, että en halua sano muuta kuin, että nyt kannattaa ottaa asiat hyvin rauhallisesti, mutta samalla hakeutua saamaan apua ongelmiisi.

      Ehdottaisin, että keskustelisit esim. kouluterveydenhoitajan kanssa asiasta ihan suoraan ja rehellisesti. Voisiko kouluterveydenhoitaja sitten keskustella vanhempiesi kanssa?

      Vanhempiesi kanssa sinun tulee keskustella ja saada heidät ymmärtämään, että kyse ei ole ilkeydestäsi tai huonosta käyttäytymisestä, vaan jostakin, jolle sinä et voi mitään. Ongelmasi ovat EHKÄ neurologisia ja voi olla, että lastenneurologi voisi olla oikea henkilö tutkimaan sinua ja kenties auttamaan sinua. Ongelma on, että lastenneurologia on aika harvinainen lääketieteen ala, eikä tällaisia lääkäreitä ole ihan kaikkialla.

      Kuten sanoin, mistään ylipääsemättömästä ei ole kyse, mutta voi olla, että ihan pikaisesti et myöskään pääse ongelmistasi eroon. Sitkeyttä vaaditaan, mutta ihan ensimmäiseksi sinun tulee puhua jonkun aikuisen kanssa, joka osaa auttaa sinua eteenpäin.

      Jaksamista!

    • jotain tuttua

      Voi liittyä murkkuikään.

      • älä hätäänny

        Pystytkö estämään pakkoliikkeiden tuloa, ainakin jonkin aikaa?
        Pystytkö kokonaan estämään ääntelyn?


      • 2 + 8 =
        älä hätäänny kirjoitti:

        Pystytkö estämään pakkoliikkeiden tuloa, ainakin jonkin aikaa?
        Pystytkö kokonaan estämään ääntelyn?

        Koska ilmeisesti jonkin sortin herkkyyttä on niin ainakin on eduksi, että pysyttelet erossa kaikenlaisista päihteistä ja huumeista. Jos lääkkeistä tulee ongelmia niin kannattaa kertoa niistä heti lääkärille.
        Liiallinen tietokoneen ääressä istuminen ei sekään ole hyväksi.
        Kaikkien tulee suojata kuuloaan meluvaurioilta, olipa herkkyyttä taikka ei.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä teidän jutussa on ongelmana?

      Missä meni pieleen?
      Ikävä
      168
      1428
    2. Kauhavan häiriköijistä

      Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä
      Kauhava
      41
      1019
    3. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      38
      725
    4. Auto ajoi päälle?

      Ja pakeni luin iltapäivälehdestä. ! Ken on kuski joka tuollee teki
      Kuusankoski
      14
      650
    5. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      37
      637
    6. Miksi Lapset kiusaa yöllä

      Miksi Lapset kiusaa yöllä ihmisiä? Miksi vanhemmat antaa tämän tapahtua? Eikö ne huomaa ettei lapset ole kotona vai eivä
      Kauhava
      28
      632
    7. Sama ransetti taas!

      Keikkui tällä kertaa Honkavaaran tien varressa muutaman sadan metrin päässä Louhenkoskelta.. Otin rekisterin ylös ja ver
      Hyrynsalmi
      20
      622
    8. Tehdäänkö tänään toiveista totta?

      Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..
      Ikävä
      46
      607
    9. Ajatteletko ollenkaan minua

      Naiselle, jonka kanssa vahva tunne yhteydestä. Jota kipeästi kaipaan, mutta jota ei juuri näe. Onko siitä jo kolme vuott
      Ikävä
      30
      577
    10. Viimeinen lankafest

      Käykää viimeisessä lanka festissä. Ensivuonna sitä ei enää ole. Rahat on loppu. Harmi .
      Puolanka
      17
      573
    Aihe