Fan fiction kirjoittajat!

Vagabond

Kaikki te, jotka kirjoitatte fanfictionia, suosittelen teille Mary Suehen tutustumista, ennen kuin julkaisette kirjoituksianne yhtään missään. Jos ei Mary Sue ole tuttu, niin tässä vähän tietoa:

Mary Sue eli hahmo, jonka on tarkoitus kohottaa kirjoittajan itsetuntoa: hän on nuori, kaunis, hänellä on mahtavia taitoja/voimia ja on muutenkin kaikin puolin täydellinen ja uskomattoman ärsyttävä. Hän usein rakastuu kirjailijan mieli henkilöön ja kuvastaa jossakin määrin kirjailijan omia haaveita. Monesti hyvä kirjailija huomaa, että henkilö on liian täydellinen, ja siksi useimmat Mary Suet kuolevat traagisesti, pelastettuaan ensin päivän. Hänen nimensä on yleensä kirjoittajan nimi, joko nettinimi, syntymänimi tai hänen suosima nimimerkki.

Jos ymmärrät englantia, käy ihmeessä tekemässä testi sivuilla:
http://missy.reimer.com/library/marysue.html

Myönnän, että minullakin on ikioma Mary Sue, josta kirjoittelin pitkät pätkät, mutta sitä ficciä ei kukaan, ei koskaan, ei ikinä milloinkaan, tule lukemaan :D

3

689

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • cinnamon bed

      eiköhän useimmat ficci-kirjottelijat tiedä kuka on mary sue, koska minäkin tiedän, ja olen sentään vasta aloittelija.
      Ah, minullakin on oma rakas mary sueni, 80 sivua olen hänestä juttua kirjoitellut. ;)

    • VampireNaomi

      Aloittelevana kirjoittajana loin montakin tuollaista hahmoa, en vain antanut kenenkään niitä lukea -- en osannut laittaa niitä nettiin.

      Lasketaanpa montako luomaani neiti/herra Täydellistä tulee mieleen... Asta ja Nadja eräässä fantasiatarinassa, Fukume oli Pokémontarinoideni sankaritar, tytöt Noriko, Fumuuy ja Julia sekä pojat Nikichi ja joku, jonka nimi ei nyt tule mieleen, seikkailivat eräässä Digimin-tarinassa.

      Sitten on tietty vielä tahallaan kirjoitettu Pirates of the Caribbean-maailmaan eksynyt Sue, joka rakastui Elizabethiin. Tämän tarinan kirjoitin parodiana, ja sen kehtasin jopa julkaista! ;D

      Ficcikirjoittajat voisivat joskus jakaa omia Mary Sue-hahmojaan täällä. Saataisiin kaikki nauraa!

      • Vagabond

        Loistava idea! Aloitappas uusi ketju niin päästetään kaikki karmean ihanat Mary Suet päivän valoon. Voidaan vaikka kilpailla kenen Mary Sue on Mary Sueiden kuningatar.

        ps. Tiedänhän minä, että aika moni kyllä tietää Mary Suet sun muut fan fiction -termit. Mutta lueskelinpa tuossa yhtä kirjoitusta, ja kuten hyvin tiedätte, otti niin penteleesti päähän :) En toki halua murskata toisten kirjailijan haaveita, mutta tosi asia on, että Mary Suet nyt eivät vain kuulu hyviin kirjoituksiin. Omassa päässä, pöytälaatikossa tai tietokoneella voi olla piilossa se oma hassu Mary Sue, niin säästyy monilta haukuilta :)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ohjelma "Rikollisjengien Ruotsi" hyvin paljasti jakautuneen maan

      eli ns. ruotsalaiset yhdellä puolella, muslimit ja muut kehitysmaalaiset toisella puolella. Siinäkin hyvin näki mitä ma
      Maailman menoa
      7
      2530
    2. Vassarina hymyilyttää vaurastuminen persujen kustannuksella

      Olen sijottanut määrätietoisesti osan Kelan tuista pörssiosakkeisiin, ja salkku on paisunut jo toiselle sadalle tuhanne
      Maailman menoa
      28
      2430
    3. Riikka runnoo: Elisalta potkut 400:lle

      Erinomaisen hallitusohjelman tavoite 100 000 työllistä lisää yksityisellä sektorilla on kohta saavutettu. Toivotaan toiv
      Maailman menoa
      60
      2302
    4. Jalankulkija kuoli. Poliisi etsii mustaa BMW Coupe -autoa, jossa on punertavat vanteet.

      Jalankulkija kuoli jäätyään auton alle Joensuussa – kuljettaja pakeni, poliisi pyytää havaintoja https://www.mtvuutiset.
      Joensuu
      75
      2101
    5. Pääseekö kuka tahansa hoitaja katselemaan kenen tahansa ihmisen terveystietoja?

      "Meeri selaili puhelinta uteliaisuuttaan ja katuu nyt – Moni hoitaja on tehnyt saman rikoksen Tuttujen ihmisten asiat k
      Maailman menoa
      68
      1814
    6. Niinistö neliraajajarrutteli Natoon liittymistä vielä sodan alettua

      Myöntää nyt itsekin, mikä jo aikaisemmin tiedettiin. Marin vei Suomen ja Ruotsin Natoon. "”Myönnän auliisti jarruttelle
      Maailman menoa
      194
      1727
    7. Kokoomus on Suomen kommunistisin puolue

      "Hallituksessa on erimielisyyttä siitä, kuinka suuri osa veronkiristyksestä hyvitetään datakeskuksille uudella erillisel
      Maailman menoa
      84
      1654
    8. Nainen rakas

      Mulle on alkanut tulla sellainen olo että meistä tulee ehkä pariskunta vielä 😌
      Ikävä
      132
      1595
    9. Pyyntö Teelle

      Voisitko nyt vaan ystävällisesti laittaa viestin?
      Ikävä
      105
      1272
    10. Pidennetään viikko 8 päiväiseksi

      Ja jätetään työpäivien määrä nykyiseen 5:een. Tuo olisi kompromissiratkaisu vellovaan keskusteluun työajan lyhentämisest
      Maailman menoa
      8
      1146
    Aihe