Olen aikaisemminki kirjoittanut saman tekstin tänne palstalle mutta vastauksia ei tullut muutakun yksi. Nyt haluaisin lisää mielipiteitä tänne .. eli.. voiko Aussie olla ulkona LÄMMITETYSSÄ ulkotarhassa yöt ja sen aikaa kun olen koulussa?Tietenkin pentuna sisällä yöt :)Aina kun tulen koulusta lenkittäisin sen ja viettäisin sen kanssa aikaa ja illa taas sitten lenkille.... ja tietty aamullakin lenkillä.. niin voiko olla tarhassa yöt ja sen aikaa kun olen koulussa. ps. saisi juosta vapaana sitten kun tulen itsekkin koulusta..
Vastaukset 3
- 18+19
Ei voi . Se on paimenkoira ja sekoaa jos se teljetään yksin ulkotarhaan eikä saa olla oman laumansa kanssa .
- joobax
Miksi et kysy suoraan kasvattajalta?
- Cat1982
Periaatteessa fyysisesti pystyy, mutta paimenkoiria ei mielellään pidetä ulkotarhassa pitkiä aikoja, enkä pitäisi yölläkään, koska se mielellään viettää kyllä ihmisten kanssa kaiken mahdollisimman ajan. Paimenkoirat ovat kuitenkin läheisesti ihmisen kanssa työtä tekeviä koiria, joten ei tee hyvää koiralle. Pentua ei saisi yksin jättää edes tarhaan.
Jos kyse on siitä, että vanhemmat eivät halua sisäkoiraa tai joku on allerginen, niin ei kannata ottaa ehkä koiraa ollenkaan, tai ei ainakaan paimenkoiraa. Siinä tapauksessa kannattaa se aussi hankkia vasta kun muutat omaan kämppään. Ne muutenkin tarvitsevat todella paljon aktiviteettia, ja niiden kanssa on harrastettava paljon.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Onko vassarin lääkkeet(mt) jääneet taas ottamatta
Sen verran järjetöntä persuhuutoa taa näkyville. Tuo yksi häiriintynyt ei osaa kuin "huutaa" isoilla kirjaimilla, se on471492Olen nainen pahoillani, että tykkään sinusta niin paljon, että
Haluaisin panna sua. Tuntuu vaan siltä, että olet sen suhteen ihan haluton. Ei minulle riitä pelkkä ystävyyssuhde.59880Mieti oikeasti
Ollaan lähes tuntemattomia, mutta samalla on tämä erityinen vuosien tilanne takana, joka on ollut monella tapaa väärin.30657- 87627
kene ajoi "kolarin"?
"Punkaharjulla Luston ja Tuppuranmäen välillä sattui tiistaina aamupäivällä liikenneonnettomuus. Poliisin mukaan Savonl14595- 43573
Pahin tapa satuttaa toista
On jättää toinen vaille mitään vastausta. Erityisen kipeää se tekee sillon jos toinen ghostaa.56564- 7532
- 44521
Alkaa jotenkin nyt kuvio hahmottuu täällä
Sellainen vaikutelma tästä alkaa tulla, että täällä on joku pieni porukka, joka tuntee toisensa tai ainakin pelaa samaan70520Puukotus Kajaanissa
Kuka puukotti ja ketä? https://yle.fi/a/74-20247765 Vähemmän yllättäen päihteet mainittu23517- 61505
Jos kaivattusi on
Varattu niin miksi et antaisi asian olla hänen suhteen. Miksi ylipäätään vielä jatkat?47503- 37496
Minulla on joskus ikävä sinua ja ajattelen sinua joskus.. edelleen
Olin joskus niin rakastunut sinuun. Olin onnellinen, että kohdattiin ja kun vain tiesin sinun olevan olemassa. Täytit aj14481Kylän tielle remonttia?
Mitäköhän kylän tielle ruvetaan tekemään ku laitettu tuommoset töpsät muutamien suojateitten kohille?13472Hyvä on sitten, jos et sitä s*ksiä halua kanssani.
Rakastetaan vaan toisiamme, voin käydä muualla tyydyttämässä fyysisenpuolen tarpeet. Puhumalla tämäkin olisi selvinnyt.132439- 42418
Nainen, tässä olen kahden vaiheilla
Toinen pitäisi valita ja kummassakin on hyvät ja huonot puolensa. Toinen olisi sellainen pysyvä mutta työläs. Toinen taa45409Miten vuosien jälkeenkin tunteet voivat olla niin voimakkaat?
Että pelkkä ajatus sinusta täyttää silmät kyynelistä.26389