Energiat, ja sen hyödyntäminen

Siva

Olen tänään saanut netistä paljon tietoa energioista, niin positiivisesta kuin negatiivisestakin, ja oppinut imemään sitä itseeni, mikä toimi heti ensi yrittämällä. Olen tähän asti ottanut energiaa vain ilmasta, koska olen lukenut, että siitä tulee pelkkää positiivista. Luin myös jostakin, että joku oli saanut valtavan määrän energiaa vedestä. Haluaisin kuitenkin tietää, että onko vedestä ja kasveista turvallista ottaa energiaa, siis niin, ettei negatiivista tule mukana? Onko mahdollista jotenkin siivilöidä ja erotella positiivinen ja negatiivinen energia toisistaan, niin, että saa pelkän positiivisen? Ja jos on, niin miten? Onko mahdollista siirtää energiaa johonkin esineeseen, vaikka ametismiin myöhempää käyttöä varten niin, että energia ei karkaa minnekkään? Ja jos voi, niin voiko energian ottaa sieltä takaisin pitkänkin ajan jälkeen? Miten siirtää energiaa niin, että se ei karkaa takaisin ilmaan, vaan menee haluttuun kohteeseen? Miten energia-palloja voi tehdä?

6

204

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kauko Parantaja

      Energia on perimmältään neutraalia (tai aina positiivista)

      Puista saa energiaa.

      Energian siirto mihin tahansa kohteeseen on aina mahdollista, mutta sen kesto siinä voi vaihdella.

      Energiapallo tehdään käsien välissä, mutta ensin sinulla tietysti pitää olla se kyky välittää energiaa käsiesi kautta.

      • Siva

        Kiitos paljon, Kauko Parantaja! :) Siis eikö negatiivista energiaa olekkaan olemassa? O.o' Ja jos viitsisit, niin haluaisitko laittaa tänne energiapallo harjoituksen, tai linkin sellaiselle sivustolle?


      • Kauko Parantaja
        Siva kirjoitti:

        Kiitos paljon, Kauko Parantaja! :) Siis eikö negatiivista energiaa olekkaan olemassa? O.o' Ja jos viitsisit, niin haluaisitko laittaa tänne energiapallo harjoituksen, tai linkin sellaiselle sivustolle?

        Siva, asia menee sitä rataa, että ensin sinun on hyvä saada kunnollinen energiaviritys! Saatuasi sen, keskityt mielessäsi siihen, että käsiesi välissä oleva ki-energia lisääntyy.... se siis virtaa käsiesi kautta muodostaen pallon. Saatat tuntea sen [pallon] käsiesi välissä. Sitten vain paiskaat pallon haluamaasi kohteeseen.


    • nontropia

      Rupesin just ihmettelemään jotta mitä se tässä keskusteluun otettu energia oikein on. Fysikassa energia on ilmaus kyvylle tehtä työtä eli energialla on ympäristöään vähemmän entropiaa.

      • Kauko Parantaja

        Ki-energiaa ei ainakaan toistaiseksi ole kyetty atomistisilla mittalaitteilla todentamaan.


      • wvwvwvwvv

        Näkkileivästä kirjoittajien osalta ja atomivoimasta sähkön osalta ja,,kai lopulta auringosta perimmältään?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oi mun haniseni

      Mul on ihan törkee ikävä sua. En jaksais tätä enää. Oon odottanut niin kauan, mutta vielä pitää sitä tehdä. Tekis mieli
      Ikävä
      30
      6332
    2. Kyllä mulla on sua ikävä

      Teen muita juttuja, mutta kannan sua mielessäni mukana. Oot ensimmäinen ajatus aamulla ja viimeinen illalla. Välissä läm
      Ikävä
      14
      4764
    3. Hei rakas sinä

      Vaikka käyn täällä vähemmän, niin ikäväni on pahempaa. Pelkään että olen ihan hukassa😔 mitä sinä ajattelet? naiselle
      Tunteet
      41
      3314
    4. IS:n tiedot: Toni Immonen irtisanottiin MTV:ltä Toni Immonen työskenteli pitkään MTV:llä.

      IS:n tiedot: Toni Immonen irtisanottiin MTV:ltä Toni Immonen työskenteli pitkään MTV:llä. IS uutisoi torstaina Toni Imm
      Maailman menoa
      62
      3151
    5. Israel aloitti 3. maailmansodan

      https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011297979.html Israel se sitten aloitti näköjään kolmannen maailmansodan.
      Maailman menoa
      360
      1770
    6. Kaksi vuotta

      Sitten mä ihastuin suhun päätä pahkaa, kun meillä klikkasi heti ekasta päivästä lähtien. Et varmasti tunne samoin ja tek
      Ikävä
      11
      1598
    7. Haluaisin lähettää sulle viestin

      Mutta en enää uskalla. Miehelle.
      Ikävä
      72
      1418
    8. Vihdoin tiedän että tämä on molemminpuolista

      Saattoi se koko ajan olla silmiemme edessä mutta kumpikaan ei uskaltanut sitä toivoa. Kunpa nähtäisiin pian, toivottavas
      Ikävä
      86
      1368
    9. Nainen, meidän talossa on säännöt

      1. Mies on aina oikeassa. 2. Ei vastaväitteitä. 3. Mäkättäminen kielletty. 4. Suhde on tärkein. 5. Ei salaisuuksia. 6. E
      Ikävä
      241
      1328
    10. Miellytänkö sinun silmää?

      Varmaan ainakin vähän, jos tykkäät minusta. Siis jos tykkäät.
      Ikävä
      84
      1244
    Aihe