Real Player kysyi pari päivää sitten että haluanko päivittää laitteen. Vastasin ei ja kuin sattumalta nyt ei Real Player-tiedostot enää aukea. Noh, latasin VLC Media Playerin koska sitä on kehuttu ja laitoin sen oletussoittimeksi, mutta eipä aukea mikään video VLC Playerilla. Ei sellaiset jotka oli ennen Windows Media Player-tiedostoja eivätkä entiset Real Player-tiedostotkaan...
Ja kun YouTubessa oikeaklikkaan videota niin antaa vain mahdollisuuden "download to real player".
Mikäköhän on nyt vikana? Miksi ei VLC toimi?
Minulla vielä suht uusi läppärikin.
Ja kun YouTubessa oikeaklikkaan videota niin antaa vain mahdollisuuden "download to real player".
Mikäköhän on nyt vikana? Miksi ei VLC toimi?
Minulla vielä suht uusi läppärikin.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Mites jo menet Windowsin ohjauspaneeliin (Control Panel) ja sieltä lisää / poista ohjelmia, (add-remove programsiin tai.. Programs and Features) ja poistat sieltä Real Playerin ja VLC Playerin, sitten käynnistät Windowsin uudestaan ja lataat ja asennat VLC playerin uusiksi koneelle.
Kokeilin sitä. Latasin ensin VLC Playerin uudestaan mutta eivät videot käynnisty, ja sitten latasin vielä Real Playerinkin uudestaan, ja ei käynnistä.
JO ON KUMMA. Mitä ihmettä?
Mites sit tämä ohje:
How to make VLC the default player
http://wiki.videolan.org/How_to_make_VLC_the_default_player
Ja ohjeessa kohta: Vista, 7, Open VLC player, click on Tools in menu, select Preferences... jne
Kokeiltu on nuokin jutut, ei se vika siinä ole.
Oon kokeillut vaihdella olettussoittimia, tuloksetta.
RealPlayer-videot jotka eivät siis enää toimi ovat tiedostomuodoltaan flv-tiedostoja. Kokeilin äsken ladata FLV Playerin, ja toisin kuin muiden kokeilemieni soittimien kohdalla niin tämä FLV Player saa sentään auki Windows Media Player-tiedostot, mutta RealPlayerilla toimineet flv-videot eivät vieläkään toimi.
Eli vika lienee flv-muodossa jotenkin.
olen kokeillut kohta kaikki mahdolliset soittimet läpi mutta ei vaan saa flv-videoita enää käynnistymään...
Miten yrität toistaa videoita? Tuplaklikkaamalla vai vetämällä soittimeen / avaamalla tiedoston soittimen omien valikkojen kautta?
Yritin ensin vaihtaa eri soittimia oletussoittimeksi, esimerkiks VLC:n, ja sitten kun se oli tehty ja videon kuvakin oli muuttunut oletussoittimen kuvaksi niin kokeilin avata sitä, ja ei auennut.
Ja kokeilin myös niin että avasin ensin pelkän VLC soittimen ja sitten sieltä otin "hae tiedosto", mutta ei kumpikaan tapa auta.
Olen kokeillut ihan kaikkea. Viimeisimpänä latasin "flv converter"-laitteen jonka idea on siis että lataan koneellani olevan flv-videon siihen ja se sitten muokkaa videon toiseen muotoon kuten avi-muotoon....mutta se ilmoittaa vaan että tiedosto on virheellinen tai jotain. Eli nuo flv-videot ovat yhtäkkiä vaan muuttuneet täysin toimintakelvottomiksi.
Kun RealPlayer kysyi että haluanko päivittää sen (siitähän kaikki alkoi) niin vastasin en, ja valitsin että kysy uudestaan 14 päivän kuluttua. En keksi enää mitään muuta kuin että odotan sen kaksi viikkoa, sitten hyväksyn RealPlayerin päivityksen ja katson että mitä sitten tapahtuu...oliko se jotenkin siitä sitten kiinni.
Uuh...
kai sen realplayerin voi päivittää jostain sen omista asetuksistakin?
ja varmuuskopioita ei ole?