Nyt tarvitsis vähän viisammilta neuvoja langattoman verkon tekoon.
Asensin Buffalo AirStation WHR-G300N:n paketissa tulleen asennus CD-levyn avulla, mutta jostain syystä langaton verkko ei näy nyt muissa koneissa (vaikka hakee alueella olevia langattomia verkkoja) eli langatonta verkkoa ei pysty käyttämään muissa koneissa. Asetuksissa varmaan jokin puutos taikka virhe siis... mutta mikä?
Modeemina TeleWellin TW-EA501
Miksi reittimen security valo palaa punaisena??
Voisiko joku ystävällisesti jhelpata... KIITOS!
Buffalo Airstation WHR-G300N asennuksessa ongelma
9
3721
Vastaukset
Yleensä se ensimmäinen virhe on asennella CD:ltä yhtään mitään. Langattoman tukiaseman asetukset tehdään kytkemällä se ethernet-kaapelilla työasemaan ja sitten työasemalta otetaan selainyhteys tukiasemaan käyttöohjeesta löytyvällä IP-osoitteella.
Nyt sinulla ei ilmeisesti ole "asennuksen" jälkeen hajuakaan tukiaseman salausmetodista saati salasanasta, jotka tämä asennusohjelma automaattisesti asetti. Tietämättä salasanaa et saa muita koneita liitettyä langattomaan verkkoon.
Lue Buffalon käsikirja ja tee asetukset käsin.- aika helppo oli
Hankin sellaisen sukulaisperheelle ja oli yllättävän helppo asentaa. Sammutin modeemin, laitoin Buffalon siltaavaksi (takana valintakytkin), kytkin verkkokaapelin kiinni, laitoin modeemin viirran, odotin pari minuuttia, laitoin Buffaloon virran. Hm... mutta mitä sitten, taisin kytkeä mikron kaapelilla Buffaloon ja kävin laittamassa Buffalon hallintaohjelmalla WLANin asetukset (verkon nimi, salaus sekä WLAN-kanavaksi joku kanava, joka selvästi erillään modeemin ja naapureiden käyttämistä) ja se oli siinä.
En asennus-cd:hen edes koskenut eli se tosiaan on turha. Mutta ehkä sieltä löytää käyttöohjeet, joten se kannattaa säilyttää.
(en pysty nyt tarkistamaan yksityiskohtia tuon paremmin, koska se laite on nyt satojen kilometrien päässä)
Ja ennen kuin wapunen ehtii tulla tänne, niin pitää laittaa kunnon salaus.- Kysyjä
Kiitos viestistä aika helppo oli -kirjoittajalle.
Mahtaako olla mitään muistikuvia tuosta Buffalon hallintaohjelmasta? Netin kautta menit ilmeisesti sinne, kun et laittanut CD:tä sisään...vai?
- ole hyvä
sinne pääsee,kun kirjoitat selaimeen 92.168.11.1 ja painat entteriä.
- ole hyvä
pöh.
tietenkin 192.168.11.1
- Kysyjä
Ja sieltä pitäs muuttaa mitä?
- ole hyvä
salaus päälle,ei muuta.
- Kysyjä
Laitas tulemaan vähän tarkempii ohjeita, kiitos :)
- Tietotaitoa?
192.168.11.1 ei vastaa. Onkohan se poissa käytöstä ?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Useita puukotettu Tampereella
Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht2224266Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?
Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii692745Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava3932421- 472353
Meneeköhän sulla
oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua421629Muutama kysymys ja huomio hindulaisesta kulttuurista.
Vedakirjoituksia pidetään historiallisina teksteinä, ei siis "julistuksena" kuten esimerkiksi Raamattua, vaan kuten koul5451377- 571330
Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa
Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em961324- 761311
Jumala puhui minulle
Hän kertoi sinusta asioita, joiden takia jaksan, uskon ja luotan. Hän kuvaili sinua minulle ja pakahduin onnesta kuulles1251196