Täällä Kaarinassa joku "koiraihminen" ulkoiluttaa koiraansa ja antaa sen paskoa meidän(kin) pihan sisäänkäynnin eteen (niin että siihen melkein astuu). Ja kyseessä ei ole mikään pikkukoira, koska jätös on kuin ison miehen päästämä läjä (miltei lapiollinen).
H..vetin ällöttävää korjata moisia pois.
Nyt olenkin alkanut siirtää niitä lapiolla kaikkien ihailtavaksi keskelle jalkakäytävää.
Ja jos homma jatkuu samanlaisena niin seuraavaksi käyn itse paskomassa koiranomistajien portinpieliin omat läjäni ...
H..vetin ällöttävää korjata moisia pois.
Nyt olenkin alkanut siirtää niitä lapiolla kaikkien ihailtavaksi keskelle jalkakäytävää.
Ja jos homma jatkuu samanlaisena niin seuraavaksi käyn itse paskomassa koiranomistajien portinpieliin omat läjäni ...
Vastaukset 6
Vanhimmat
On se maailma mallillaan. Muualla kuolee ihmisiä nälkään, tapetaan, kidutetaan, lapsia orjatyövoimana, jne jne.
Mutta mikä onkaan sinun suurin ongelmasi, ei jumalavita, koiran paska portinpielessä, nyt maailma kaatuu.
No kerrohan sun osoite niin tuun vääntään aamupaskat sun portille.
Sä et tietty oo kotona kun oot maailmaa parantamassa, mutta saat sit viivästyneet terveiset.
Unohdit muuten ilmastonmuutoksen, joka johtuu esim. paskomisesta....
Ei paljon hetkauta, siivoan aamuisin harjalla ja roskakontilla keskustan taloyhtiöiden porttikongeja ja jalkakäytäviä. Ne on täynnä roskaa, paskaa, oksennusta ja kusta, joka on pääsääntöisesti ihmisten jäljiltä.
Nuku sinä vaan rauhassa aamulla, minä siivoan sinunkin jälkesi.
Näin maalla asuvana on tästä jo kohta lähdettävä sinne keskustan suuntaan.
Tule tänne katsomaan pellon laidalle, kun levitetään sikalan jätteet pellolle, olis kiva nähdä sun oksentavan, niin ne kaupunkilaiset sillon tekee.
Niinpä.
Toisille p...n korjaaminen on vastenmielistä työtä ja toisille taas nautinto.
Ajatus olikin ettei vasite tehtäis toisille niitä kasoja portin pieleen lasten ulottuville vaan korjattais omat ja "lemmikkiemme" kasat pois.
Viittaatko "lemmikeillä" eläimiin vai lapsiin?
Kyllä minä sen tajusin mitä tarkoitit, mutta kun ammut kärpästä tykillä.
Jos tuo oli yksittäistapaus, niin hittojako tuosta, maailmassa on tärkeämpiäkin asioita.
Jos se on jatkuvaa, ja todella vaivaa sinua, niin selvitä kuka se älykääpiö on, nykytekniikalla se on kohtuullisen helppoa. Kerro hänelle mielipiteesi suoraan päin naamaa. Luultavasti haukkuu sinua, mutta nouse hänen yläpuolelleen äläkä lähde riitelyyn mukaan. Se suututtaa hänet, mutta uskoisin, että loppuu jätökset siihen.
Emme me koiranomistajat ole samanlainen ryhmä kuin esimerkiksi armeijassa komppania. Siellä oli mahdollista pistää tuntematon tekijä kuriin juoksuttamalla koko komppaniaa.
Toisin sanoen näin talven ollessa tuloillaan koiranomistajien portinpieliin paskomisesta sinulle ei ole muuta iloa kuin paleltunut perse, jos sitä iloksi voi kutsua. Ja kaiken lisäksi teet itsestäsi narrin olemalla vielä pahempi, kuin se jota vastaan taistelet.
Tosin en usko että olisit siihen viitsinyt lähteä, se vaatii huomattavaa vaivannäköä, esimerkiksi minä asun Asikkalassa.
Mutta sovitaan niin, että jos toimitat minulle puhelinnumerosi, niin lähetän tekstarina osoitteeni, niin saat oikein luvan kanssa tulla paskomaan pihalleni, jos se sinua helpottaa.
Niin ja muuten, minä kerään koirani jätökset pois, jos ne jäävät näkyviin.
Tosin edellisestä kerrasta taitaa olla jo puoli vuotta, opetin näet koirani tekemään tarpeensa metsään, mutta joskus sattuu vahinkoja, jonka takia minulla on kaikkien vaatteitteni takussa pussi, muuten se olisi kuitenkin tarvittaessa siellä toisten housujen taskussa.
Näin uskoisin suurimman osan koiranomistajista tekevän, mutta aina joukkoon mahtuu mätiä omenoita.
Niin, ja vielä yksi asia, ei se ulosteiden kerääminen minulle varsinaisesti nautinto ole, onpahan vain työ joka jonkun on tehtävä, muuten sinunlaisesi ihmiset ei pystyisi asioimaan kaupungin kaupoissa, kun oven edustat olisi paksussa tatinassa.
Hengitä suun kautta siivotessasi niitä kasoja, ei okseta läheskään niin helposti.