perunkirjoituksen laiminlyönti

Kuolinpesä on myymässä pesään kuuluvaa kiinteistöä ja nyt on käynyt ilmi että yhden pesän osakkaan (kuollut 12 vuotta sitten, eli ennen perinnönjättäjää) jälkeen ei ole toimitettu perunkirjoitusta. Mukä neuvoksi. Kiinteistönvälittäjä edellyttää perukirjaa tästäkin osakkaasta???????
3162
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Kyseinen henkilö ei voi olla pesän osakas, kun hän on kuollut ennen perinnönjättäjää.

Äänestä
  • Mutta hänen perillisensä voivat olla pesän osakkaita.

    Äänestä

  • Sijaantulijaäpärä kirjoitti:

    Mutta hänen perillisensä voivat olla pesän osakkaita.

    Eihän sillä ole mitään merkitystä kysytyn asian kannalta.

    Jos alkuperäinen tarkoittaa, että yksi kiinteistön omistajista on kuollut jo aiemmin ja hänen perukirjaansa tarvitaan, niin kannattaa kysyä verotoimistosta sitä perukirjaa.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


seijuli kirjoitti:

Kuolinpesä on myymässä pesään kuuluvaa kiinteistöä ja nyt on käynyt ilmi että yhden pesän osakkaan (kuollut 12 vuotta sitten, eli ennen perinnönjättäjää) jälkeen ei ole toimitettu perunkirjoitusta. Mukä neuvoksi. Kiinteistönvälittäjä edellyttää perukirjaa tästäkin osakkaasta???????

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu