Miten sitova on käsinkirjoitettu dokumentti, johon on laitettu allekirjoitus? Mietin vain, että eikö tuollaiseen ole helppo lisätä kohtia, joista allekirjoittanut ei ole tietoinen. Miten päteviä ne siis ovat oikeudessa?
Käsinkirjoitetun dokumentin sitovuus
Kynnyskysymys
3196
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
No mitenkäs sitten koneella kirjoitettuun dokumenttiin? Onko se jotenkin vaikeampaa?
Tärkeimpiä dokumentteja laaditaan yleensä samansisältöinen kappale molemmille osapuolille, tai sitten toinen saa jäljennöksen alkuperäisestä.
Sinällään se ei sitovuuteen vaikuta, myös suullinen sopimus on sitova.
Toki konekirjoitettuun dokumenttiin voi tehdä lisäyksiä, mutta se vaatii jo hieman enemmän työstöä, jos ei halua, että lisäykset ovat aivan ilmeisiä. Siksi minä mietinkin, että miten tuollaiset kuittaukset kelpaavat oikeudessa, varsinkin, jos allekirjoittajille ei anneta toista kappaletta. Esimerkiksi voitaisiinko adressina kerättyyn nimilistaan kynäillä jotain sopimuksenluontoista? Sitooko tämä sitten kaikki allekirjoittajat?
"Esimerkiksi voitaisiinko adressina kerättyyn nimilistaan kynäillä jotain sopimuksenluontoista?"
- Tietysti voi, jos paperissa on tilaa.
"Sitooko tämä sitten kaikki allekirjoittajat?"
- Ei sido, kun eivät kerran sopimusta allekirjoittaneet vaan adressin.
Esim:
RL 33 LUKU (24.8.1990/769)
Väärennysrikoksista
1 § (24.8.1990/769)
Väärennys
Joka valmistaa väärän asiakirjan tai muun todistuskappaleen tai väärentää sellaisen käytettäväksi harhauttavana todisteena taikka käyttää väärää tai väärennettyä todistuskappaletta tällaisena todisteena, on tuomittava väärennyksestä sakkoon tai vankeuteen enintään kahdeksi vuodeksi.