Hei kaikki, joiden kissoilla on ollut diabetes.
Kuinka kauan kissanne on elänyt diagnosin jälkeen?
Mikä on ollut lopettamisen syynä;munuaiset ja maksa hajonneet ja miten tämä ilmeni?
Oma kissani on kohta sairastanut diabetestä puoli vuotta ja olen ryhtynyt miettimään, kuinka kauan rakkaani vielä mahtaa olla kanssani, näkeekö se ensi kesää?!
Kuinka kauan kissanne on elänyt diagnosin jälkeen?
Mikä on ollut lopettamisen syynä;munuaiset ja maksa hajonneet ja miten tämä ilmeni?
Oma kissani on kohta sairastanut diabetestä puoli vuotta ja olen ryhtynyt miettimään, kuinka kauan rakkaani vielä mahtaa olla kanssani, näkeekö se ensi kesää?!
Vastaukset 2
Vanhimmat
Ei vielä kannata heittää pyyhettä kehään. Meillä diagnosoitiin diabets nelisen vuotta sitten ja edelleen ihan hyvin porskutellaan. Kissakin täyttää kohtapuoliin 19 v. Tosi tärkeetä sairauden hoidossa on lääkitys ja ruokavalio. Usein ainakin munuaisen vajaatoiminta tulee mukaan kuvioihin sokeritaudin myötä. Me saimme taudin jopa n. vuodeksi haltuun niin että kissa peräti "parani" siitä. Eli ei tarvinnut lääkitä ollenkaan. Sitten kuitenkin sokeriarvot lähti taas nousuun mutta tullaan silti toimeen tosi pienillä insuliiniannoksilla. Ruokavalio muutettiin pelkästään munuaispotilaalle sopivaksi joka on kyllä aika kallista mutta mitäpä sitä ei toisen terveyden eteen tekisi. Herkkuina annetaan päivittäin yksi annos porsaan sydäntä ja vähän kalkkunaleikettä. Niiden valkuaiset ei ole niin huonoja kuin esim. naudanlihassa. Painon pitäisi pysyä myös aika lailla kohdallaan n. 4-5 kg:n välillä eli jos kissa on lihava niin dieetille vaan vaikka se vähän hankalalta tuntuukin.
Hyvällä hoidolla ja oikealla ruokavaliolla kissasi elää toivottavasti pitkään. Insuliinin antokin on helppoa niinkuin olet jo varmaan huomannut. Täytyy vaan muistaa että kissa syö lääkkeen annon jälkeen ettei tule hypoglykemiaa mutta sekin on helppo hoitaa kotona. Joten pitkää ikää vaan!!!
Kiitos rohkaisustasi.
Kissan sokereita ei meinattu saada millään kuriin talvella. Tuli paljon eläinlääkärikäyntejä, kunnes löytyi alan asiantuntija ja homma lähti hyvin käyntiin.
Kissa on suhteellisen pirteä ja viettää kesälomia maalla hiiriä pyydystellen;-D. Toivottavasti myös vielä muutamia kesiä.
Kiitos Sinulle ja hyvää kesän jatkoa myös kissallesi!