Vuodenajat

Hyvää huomenta :)

Viimeinen lomapäivä on koittanut ja syksykin on pian käsillä... Mikä vuodenaika on Sinulle se kaikista rakkain?

Vaikka kaikki neljä ovat omalla tavallaan kauniita, minusta on tullut aito syksyihminen. Tumma ja sateinen ilta katulamppujen loisteessa on uskomattoman hieno kokemus. Toinen ihana asia syksyssä ovat muumilaaksomaisen harmaat päivät, jolloin ei tapahdu juuri mitään, ja voi kävellä joen rantaan kuuntelemaan hiljaisuutta.

Talvet ovat karaisevia, mutta silti niissä on jotain pelottavaa. Hetkeksi kaikki pimenee ja aika seisahtuu. Ehkä parasta talvessa on kevään ensimmäinen tuulahdus. Mutta kesä tekopirteyksineen - mikä pettymys :)
151024
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 15

Vanhimmat

Minä pidän kaikkein eniten kesästä, kun voi olla enemmän ulkona, pyöräillä ja uida. Kotiin ei ole mitään kiirettä! Kesällä myös luen enemmän kuin muulloin. Talvestakin pidän, mutta pimeät illat ja kylmät pakkassäät pitävät minut enemmän sisätiloissa. Talvella liikun vähemmän ja ylimääräisiä kiloja kertyy helpommin, kun iltaisin tulee vain löhöttyä televiosiota tuijotellen. Pakkaslumi on kaunista. Syksykin on vaikuttava, ja kevät piristää aina.

Äänestä

Minkäkin olen syysihminen. Se väriloisto kun lehdet esittävät väripalettinsa. Ilman kosteus ja kirpeys. Hämäryys. Syksy on runollisempi aika.. kesällä kaikkien pitää muka olla niin energisiä ja pirteitä.. ei ummarra. Tosin on hienoa, että Suomessa on kaikki nämä vuodenajat.

Äänestä

Neljä vuodenaikaa. Jos eläisin 80-vuotiaaksi ehtisin kokea noin 320 kesää, talvea, syksyä ja kevättä. Tällä hetkellä pidän eniten siitä että vuodenajat vaihtuvat, luonto on jatkuvassa muutoksen tilassa. Joka päivä voi kokea miellyttäviä elämyksiä säistä huolimatta tai niiden takia.

Äänestä

:Mikä vuodenaika on Sinulle se kaikista rakkain?

Syksyssä on tiettyä kypsyyttä, punaposkisia omenia, raikasta tuulta, mehukkaita marjoja, kullankeltaisia kanttarelleja, voimakas mullan tuoksu, massiivinen lintujen syysarktika.

Kesällä tunkee itikat joka paikkaan ja kesä voi olla epäonnistunut ja pettymys kuten tämä kesä, mutta kuka muistaa huonon syksyn?

Talvi on ehdottomasti numero kaksi. Talvi on suomalaisin vuodenaika. Hohtavat hanget ja tykkylumi tekevät maisemasta kauniita. Mutta talveen liittyy myös jäihin putoaminen, liukastelut ja uppurointi hoitamattomilla jalkakäytävillä.

Äänestä

..kevät.

Äänestä

,jos joku vuodenajoistamme pitää valita. Olen välivuodenaikaihminen, syksy ja kevät passaavat aisteilleni ja aivolleni.

Hyvin on sattunut esiintymispaikaksemme tämä maailmankolkka, jossa on vuodenajat, jotka yhä kutakuinkin erottuvat toisistaan, vaikka ovatkin aikasiirtyneet kalenterissa hieman eteenpäin.

Ihmisistä on tullut "huoneilmaihmisiä" (Matti Mäkelä: Sääkirja). Varustautumisesta ulkoilmaan sopeutuminen vuodenaikoihin, säihin ja keleihin on loppusalta kiinni.

Myös kesällä ja talvella on omat mukavat tekemisensä; kesäluonto, vedessä putjaaminen, rantojen koluaminen, hektinen helle on tukala ja talvella kulkea on umpihanki, sopivat pakkaset ja kulkukelit, paukkupakkasten paksu vaatetus tympäisee. Ääri-ilmiötkin ovat mielenkiintoisia, kohtelevat tasa-arvoisesti kaikkia.

Mutta syksy! Silloin olen kuin puolukka puurossa.

Äänestä
  • Minäkin pidän kaikista vuodenajoista silloin kun ne ovat KUNNOLLISIA... lapsuuden talvet oli ihanan lumisia, mutta nykyään enemmän taita olla räntäisiä päiviä, jotka ei kamalasti houkuttele ulos!
    Mutta ulkoilmaihmisenä asetan kesän etusijalle, pääsee rullailemaan, uimaan luonnonvesiin, vaeltamaan tai muuten vain katselemaan iloisia hyväntuulisia ihmisiä rannoille :) Auringon valo antaa energiaa ja tuntuu kuin pienimmät kaupungitkin heräävät kesäksi talvikauden horroksesta. Toisaalta talvi on kaunein vuodenaika; rakastan talven värejä!

    Äänestä

Syksy varmaankin vaikka kaikki vuodenajat ovat omalla tavallaan parhaimpia.
Monasti olen kavereiltakin kysynyt mikä vuodenaika olisin ja joka kerta on tullut sama vastaus: syksy. Näytän kuulemma ihan syksyltä:).
Tiedä häntä sitten mutta syksy on kaunista aikaa.
Silloin tuoksuu ihan mielettömän ihanalta, silloin näyttää kauniilta. Syksyllä ilmastokin on suotuisin. Ei pakkasta eikä hellettä.

Kevät on toinen lemppari. Menen ihan ekstaasiin kevään tuoksuista.
Talvi ja kesä ovat kestokivoja. Kesällä tapahtuu ja on lämmintä ja lomaa, muuta positiivista siinä ei olekkaan. Paitsi kesäyöt. Liian kauniita.

Äänestä

on vuodenajoista kaikkein kaunein ja ihanin. Siinä näki luonnon heräävän taas uuteen eloon ja kuinka maisemasta hiljalleen hävisi lumi ja tilalle tuli hiipien vihreys...Luonnon heräävät äänet, ja jäistä vapautunut sinertävä vesistö.

Äänestä
  • Minä pidän myös kaikkein eniten syksystä ja aika paljolti samoin perustein kuin keskustelun aloittaja. Rakastan kirpeää ja kuulasta syysilmaa metsässä, ruskan värejä, mutta myös kaupunkimaisemaa sateisine katuineen, josta mainosvalot ja katulamput kuvastuvat. Myös meri näyttää satamassa kauniilta loppukesästä ja syksyllä, syvän mustalta, kimmeltävältä. Kaikista muistakin vuodenajoista pidän, hiukan ennen joulua tosin tunnen itseni melkein aina rättiväsyneeksi.

    Äänestä

Jokaisessa vuoden ajassa on omat viehättävät ominaisuutensa. Minä pidän talvesta. Pidän talven valkoisuudesta. Tykkään pukea paljon päälle ja lähteä ulos nautiskelemaan lumisateesta. Ulkona on kylmä mutta minulla lämmin. Talvi tuntuu jotenkin positiiviselta haasteelta. Rakastan uida avannossa sekä lasketella ja lähteä Lappiin hiihtämään. Pilkillä on mukava istua ja juoda termospullosta kahvia. Joulu on juhlista ihanin ja kaunein. Talvella on ihana käpertyä hyvän kirjan kanssa peiton alle, toki unohtamatta pörröisiä villasukkia.
Talvessa on tunnelmaa!

Äänestä
  • Unohtui mainita kynttilät! Niitä tulee viljeltyä iltaisin talvella asunto täyteen. Niillä on rauhoittava ja tunnelmoiva vaikutus.

    Äänestä

Aiemmin pidin keväästä, mutta kyllä se tämä elo-syyskuu on nykyään aikas mukavata aikaa sään puolesta.

Kevät onkin sitten nykyään ehkä se epämieluisin vuodenaika. Likaista.

Kesällä on tukalaa, jos on vähänkin yli 25 astetta. Ei kiitos, voitte olla varmoja ettei tämä tyttö myöskään halaja etelän porottaville hiekkarannoille...

Talvi on ihanan raikasta ja energista aikaa. Ehkä se tuntuu siltä, koska olen syntynyt keskellä talvea.

Äänestä

Mä voisin elää ilman muita vuodenaikoja! Musta on ihana, kun (JOS tänä kesänä..) on kuuma. Saa mennä uimaan, saa pukeutua vähiin ja kevyesti. Suomen kesä saisi ehdottomasti olla kymmenen astetta kuumempi ja paljon paljon pitempi.

Ihmisillä on väriä kasvoillaan ja he liikkuvat ulkona.. Ja joskus saa vieläpä olla ihan lomalla ilman ressiä. Näkee ystäviä. Voi matkustaa eikä tarvitse pakata älyttömästi.

Talvea en voi sietää. Mun keho ei tottele kylmässä. Olen aina väsynyt ja huonolla tuulella. Inhoan kerrospukeutumista ja jatkuvaa riisumista/pukemista/riisumista ... Pyörällä on hankala liikkua. Kukaan ei ole missään. ON KYLMÄ!

Välikaudet on ihan jees. Tosin ei alkukevät mätine nurmikkoineen.. Syksy on kiva niin kauan, kun ei ole kylmä.

Äänestä

kevät vaan on parasta aikaa x) ja torstai on päivistä paras xP

Äänestä

Kommentoi aloitusta


n25 kirjoitti:

Hyvää huomenta :)

Viimeinen lomapäivä on koittanut ja syksykin on pian käsillä... Mikä vuodenaika on Sinulle se kaikista rakkain?

Vaikka kaikki neljä ovat omalla tavallaan kauniita, minusta on tullut aito syksyihminen. Tumma ja sateinen ilta katulamppujen loisteessa on uskomattoman hieno kokemus. Toinen ihana asia syksyssä ovat muumilaaksomaisen harmaat päivät, jolloin ei tapahdu juuri mitään, ja voi kävellä joen rantaan kuuntelemaan hiljaisuutta.

Talvet ovat karaisevia, mutta silti niissä on jotain pelottavaa. Hetkeksi kaikki pimenee ja aika seisahtuu. Ehkä parasta talvessa on kevään ensimmäinen tuulahdus. Mutta kesä tekopirteyksineen - mikä pettymys :)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu