Norjaan

Turska

Kertokaa hyvät www-linkit Lofooteille Norjaan. Kuvia, majoitusta,lauttamaksuja yms käytännön tietoja. Haluan mennä sinne syksyllä vaimoni ja kahden tarhaikäisen tyttöni kanssa. Majoittumiset ovat hotellissa mukavuussyistä,eli ei leirivinkkejä. Reitit on tuttuja perehdyttyäni karttoihin. Vain em asiat kiinnostaa, ja jos jotain hyvää muuta huomioimisen arvoista tietoa on kerrottavana, anna sanaisen arkkusi aueta.

6

1269

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Lofootti

      Jep palattiin juuri aurinkoa ottamasta Lofooteilta. Jos perusnorja ei enää maisemineen kiinnosta niin itse menisin suoraan Lofooteille Bodosta lautalla ja takaisin Svolvärin kautta ja edelleen Narvikkiin. Säästyy turhaa Vuononrantakiemurtelusta Ofooteilla.

      Hotelleja parempi vaihtoehto on korkeatasoiset rantamajat, joista on hyvät näkymät ja varustus paremmissa liki lapinmökkien luokkaa. Tosin maksavat hiukka. Viime viikolla kyllä yöpyi rannallakin ilokseen kun AURINKO TODELLAKIN PAISTOI JA OLI LÄMMIN

      • Norjaan

        Kiitos vinkistä, tämä täytyy huomioida.


    • Jolle
    • Anni

      katso vaikka www.reinerorbuer.no, hinnat ovat kyllä aika reippaat, mutta mukavuustaso parhaimillaan ylittää hotellin (koska tilaa on enemmän.) Aamiainen pitää tietysti hoitaa itse. Ja talojen ulkonäkö on varsin harhaanjohtava (siis sisältä parempia.)

      Samaisessa Reinen kylässä oli ainakin muutama vuosi sitten kovin hyvätasoinen ruokapaikka - taisi olla kylän ainoa. (Syötiin jotain kalaa - ei turskaa.)

    • prim

      Olimme juuri viikon verran Lofooteilla ja koko ajan paistoi aurinko! Hienoimmin uljaat maisemat saa katseltua Hurtigrutenin kannelta ja on edullista, jos vertaa vaikkapa VR:n hintoihin. Menimme Harstadista Svölväriin, 8.30 -18.30, 10 tuntia uskomattoman upeita maisemia aurinkokannelta ihaillen. Suuri laiva kävi kääntymässä myös Trollfjordenissa, jonne tehdään turistimatkoja Svölväristä kalliseen hintaan. Maksoi vain yht. 817 Nkr, n. 570 vanhaa markkaa. Kaksi aikuista ja henkilöauto. Mutta omat eväät, kahvit ja juomat reppuun laivalle. Baari- ja ravintolahinnat on siellä laivalla tosi kallita; kahvi 20 nkr, tavallinen ruoka-annos n.250 nkr jne.
      Ja jos kukkaro kestää voihan Hurtigrutenilla olla yötäkin täysihoidossa, mutta hukkaan menevät hienot maisemat nukkuessa.

      • Turska

        Olette kaikki antaneet todella hyviä vinkkejä. Näiden kautta olemme vaimoni kanssa saanut todella paljon irti meille uudesta maailmasta. Otamme viellä vinkkejä vastaan, mikäli niitä on tarjolla, sillä kaikki tieto kiinnostaa, ettei turhaan tarvitse etsiä tietoa ja erehtyä ajoreiteistä. Kiitämme erittäin asiallisista, hyödyllisistä ja mielenkiintoisista vastauksistanne. Mikäli viellä jotain uutta tietoa on tarjolla, antakaa palaa. KIITOS TEILLE, JOTKA OLETTE JO VASTANNEET.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka Purra leikkasi alimmalta tulodesiililtä 15 %

      Muistaako kukaan Riikka Purran kovaäänisen vaalilupauksen ennen eduskuntavaaleja? https://yle.fi/a/74-20221152 "THL o
      Maailman menoa
      316
      6161
    2. Muistele nainen niitä meidän yhteisiä hetkiä

      Miltä ne tuntui? Enkö aina huokunut välittämistä, kiintymystä. Eikö sinulla aina ollut hyvä olo kanssani? Minulla ainaki
      Ikävä
      48
      3636
    3. Sofia Virta: bänet!

      Matkailuautoilija metsänomistaja puoliso on nyt entisen teeren poikia, ja Sofia tekee comebackin vapaille markkinoille.
      Maailman menoa
      148
      2827
    4. "Suomi voisi ottaa taloudessa oppia Espanjasta"

      "Espanjassa talouspolitiikka on löysempää, mutta velka-aste on kääntynyt jopa laskuun.", pohdiskelee Suomen seuraava pää
      Maailman menoa
      225
      2167
    5. Kokoomus: SDP johtaa kansalaisia harhaan

      (Umpityhmät palstademarit ovat taas uskoneet Lindtmanin höpötykset Espanjasta.) SDP harhaanjohtaa kansalaisia talouspol
      Maailman menoa
      101
      1742
    6. Otan vielä joskus yhteyttä

      Ja jos et vastaa, niin tulen sinne. Pakko puhua.
      Ikävä
      67
      1212
    7. Niin että miten

      Haluatko oikeasti olla minun kanssa oikeassa elämässä, vai onko tämä vain kirjoittelua
      Ikävä
      81
      1055
    8. Nuoriso on tyhmää tutkijat ovat todenneet

      Nyt se on todettu ääneen mitä kaikki ovat jo pitkään epäilleet. Nuoriso on tyhmentynyt tasaiseen tahtiin. Kohta pitää ni
      Sinkut
      145
      973
    9. Ikävä tilanne rikoksen vuoksi Espanjassa - Jari Sillanpää pistää uutta matoa koukkuun

      Jari Sillanpää on ehkä yksi suosituimmista tangokuninkaallisista. Ex-tangokuningas juhli viime syksynä 30 vuotista uraan
      Suomalaiset julkkikset
      10
      948
    10. Tätä ei tv:ssä: Farmi-tippuja Amski rehellisenä ongelmista kuvauksissa

      Ennakkosuosikki Amskidabamski Anne-Mari Tarkkio joutui ulos Farmi Suomi -realitystä. Voimatehtävässä vastakkain asettui
      Tv-sarjat
      11
      894
    Aihe