Norjaan

Turska

Kertokaa hyvät www-linkit Lofooteille Norjaan. Kuvia, majoitusta,lauttamaksuja yms käytännön tietoja. Haluan mennä sinne syksyllä vaimoni ja kahden tarhaikäisen tyttöni kanssa. Majoittumiset ovat hotellissa mukavuussyistä,eli ei leirivinkkejä. Reitit on tuttuja perehdyttyäni karttoihin. Vain em asiat kiinnostaa, ja jos jotain hyvää muuta huomioimisen arvoista tietoa on kerrottavana, anna sanaisen arkkusi aueta.

6

1245

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Lofootti

      Jep palattiin juuri aurinkoa ottamasta Lofooteilta. Jos perusnorja ei enää maisemineen kiinnosta niin itse menisin suoraan Lofooteille Bodosta lautalla ja takaisin Svolvärin kautta ja edelleen Narvikkiin. Säästyy turhaa Vuononrantakiemurtelusta Ofooteilla.

      Hotelleja parempi vaihtoehto on korkeatasoiset rantamajat, joista on hyvät näkymät ja varustus paremmissa liki lapinmökkien luokkaa. Tosin maksavat hiukka. Viime viikolla kyllä yöpyi rannallakin ilokseen kun AURINKO TODELLAKIN PAISTOI JA OLI LÄMMIN

      • Norjaan

        Kiitos vinkistä, tämä täytyy huomioida.


    • Jolle
    • Anni

      katso vaikka www.reinerorbuer.no, hinnat ovat kyllä aika reippaat, mutta mukavuustaso parhaimillaan ylittää hotellin (koska tilaa on enemmän.) Aamiainen pitää tietysti hoitaa itse. Ja talojen ulkonäkö on varsin harhaanjohtava (siis sisältä parempia.)

      Samaisessa Reinen kylässä oli ainakin muutama vuosi sitten kovin hyvätasoinen ruokapaikka - taisi olla kylän ainoa. (Syötiin jotain kalaa - ei turskaa.)

    • prim

      Olimme juuri viikon verran Lofooteilla ja koko ajan paistoi aurinko! Hienoimmin uljaat maisemat saa katseltua Hurtigrutenin kannelta ja on edullista, jos vertaa vaikkapa VR:n hintoihin. Menimme Harstadista Svölväriin, 8.30 -18.30, 10 tuntia uskomattoman upeita maisemia aurinkokannelta ihaillen. Suuri laiva kävi kääntymässä myös Trollfjordenissa, jonne tehdään turistimatkoja Svölväristä kalliseen hintaan. Maksoi vain yht. 817 Nkr, n. 570 vanhaa markkaa. Kaksi aikuista ja henkilöauto. Mutta omat eväät, kahvit ja juomat reppuun laivalle. Baari- ja ravintolahinnat on siellä laivalla tosi kallita; kahvi 20 nkr, tavallinen ruoka-annos n.250 nkr jne.
      Ja jos kukkaro kestää voihan Hurtigrutenilla olla yötäkin täysihoidossa, mutta hukkaan menevät hienot maisemat nukkuessa.

      • Turska

        Olette kaikki antaneet todella hyviä vinkkejä. Näiden kautta olemme vaimoni kanssa saanut todella paljon irti meille uudesta maailmasta. Otamme viellä vinkkejä vastaan, mikäli niitä on tarjolla, sillä kaikki tieto kiinnostaa, ettei turhaan tarvitse etsiä tietoa ja erehtyä ajoreiteistä. Kiitämme erittäin asiallisista, hyödyllisistä ja mielenkiintoisista vastauksistanne. Mikäli viellä jotain uutta tietoa on tarjolla, antakaa palaa. KIITOS TEILLE, JOTKA OLETTE JO VASTANNEET.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nyt tajusin mitä haet takaa

      En epäile etteikö meillä olisi kivaa missä vaan. Se on iso hyppy henkisellä tasolla sinne syvempään päätyyn, kuten tiedä
      Ikävä
      40
      3037
    2. Kaksi tyttöä putosi

      Minkä takia ne tytöt katolle oli kiivenny?
      Helsinki
      72
      2605
    3. Mitä haluaisit tänään sanoa kaivatullesi?

      Onko sydämelläsi jotain?
      Ikävä
      174
      2344
    4. Kukapa se Ämmän Kievarissa yöllä riehui?

      En ole utelias, mutta haluaisin tietää, kuka riehui Ämmän Kievarissa viime yönä?
      Suomussalmi
      36
      2085
    5. Kiitos kun sanoit ikävästi minulle, herkälle

      Sait kesälomani pilattua😔
      Ikävä
      18
      1456
    6. Naiselle mieheltä

      Huomasin tuossa, että jääkaapissani on eräs sinun ostamasi tuote edelleen avaamattomana. Arvaatko mikä?
      Ikävä
      23
      1383
    7. Salilla oli toissapäivänä söpö tumma

      Nuori nainen, joka katseli mua. Hymyili kun nähtiin kaupan ovella sen jälkeen
      Ikävä
      41
      1376
    8. Kaipaan niin....

      Aaawww mikä kaipuun tunne iski ja lujaa🥺😭❤️
      Ikävä
      10
      1264
    9. Eiii...

      Etkä! 😘
      Ikävä
      13
      1259
    10. Mikset vain

      Unohtaisi?
      Ikävä
      22
      1231
    Aihe