Näkyykö nämä kuvat/animaatiot teillä ja jos ei näy kertoisitteko mahdollisesti myös siitä minulle ja missä vika on,kiitos!
http://koti.mbnet.fi/jengas1/Nettikuvat.html
Näkyykö nämä kuvat teillä!
12
1117
Vastaukset
- Professori
Et ole saanut tarpeeksi sukupuoliyhdyntää.
Mene huoriin.
Toivotan teille kiihkeitä hetkiä! :) - Testbrain
Sivun kuvien tiedostopolku viittaa omaan koneeseesi. Polun tulee viitata serverille jossa sivusikin on.
Väärin:- joku
tai src="/kuvat/kuvannimi.tahan"
- nappiska
joku kirjoitti:
tai src="/kuvat/kuvannimi.tahan"
Kiitos vastauksestanne paitsi tuon Proffan vastaus oli kyllä asiaton,hyi hyi..
Vielä noihin kuviin palatakseni niin siihen kuvatiedostoon minkä olen lähettänyt serverille niin siihen tulee tuo koko höskä - Codeman
nappiska kirjoitti:
Kiitos vastauksestanne paitsi tuon Proffan vastaus oli kyllä asiaton,hyi hyi..
Vielä noihin kuviin palatakseni niin siihen kuvatiedostoon minkä olen lähettänyt serverille niin siihen tulee tuo koko höskäEli kun teet sivuja editorilla niin laadi ensin mappi mihin tulee sekä html-tiedostot sekä kuvat joita käytetään. Sitten kun linkität kuvia niin käytä mapissa olevia kuvia ja niiden polkuja. Älä niitä mitkä on koneellasi. Silloin polku tulee kovalevyllesi ja se ei näy netissä. Kun siirrät kotisivutiedostot nettiin niin siirrät vain kaikki mitkä ovat siinä valmistamassasi mapissa samaan järjestykseen nettiin. Eli "mappiin" joka sinulla on netissä.
Toinen virhe mikä sinulla on sivuilla on se että käytät SUURIA kirjaimia. Pois kaikki suuret kirjaimet, välilyönnit ja äöå-kirjaimet. Ja se koskee kaikkien siirrettävien tiedostojen nimiä. Kuva ja html-dokumentit. - nappiska
Codeman kirjoitti:
Eli kun teet sivuja editorilla niin laadi ensin mappi mihin tulee sekä html-tiedostot sekä kuvat joita käytetään. Sitten kun linkität kuvia niin käytä mapissa olevia kuvia ja niiden polkuja. Älä niitä mitkä on koneellasi. Silloin polku tulee kovalevyllesi ja se ei näy netissä. Kun siirrät kotisivutiedostot nettiin niin siirrät vain kaikki mitkä ovat siinä valmistamassasi mapissa samaan järjestykseen nettiin. Eli "mappiin" joka sinulla on netissä.
Toinen virhe mikä sinulla on sivuilla on se että käytät SUURIA kirjaimia. Pois kaikki suuret kirjaimet, välilyönnit ja äöå-kirjaimet. Ja se koskee kaikkien siirrettävien tiedostojen nimiä. Kuva ja html-dokumentit.Kiitos Codeman ohjeista!Olisin vielä kysynyt että kun teen editorilla sen kuvatiedoston minkä siirrän sitten omalle serverille niin voiko silloin jättää tuon koko höskän "file//..jne" pois eli riittääkö se "img src=" alku ja kuvan nimi siihen tiedostoon?
- joku muu
joku kirjoitti:
tai src="/kuvat/kuvannimi.tahan"
src="/kuvat/kuvannimi.tahan"
Tuskin näkyy tolla mitään kuvia. Jos laittaa vaikka:
src="kuvat/kuvannimi.tahan"
saattaa toimia pikkasen paremmin. - Codeman
nappiska kirjoitti:
Kiitos Codeman ohjeista!Olisin vielä kysynyt että kun teen editorilla sen kuvatiedoston minkä siirrän sitten omalle serverille niin voiko silloin jättää tuon koko höskän "file//..jne" pois eli riittääkö se "img src=" alku ja kuvan nimi siihen tiedostoon?
Nimenomaan siten.
Eli tuo "file//..jne" tulee kun haet kuvan kovalevyltäsi etkä ole laittanut kuvia samaan kansioon html-tiedostojen kanssa. Jos kuvat ovat samassa kansiossa niin riittää img src= ja kuvan nimi. Jos kuvat laitetaan omaan kansioon niin nimen lisäksi pitää olla kuvan osoite eli polku jotta selain osaa sijoittaa sivulle oikean kuvan.
Eli helpointa kun aloittelet samassa kansiossa aluksi ja ilman polkuja pelkällä kuvan nimellä. - minna
Codeman kirjoitti:
Nimenomaan siten.
Eli tuo "file//..jne" tulee kun haet kuvan kovalevyltäsi etkä ole laittanut kuvia samaan kansioon html-tiedostojen kanssa. Jos kuvat ovat samassa kansiossa niin riittää img src= ja kuvan nimi. Jos kuvat laitetaan omaan kansioon niin nimen lisäksi pitää olla kuvan osoite eli polku jotta selain osaa sijoittaa sivulle oikean kuvan.
Eli helpointa kun aloittelet samassa kansiossa aluksi ja ilman polkuja pelkällä kuvan nimellä.Mulla on toi sama ongelma eli kuvat on näin
- Ridge
minna kirjoitti:
Mulla on toi sama ongelma eli kuvat on näin
Laitat
- minna
minna kirjoitti:
Mulla on toi sama ongelma eli kuvat on näin
Ongelma oli se että kuvat eivät ollet samassa kansiossa mutta nyt ovat...
- ei html tietoo
Eli kun käytät jotai vysivyk ohjelmaa (ezypage,sitespinner ym) jolla vaan drag ja droppaat jutut sivulle, ja kun valmis ni eiku klik "tee sivu" ja avot! seon siinä. Ohjelma hoitaa kaiken siirtämisen oikeaan muotoon ja paketti on valmis uploudattavaksi.
T. Savon eetu
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille
Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.3422770SDP pelastaa uppoavan Suomen
2027 kun SDP voittaa ylivoimaisesti vaalit alkaa Suomen uusi raju syöksy kohti täystyöllisyyttä ja turvallisempaa yhteis572225Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti
Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj781919Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee
Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis641569- 1401502
- 601024
Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma
Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki1021009Tsemii Pete ja Linda! Tässä tärkeät kellonajat Euroviisut-viikon ohjelmista tv:ssä!
Euroviisut järjestetään Wienissä Itävallassa 12.-16. toukokuuta. Tsemii Pete ja Linda kisaan! Vetäkää Suomelle voitto Li7898Raiskaukset loppumaan?
Onko kenelläkään tiedossaan tuloksellisia keinoja saada väkisinmakaaminen loppumaan tai edes vähenemään? Lainsäädännön195791- 36689