Tehtiin Yariksella pieni reisu, ajettiin Vaasaan, Seinäjoelle ja Tuurin ja Ilmajoen kautta takaisin etelään, yhteensä 874km. Ajonopeudet oli motarilla (300km) 100kmh ja suurin osa maantiestä (400km) 80-90kmh ja lisäksi 60kmh ajoa n.150km. Mitattu kulutus reisussa oli 4,76 litraa/100km, ja tuon alle ei taida helpolla päästäkkään, en ainakaan minä, senverran pihtailua oli ajo. Tuota automaatti lootaa ei ehkä kannata käyttää pihistysajossa käsivaihteilla, koska tuntuu että suurin vaihde (7) on suuremmissa nopeuksissa tiuhempi kun automaattiasennossa, mutta voi olla että tuntuu vaan.
6128km
11
346
Vastaukset
- CAMRY
Tietokone antaa väärän kulutuksen. Autotehtaiden kusetusta. Täydestä tankista täyteen tankkiin antaa oikean oikaen kulutuksen.
- xnata33
Joo, siis mitattu kulutus ainakin minulla tarkoittaa todellista kulutusta, elikkä laskettu bensamäärät ja kilometrit laskinta käyttäen. Tietokone näyttää n.0,1-0,2 litraa liian vähän.
- Pzz1
Näitkö Tuurissa tarjoushaukka Jorman?
- Testattu on
Jos näin yleisesti puhutaan Toyotan ajotietokoneen lukemista niin ne näyttää erittäin lähelle todellista lukemaa. Itsellä Avensis ja ajotietokone kulutuksen osalta näyttää muutaman prosentin liikaa. Viimeiksi ajot.kone näytti 6.5 ja laskettu lukema oli 6.3 l/100km
- voi,parkaa
Otan osaa,yariksella 874 km, onko takapuolessa vielä nahkaa,entä kuulo,vieläkö korvat soi. Osta auto.
- 120 km/h
ahaa, sinä siis olet yksi niistä perkeleen tientukoista jotka eivät moottotiellä(kään) aja rajoitustuksen mukaan vaan alinopeutta körötellään. Ja rekatkin varmaan ohitit tasan 100 km/h vaudilla, hyvinkö ja varis vetää letkan perässään ? Jos ei uskalla tai pysty ajamaan moottoritiellä niin valitse nyt jumalauta jokin toinen reitti ettet ole sotkemassa sujuvaa liikkumista. Mä ainakin tönin tollaset pallihiet pois jaloista pyörimästä kun kohdalle sattuu.
- 1.6 Terra
120 km/h kirjoitti:
ahaa, sinä siis olet yksi niistä perkeleen tientukoista jotka eivät moottotiellä(kään) aja rajoitustuksen mukaan vaan alinopeutta körötellään. Ja rekatkin varmaan ohitit tasan 100 km/h vaudilla, hyvinkö ja varis vetää letkan perässään ? Jos ei uskalla tai pysty ajamaan moottoritiellä niin valitse nyt jumalauta jokin toinen reitti ettet ole sotkemassa sujuvaa liikkumista. Mä ainakin tönin tollaset pallihiet pois jaloista pyörimästä kun kohdalle sattuu.
Liikenteessä saa ajaa just niin hitaasti kuin huvittaa. Mahtaa sulla olla surkea auto jos et moottoritielläkään pääse ohi jos joku ajaa 85km/h...
- 120 km/h
1.6 Terra kirjoitti:
Liikenteessä saa ajaa just niin hitaasti kuin huvittaa. Mahtaa sulla olla surkea auto jos et moottoritielläkään pääse ohi jos joku ajaa 85km/h...
Toyotalla ajelen eli eihän se mikään maanteiden kuningas ole mutta kun en paremmasta ymmärrä. Pointti on se että jos olet koskaan ajanut moottoritiellä niin nopeuserot aiheuttavat jonon sahaamista 120 ja siitä nopeasti 70 km/h ja aiheuttaja yleensä rekkaa ohittamaan lähtevä urpo joka säästö mielessä kinnaa 5 km/h kovempaa kuin se ohitettava rekka ja ohitus kestääääääääääää pitkään. Eli jos ei uskalla tai halua ajaa motarilla rajoitusten mukaan niin sitten pois sieltä tai anakin ottaa muut huomioon körötelessään. Ja sitten nämä maanteiden sankarit kehuu kuinka he ovat hyviä kuljettajia ja muut kaahaa. Mitisivät sitä kuinka monta turhaa ohitusta ovat matkoillaan aiheuttaneet.
- isku vyön alle.
VEERTAAPA yarsiksen hepoja ,muihin vastaavin moottoreihin ,joissa on voimaa puolta enemmän kun yarsiksessä. kulutus pienempi. näin se vaan menee ,tojopoilla ei turpoja ,ja pataan tuleeeeeeeeeeeee.
- eurotrash
Ne europaskat ei vain kestä 20 tkm enempää.
- xnata33
Normaalisti ajan motarilla 120-130kmh, mutta nyt kokeilin tuota 100kmh vauhtia. Kukaan ei joutunut takanani jonottamaan, jos ohitin rekan, nostin nopeuden 130kmh, ja sama muissakin ohituksissa. Tientukkona en ole koskaan ollut.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa kansainvälinen etsintäkuulutus Poliis
Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa – kansainvälinen etsintäkuulutus Poliisi pyytää yleisön apu3743214Tässä totuus jälleensyntymisestä - voit yllättyä
Jumalasta syntyminen Raamatussa ei tässä Joh. 3:3. ole alkukielen mukaan ollenkaan sanaa uudestisyntyminen, vaan pelkä3151526En kadu sitä, että kohtasin hänet
mutta kadun sitä, että aloin kirjoittamaan tänne palstalle. Jollain tasolla se saa vain asiat enemmän solmuun ja tekee n841312- 1081311
Noniin rakas
Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi991305Oisko mitenkään mahdollisesti ihan pikkuisen ikävä..
...edes ihan pikkuisen pikkuisen ikävä sulla mua??.. Että miettisit vaikka vähän missähän se nyt on ja oiskohan hauska n591255- 481155
Helena Koivu : Ja kohta mennään taas
Kohta kohtalon päivä lähestyy kuinka käy Helena Koivulle ? Kenen puolella olet? Jos vastauksesi on Helenan niin voisi801062Au pair -työ Thaimaassa herättää kiivasta keskustelua somessa: "4cm torakoita, huumeita, tauteja..."
Au pairit -sarjan uusi kausi herättää keskustelua Suomi24 Keskustelupalvelussa. Mielipiteitä ladataan puolesta ja vastaa25960- 33857