Tampereen jännityskirjallisuustaivaan melko yksinäisenä tähtenä hohtava Jokinen on vetänyt komisaio Koskisen muodossa pitkän vaon realistisen poliisiromaanin laajaan ja mäkiseen peltoon. Jos niskavuorelainen vertaus sallitaan.
Edellinen lukemani, Räätälöity ratkaisu, pyöri muun ohessa paljolti kuntapolitiikan ja korruption ympärillä. Nyt Jokinen on palannut yksilötason rikollisuuteen. Kohdeyksilöitä tupsahtelee tutkintaan kiihtyvällä vauhdilla eikä uhreja yhdistävää tekijää meinaa löytyä. Ruumiita ei synny kovin montaa, mutta raa'asti pahoinpideltyjä sitäkin enemmän. Jonkinlaista kostonhimoa löytyy lopulta taustalta, kun ilmenee kaikkien uhrien jotenkin kaltoin kohdelleen vanhoja vanhempiaan. Mistä tee-se-itse-kostaja on saanut kaikki tapaukset tietoonsa ja miten hän on pitkään askelen edellä poliisia. Siinäpä Koskiselle ja tiimille pohtimista. Eihän suomalainen poliisilaitos vuoda, edes iltapäivälehdille, eihän?
Koskis-kirjat on pitkälti ryhmätyön kuvausta, osuvaa. Vaikkakin Koskinen välillä sooloilee ja poikkeaa iltaisilla pyörälenkeillään setvimään työasioita ihan yksikseen. Kuin kollega Wallander ikään, etujoukoissa. Äkkipikainen ja harkitsematon töksäyttelijä Koskinen toki on, ja ryhmätyön vetämiseen syntyy jännitteitä. Ihan kuin oikeassa työelämässäkin. Sorin poliisitalon työryhmä saa mietittävää siitäkin, kun pitkäaikainen pomo sairastuu vakavasti ja rikosjaoston päällikköä sijaistaa kolmikymppinen, kenttäkokematon tohtorisnainen. Tämä pomokuvio tarjoaa jatkojalostuksen mahdollisuuksia.
Jokisen henkilökuvaus on aina ollut nautittavaa. Sivuhahmotkin elävät ja ovat uskottavia. Koskisen työkaverien kuvaus on jotenkin kaksitasoista. Muutama päätyyppi, Pekki, Ulla, Hukkapee ja stadilaistaustainen Simo kyllä tulevat hyvinkin tutuiksi pikku omituisuuksineen, mutta suuri joukko muita virkaveljiä jää pelkiksi nimiksi. No, jostain on raja vedettävä jotta sivumäärä pysyy kohtuudessa eikä lukijaparan muistia rasiteta liikaa.
Koskisen yksityiselämä on edelleen sekaisin. Naisystävä kuollut ja haudattu, ex-vaimo hivuttautuu yhä aktiivimmin lähituntumaan ja entuudestaan tuttu kotisairaanhoitaja Mirkku pyörii myös kuvioissa antaen samalla apua rikosjutun selvitykseen. Jonniinmoista kolmiodraamaa tästäkin voi rakentua.
Jos nopea yleisleima halutaan lyödä, niin Koskinen on eräänlainen Hervannan Harjunpää. Vaikka kämppä onkin vaihtunut Hervannasta Ryssänkirkon rinteeseen.
Rohkenen suositella realistisen poliisiromaanin ystäville.
Seppo Jokinen. Hervantalainen
3
939
Vastaukset
- Sujuvaa tekstiä
Olen lukenut kaikki Seppo Jokisen Koskis-dekkarit ja ilman muuta tuohon uusimpaankin tartun. Jokisen työyhteisö- ja henkilökuvaus on tosiaan erinomaista, mutta lisäksi hän kirjoittaa kiitettävän sujuvasti.
- c2h6012
luin viimeisen rahtari. hidasta koneellista nollaproosaa. joku oli keksiny salaisen kaavan ja lääkkeen ja rekan. piti päästää päiviltä. krpsta ei tietoakaan ku tampere rules the world.
- Koskismies
Luin pari, Mustat sydämet oli mielestäni erinomainen dekkari, jossa selkeitä Sariola-viboja. Sensijaan seuraava, Kuolevaksi julistettu, oli lievä pettymys. Ajattelin lukea vielä yhden ennenkuin teen päätöksen onko Jokinen mielestäni hyvä vai ei. Onko suosituksia?
Koskinen on hyvä päähenkilö, sivuhenkilöistä varsinkin Ulla on niin ärsyttävä, että toivon saavan äkkiä siirron jonnekin kauas.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
SDP jo 100 % suositumpi kuin persut
Kertoo Hesarin uusin kannatuskysely. Demareiden kannatus on miltei tuplat verrattuna persuihinl. Suomen kansa ei selväst19514027Ikävä sinua mies
Vuosia kuluu, mutta tunteet ei ole hävinnyt. Tasoittuneet toki, kun ei olla nähty. Järki palannut päähän kuitenkin. Se i494858Mikä tämä henkilö mahtaa touhuta Parkanossa
Kamalaa https://www.ylasatakunta.fi/teksti/pirkanmaan-karajaoikeus-vangitsi-koiran-tappamisesta-epaillyn-6.68.127794.b58674449Orpo: Velkajarrua vastustavaa puoluetta vaikea ajatella hallitukseen
No Minja Koskelan kommunistipuolue jäi ulos tuosta. Kaikki eduskuntapuolueet vasemmistoliittoa lukuun ottamatta sopivat2233742PS ylivoimainen nousija myös HS:n gallupissa, SDP laskee taas
https://www.verkkouutiset.fi/a/hs-gallup-sdpn-suosio-laskee-ps-nousussa/#0a7d2507 Ylivoimainen viime kuukausien nousija1063542Valtavasti suomalaisia asunnottomina, mutta ei yhtään somalia
tai muuta kehitysmaalaista. Mites tässä näin kävi? Tiedän hyvin, että esim. somaleita lentää ulos mm. Hekan asunnoista,1133450Hienoa! Eduskunta luopui käteisen käytöstä
Nyt tuo sama muutos pitää saada myös muuhun yhteiskuntaan. Käteistähän ei tarvitse tänä päivänä enää kuin rikolliset.752044Maajussi-Ville herättää kysymyksiä - Etsiikö oikeasti rakkautta vai mainostaako oliiviöljyä?
Mitä mieltä olet: etsiikö Ville rakkautta vai mainostaako oliiviöljyään? Maajussille morsian -ohjelmassa yksi maajusseis161395Kovia syytöksiä Stefan Thermaninsta.
Jättänyt taas maksamatta kohuliikemies, hupparit ja muita ostamiaan tavaroita. On soiteltu liikkeestä ja Stefan iskenyt1561109Totuuspuolueen johtaja Jaana "prinsessa Leia" Kavonius on vangittu
Kavonius määrättiin jo keväällä 2024 poissaolevana vangittavaksi todennäköisin syin epäiltynä 13 vainoamisesta ja 24 kun2891078