Seppo Jokinen. Hervantalainen

alvari.raappavaara

Tampereen jännityskirjallisuustaivaan melko yksinäisenä tähtenä hohtava Jokinen on vetänyt komisaio Koskisen muodossa pitkän vaon realistisen poliisiromaanin laajaan ja mäkiseen peltoon. Jos niskavuorelainen vertaus sallitaan.

Edellinen lukemani, Räätälöity ratkaisu, pyöri muun ohessa paljolti kuntapolitiikan ja korruption ympärillä. Nyt Jokinen on palannut yksilötason rikollisuuteen. Kohdeyksilöitä tupsahtelee tutkintaan kiihtyvällä vauhdilla eikä uhreja yhdistävää tekijää meinaa löytyä. Ruumiita ei synny kovin montaa, mutta raa'asti pahoinpideltyjä sitäkin enemmän. Jonkinlaista kostonhimoa löytyy lopulta taustalta, kun ilmenee kaikkien uhrien jotenkin kaltoin kohdelleen vanhoja vanhempiaan. Mistä tee-se-itse-kostaja on saanut kaikki tapaukset tietoonsa ja miten hän on pitkään askelen edellä poliisia. Siinäpä Koskiselle ja tiimille pohtimista. Eihän suomalainen poliisilaitos vuoda, edes iltapäivälehdille, eihän?

Koskis-kirjat on pitkälti ryhmätyön kuvausta, osuvaa. Vaikkakin Koskinen välillä sooloilee ja poikkeaa iltaisilla pyörälenkeillään setvimään työasioita ihan yksikseen. Kuin kollega Wallander ikään, etujoukoissa. Äkkipikainen ja harkitsematon töksäyttelijä Koskinen toki on, ja ryhmätyön vetämiseen syntyy jännitteitä. Ihan kuin oikeassa työelämässäkin. Sorin poliisitalon työryhmä saa mietittävää siitäkin, kun pitkäaikainen pomo sairastuu vakavasti ja rikosjaoston päällikköä sijaistaa kolmikymppinen, kenttäkokematon tohtorisnainen. Tämä pomokuvio tarjoaa jatkojalostuksen mahdollisuuksia.

Jokisen henkilökuvaus on aina ollut nautittavaa. Sivuhahmotkin elävät ja ovat uskottavia. Koskisen työkaverien kuvaus on jotenkin kaksitasoista. Muutama päätyyppi, Pekki, Ulla, Hukkapee ja stadilaistaustainen Simo kyllä tulevat hyvinkin tutuiksi pikku omituisuuksineen, mutta suuri joukko muita virkaveljiä jää pelkiksi nimiksi. No, jostain on raja vedettävä jotta sivumäärä pysyy kohtuudessa eikä lukijaparan muistia rasiteta liikaa.

Koskisen yksityiselämä on edelleen sekaisin. Naisystävä kuollut ja haudattu, ex-vaimo hivuttautuu yhä aktiivimmin lähituntumaan ja entuudestaan tuttu kotisairaanhoitaja Mirkku pyörii myös kuvioissa antaen samalla apua rikosjutun selvitykseen. Jonniinmoista kolmiodraamaa tästäkin voi rakentua.

Jos nopea yleisleima halutaan lyödä, niin Koskinen on eräänlainen Hervannan Harjunpää. Vaikka kämppä onkin vaihtunut Hervannasta Ryssänkirkon rinteeseen.

Rohkenen suositella realistisen poliisiromaanin ystäville.

3

949

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Sujuvaa tekstiä

      Olen lukenut kaikki Seppo Jokisen Koskis-dekkarit ja ilman muuta tuohon uusimpaankin tartun. Jokisen työyhteisö- ja henkilökuvaus on tosiaan erinomaista, mutta lisäksi hän kirjoittaa kiitettävän sujuvasti.

    • c2h6012

      luin viimeisen rahtari. hidasta koneellista nollaproosaa. joku oli keksiny salaisen kaavan ja lääkkeen ja rekan. piti päästää päiviltä. krpsta ei tietoakaan ku tampere rules the world.

    • Koskismies

      Luin pari, Mustat sydämet oli mielestäni erinomainen dekkari, jossa selkeitä Sariola-viboja. Sensijaan seuraava, Kuolevaksi julistettu, oli lievä pettymys. Ajattelin lukea vielä yhden ennenkuin teen päätöksen onko Jokinen mielestäni hyvä vai ei. Onko suosituksia?

      Koskinen on hyvä päähenkilö, sivuhenkilöistä varsinkin Ulla on niin ärsyttävä, että toivon saavan äkkiä siirron jonnekin kauas.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      295
      4804
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      135
      3085
    3. Miksei Björn Wahlroos jaa rahaa köyhille?

      Esimerkiksi Nordean tiloissa? Vai tuovatko ne köyhät hiekkaa marmorilattioille ja siksi ei pysty mursunviiksi pystyyn k
      Maailman menoa
      53
      2995
    4. Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?

      Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn
      Maailman menoa
      28
      1551
    5. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

      Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
      Maailman menoa
      227
      1252
    6. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      47
      1209
    7. Yksikään persu ei ole saanut Nobelin palkintoa

      Kertoo paljon persujen älyn puutteesta. Demareista mm. Ahtisaari on kyseisen palkinnon saanut.
      Maailman menoa
      11
      1036
    8. Miten antaa merkki hyvin eri ikäiselle miehelle, että kertoisi toiveensa ja ajatuksensa?

      Olen pitkään pitänyt miehestä, joka myös varmasti minusta. Hän ei tosin kerro ihastumisesta, eli voi hyvin olla, että tu
      Ikävä
      78
      1011
    9. Paskalaista valokuitulakiin

      Nyt maksajiksi joutuvat kaupunkilaiset eivätkä mökkiensä ulkohuusseissa kakistelevat mummot. Nimittäin EU määrää jokais
      Maailman menoa
      52
      989
    10. Emme koskaan keskustelleet kasvotusten syistä välirikollemme

      Enkä voisi kertoa perimmäistä rehellistä syytä. Kerroin sinulle pintapuolisen ”paketin” ja otin tavallaan omalle vastuu
      Ikävä
      58
      981
    Aihe