Muutto Hollantiin.

ParrotGirl

Hei. Olen muuttamassa Hollantiin tammikuussa 2013 Pohjois-Suomesta. Tavaraa ei ole todellakaan paljoa, yritän myydä isommat huonekaluni pois ennen muuttoa. Mitään vinkkejä mistä saada edullinen kuljetus? Tai ketään joka sattuis muuttamaan samoihin aikoihin? Olen jo kysellyt tarjouksia muuttofirmoilta, mutta summat on IHAN naurettavia, yksi mm. pyytää 5500 euroa, ja tuo summa ei edes sisältänyt veroja.

4

300

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • voiherrajestas

      Matkaa on 2,575 kilometriä. Millaisella taskurahalla ajattelit saada muuttosi aikaiseksi? Voit tietysti itse kuljettaa tavarasi pakulla ;) On se ihme kun ette aasit tajua että tavaran liikuttaminen maksaa paljon rahaa, meni se sitten laivalla tai kuorma-autolla. Ei se ole mitään nappikauppaa.

    • ParrotGirl

      Voi kiitos tästä hyvin tyhjentävästä vastauksesta. Ja ihan kilometritkin jaksoit laskea.....

    • vaihtoehtona

      Moi. Mihin päin hollantia olet muuttamassa? voisin jollakin hintaa lähteä, oma pakettiauto löytyy...
      [email protected]

    • säästöporsas

      Ostat suomesta halvan pakun röttelön, ja ajelet itse.. Siinä sitten säästät rahaa..

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olet minua

      vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va
      Ikävä
      134
      3060
    2. Ruumis ojassa

      Kukahan lie ollu, mistä lie löydetty. No ikävä tataus.
      Oulainen
      7
      1630
    3. Mies pyysi rahaa

      Jälkikäteen kun tarjosi kyydin yhteisestä harrastuksesta kotiini. Mitä vi**... Ei ihastunut mies noin toimi?
      Ikävä
      222
      1354
    4. Jos tapaisimme uudelleen?

      niin luuletko että mikään muuttuisi vai toistuuko meidän historia? Ehkä vähän eri tavalla mutta samoin tuloksin J
      Ikävä
      70
      1191
    5. Mitä piirteitä rakastat

      Eniten kaivatussasi?
      Ikävä
      44
      1171
    6. 37
      1041
    7. Mites nyt suu pannaan

      Kitkiöjoki ja Järvinen solmivat Attendon/Terveystalon kanssa sopimuksen, jonka mukaan sopimuksen irtisanomisoikeus on va
      Sysmä
      38
      1022
    8. Taas Lieksassa tyritty

      Suomalaisten kansallismaisemaa juntit pilaamassa. Nuori tyttö kaupunginjohtajana ei ole sen viisaampi. *S-ryhmän hanke
      Lieksa
      133
      987
    9. Hän on niin

      Hyvännäköinen. Vaikea vastustaa
      Ikävä
      47
      954
    10. Nähdäänkö ensi viikolla

      paikassa joka alkaa samalla kirjaimella kuin etunimesi? Ikävä on sinua. Fyysistä läsnäoloasi.
      Ikävä
      36
      897
    Aihe