2.0 -04 autom. scenic käynistyy huonosti, jos on sellanen haalee kone, eli ajettu lyhyt matka ja annettu jäähtyä jkv. tämä ei ole säänöllistä eikä toistuvaa ja pienellä kaasun annolla lähtee varmasti käyntiin.
ryypyssä lienee silläkin vikaa:)
mutta kun tykkään, että koneet toimii, niin mikä lie vikana ja miten olis paras korjata?
josku vaan
2
213
Vastaukset
- M-JA
Ruiskussa ei ole "ryyppyä" . Mulla on ollut toi sama ongelma (sama kone, vuosimalli ja laatikko) , nimenomaan haalealla koneella. Eli kone starttaa, mutta meinaa sammua saman tien. Kerran valitin asiasta Biliassa huollon yhteydessä. Ne muistaakseni latasivat moottoriohjauksen softan uudelleen ja vaihtoivat moottorin aktiivihiilikansisterin joka imee jotain bensahöyryjä. Kyllä se jonkin aikaa auttoi.
Minusta vika liittyy siihen että eri lämpötila-anturit saavat ristiriitaista tietoa. Varsinkin kun on esilämmittänyt koneen pakkasella lohkolämppärillä, niin kone on jostain kohtaa kylmä, toisesta kohtaa haalea ja ilma pakkasella. Samaten kun starttaa lämpimästä pysäköintihallista, niin ongelmia on tullut. Se ei tiedä onko kone / ilma lämmin vai kylmä.
Moottorin sammuminen oli joskus niin totaalista että uusinnassa kone ei edes luvannut. Yleensä sammuminen estyi sillä että raotti vähän kaasupoljinta. Joskus auttoi kun pani virrat päälle ennen varsinaista starttausta (virrat menee päälle kun painaa start-nappia, mutta ei jarrupoljinta) .
Nyt ei vikaa ole näkynyt aikoihin,. ilmeisesti se on kylmien säiden ongelma. Jos Renaultin kone ei meinaa käynnistyä ollenkaan, niin vika on mallista riippmatta sama: konetta ohjaava kampiakselin asennonosoittin on hapettunut ja pitää vaihtaa. - jarppi
Ja tuohon asentotunnistimen vaihtoon liittyen sanoivat korjaamolla, että usein vika on anturin sähköliittimessä eli jos vaihtaa pelkän anturin niin liittimen toinen pää jää vaihtamatta ja korjaus on lyhytaikainen. Itse anturi on edullinen, 54 € luki viime laskussa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ikävöin sinua kokoyön!
En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun583991KALAJOEN UIMAVALVONTA
https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar932358Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin
Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo452022- 221783
Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?
Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?261561- 281526
- 151182
- 311128
- 1091084
Emme voi elää velaksi, sanoi Riikka
Valtionvelan odotetaan nousevan 86,3 prosenttiin bruttokansantuotteesta vielä kuluvan vuoden aikana. https://www.iltale791052