Se nastarenkaista varoittava E-kirjainta muistuttava kolmio takaikkunassa?
Onko pakollinen
Venäjänmatkoilla
10378
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Ei kai se ole pakollinen. Venäjän autoissakaan en ole nähnyt muualla kuin vanhoissa Ladoissa. Jos se nykyisin olis pakollinen, niin olis kai se yleisempi näky Venäjän liikenteessä.
Ei ole pakollinen! Se on ainoastaan suositus pitää tuota merkkiä..
Olisiko siitä enemmän haittaa vai hyötyä? Mistä niitä saa ja paljonka ne maksavat?
niitä on venäjällä autovara osa kaupoissa ja voi löytyä myös huoltoasemilta,itse ostin varaosa kaupasta(maksoi n. 0,50€),en tiedä onko mitään hyötyä,voi sen ostaa jos se silmään sattuu
Ei siitä varmasti haittaa kyllä ole! Venäläiset kun roikkuu aivan puskurissa kiinni ilman minkäänlaista turvaväliä, niin osaisivatpahan edes vähän jättää väliä tai olla varuillaan..
Joskus monia vuosia sitten Lappeenrannasta löysin tuon merkin Tullitien TB:ltä ja ei maksanut mitään. Mutta Venäjällä noita löytyy ihan huoltoasemiltakin, ainakin Shellillä näkyy olevan..
Hyötyä siitä ainakin on nimittäin kolaritilanteessa jos sattuu perään ajo muutn voi joutua maksumieheksi.
Venäjän liikennesääntöjen mukaan siitä ei tarvi välittää mitä takana tapahtuu, eli peräänaja on aina syyllinen peräänajossa (ihan niin kuin Suomessakin, jos et ole muutoin jotain hölmöillyt).
Eli ei tuo merkin puuttuminen sinusta syyllistä tee! Mutta toki suomalaisesta koitetaan muutoin helposti leipoa syyllinen kolaritilanteissa..
Soomen tullista voi ostaa
Entäs jos laittaa etupuolelle niin miten ratkeaa syyllisyssys kymysys... voe että kun on näitä "tietäjiä " kirjoittamassa
Nii, mistä näitä järjenjättiläisiä oikei löytyykään..
Etukolmiomerkki, voi hyvää päivää... :S