Kun ajellaan maanteillä 100-80 nopeusrajoitus alueella. Polosta oli tuulilasissa testi ja siitä ei oikein päässyt jyvälle semmoisia äärikulutusten rajoja.
Kulutus näyttelee myös tärkeää osaa valinnassa ja ehkä myös 1,6tdi tulee kyseeseen mutta en oikein pidä dieseleistä. Millähän annoksella ne kulkee?
Jakoketju vidduilijat älkööt vaivautuko, osaan vaihdattaa ajoissa ketjun ihan omasta pussista kun hetki tulee jos tulee.
Kulutus näyttelee myös tärkeää osaa valinnassa ja ehkä myös 1,6tdi tulee kyseeseen mutta en oikein pidä dieseleistä. Millähän annoksella ne kulkee?
Jakoketju vidduilijat älkööt vaivautuko, osaan vaihdattaa ajoissa ketjun ihan omasta pussista kun hetki tulee jos tulee.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Minulla on 1,2 51 kW, jolla pari kertaa päässyt 5,0-alkuiseen lukemaan. Toisaalta ei tule ihan koko ajan kulutusta mitattua. Ajelen ennakoiden ja muutenkin taloudellisuutta korostaen, joskin otan nopeusmittariin 10 rajoitukseen nähden. Renkaina kaiketi mahdollisimman pihit matalan vierinvastuksen kumit 175/70R14-koossa, kapeampia ei taida saadakaan.
Ylimääräistä tavaraa ei ole mukana ja ajan aina yksikseni.
Aika eri maailmasta 51kw ja 77kw ei oikein ole mitään yhteistä asialla.
Osto hinnassa tietysti eroa ja vakuutuksessa mutta hermo palaa täydellisesti voimattoman auton ratissa . Kuklutus on kuitenkin samaa tasoa ilmeisesti voimattomassa autossa.
Minulla on kokemusta 51 kW:sen Polon ratissa yli 100 tkm, eikä voimattomuuden takia ole "hermo palanut" kertaakaan. Auto ei ole minulle raivoamisen väline ja kilpa-ajon jätän suljetuille radoille asiasta kiinnostuneille. Millä kilometreillä sinulla paloi, vai oliko väitteesi vain kuvitelmaa (kuten olettaa sopii)?
Aloittaja oli erittäin kiinnostunut kulutuslukemista, joten kerroin asiallisesti omastani. Eipä tässä ketjussa ruuhkaksi asti niitä tsi:n kulutuslukemia ole kirjoitettu. Luulisi ettei viestini kovasti häiritse.