Voiko n.vuoden ikäistä tyttökisua saada tottumaan kerrostaloasuntoon, kun se on muutoin asustanut niin että saanut liikkua vapaana pihalla..
tottuminen kerrostaloasuntoon
5
418
Vastaukset
- kissat
Riippuu vähän kissan luonteesta. Jos se kuitenkin on tottunut pääasiassa sisällä olemaan, niin todennäköisesti se tottuu kokonaan sisäkissaksi.
Vapaa-ajan ongelmia voi tulla. Omat kissani(2) tuhosivat kolmion tapetit ensimmäisen vuoden aikana. Kahtena jälkimmäisenä ei enää ollut mitään ongelmia.- Simba
Kyllä 1-vuotias kissa sopeutuu uuteen elämänmuutokseen vielä erinomaisesti, ellei heti niin ajankuluessa lopulta kuitenkin. Teidän tarvitsee järjestää kissalle olosuhteet jotka vastaavat suurin piirtein luonnon oloja. Mm. korkeat kiipeilypuut ja ikkunan ulottuville sijoittuvat näköalapaikat ovat tärkeitä, jotta kissa voi hyödyntää kolmatta ulottuvuuttaan, kiipeillä ja seurata menoa korkeuksista. Kissa myös tarvitsee seuraa ja leikkihetkiä sillä niiden ja virikkeiden puuttuessa tai ollessa liian vähäisiä kissa pitkästyy ja tressaantuu ja pahimmassa tapauksessa se alkaa tehdä tuhoja tai merkkailla. Jos kerrostalossa on rauhallinen ympäristö ja/tai parveke, voi kissaa ulkoiluttaa niissä, mutta vain valvotusti.
- Cabby
Älä edes kuvittele kissan tottuvan kerrostaloasuntoon. Siellä se valitettavasti usein on kuin kirjahylly, televisio tai vessanpytty.
On säälittävää, että kissa on vangittuna kaupungissa kerrostaloasunnossa, josta ainoa poispääsy on kuolema.
Ja kammottavaa on se, että ns. kissanystävinä itseään pitävät ihmiset sanovat sen olevan luonnollista.
En osaa kuin itkeä nähdessäni kerrostalokissan makaavan ikkunalaudalla seassa ruukkukasvien.
Ihminen on julma vangitsija.- Katman
Riippuu täysin kissasta.Nykyinen tottunut hyvin pienestä pitäen,eikä haluaisi lähteä ulos ollenkaan.Edellinen kissa myös tottui mutta halusi ulkoilla narussa taluttaen.Käytetty ulkoiluttamisessa pienemmän koiran (5m)talutus hihnaa kaulapannalla.Valjaat ei sopivia, kuminauha valjaista juoksi läpi kireämmällä hyppi seinille.Nahkavaljaat hitaat pukea.Ruukkujen välissä makailu kuuluu kissan uteliaisuuteen.Haluaa nähdä kauaksi mutta on itse suojassa.Yleensä kissa hakee näköala paikkoja kotona mistä näkee joka suuntaan,kuuluu kissan uteliaisuuteen.PS, ihmiset ovat kissan "PALVELIJOITA"jotka huolehtivat muonituksesta ja muista käytännön asioista ja vc tyhjennyksistä.Koirat päin vastoin palvovat ihmísiä.
- Kookoo
Se mikään vankila ole. Kissa ei ole Suomessa luontoon kuuluva eläin, eikä sen näin ollen kovin usein ole erityisen terveellistä tassutella vapaana. Myös kissa tapaa eläimiä, joita ei pitäisi.
Se voi jäädä auton alle, tulla syödyksi tai vaikka jonkun oikein ystävällisen ihmisen murhaamaksi. Päinvastoin on luvattoman holtitonta antaa varsinkin leikkamattoman kissan juoksennella pitkin poikin pihoja. Jos on mahdollisuus rakentaa ulkoilutarha, asia lienee hieman eri. Mun katti ulkoilee valjaissa ja mökillä se saa olla vapaana, vaikka sielläkin se seuraa perässä, kun uskollinen koira. Kasvattajat ja eläinlääkäritkin suosittelevat samaa, kissa on sisäeläin.
Kirjahylly, televisio tai vessanpytty? Mihinköhän tälläkin viittaat? Siihen, että kissa jököttää koko päivän paikoillaanko? No, etpä ole tainnut kissaa omistaa... Tottakai kissasta on kivaa tuijotella ikkunasta vilskettä, mutta autojen ääntä se pelkää, jos sen ulos vie. Että sellasta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja1552513Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1462352Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot981020- 64881
- 61774
Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka273701Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a18697Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies85680Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait202658Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22648