Löytyykö mistään viisasta henkilöä, joka ajaisi lasipulloihin suuremman panttimaksun. Se estäisi tehokkaasti pullojen huolimattoman käsittelyn, ja ohjaisi pullot kierrätykseen.
Esim. isoja muovipulloja näkee paljon harvemmin heitetyn pois, koska niistä saa palautuksena 40 centtiä. Mutta alkon 75cltr pulloja heitetään surutta pois, koska niistä saa vain 10 centtiä, ja ne vielä painavat ja vievät tilaa enemmän.
Kuka viisas
7
261
Vastaukset
- erittäin viisas
Alennetaan isojen muovipullojen palautusmaksu 20 centtiin.
- enemmän paremmin
Mitä viisautta tuossa ideassasi on? Onhan päivänselvä asia, että mitä suurempi pantti on, sitä paremmin pantit löytävät kierrätykseen. Ostettaessa hinta ei haittaa mitään, koska hinta palautuu palauttaessa.
Lasipulloille pitäisi laittaa isompi pantti, koska särkynyt lasi aiheuttaa suurta vahinkoa luonnossa eri tavoin. - erittäin viisas
enemmän paremmin kirjoitti:
Mitä viisautta tuossa ideassasi on? Onhan päivänselvä asia, että mitä suurempi pantti on, sitä paremmin pantit löytävät kierrätykseen. Ostettaessa hinta ei haittaa mitään, koska hinta palautuu palauttaessa.
Lasipulloille pitäisi laittaa isompi pantti, koska särkynyt lasi aiheuttaa suurta vahinkoa luonnossa eri tavoin.No se viisaus etteivät panttien koot olisi niin erilaiset niin ihmiset panttaisivat siinä samassa lasipullotkin. On se rahaa 10 centtiäkin.
Täällä missä asun ei juuri koskaan näy särkynyttä lasipulloa kadulla, täällä on niin paljon köyhiä että he joka päivä käyvät pyöräkierroksensa ja keräävät kaikki pullot niin lasiset kuin muoviset sekä alumiinitölkit niin maasta kuin roskakoreistakin ja panttaavat kaikki, jotta saisivat edes yhdelle päivälle aterian perheelleen.
Tämä on taivaan totta vuoden 2012 hyvinvointivaltiossa. - enemmän paremmin
erittäin viisas kirjoitti:
No se viisaus etteivät panttien koot olisi niin erilaiset niin ihmiset panttaisivat siinä samassa lasipullotkin. On se rahaa 10 centtiäkin.
Täällä missä asun ei juuri koskaan näy särkynyttä lasipulloa kadulla, täällä on niin paljon köyhiä että he joka päivä käyvät pyöräkierroksensa ja keräävät kaikki pullot niin lasiset kuin muoviset sekä alumiinitölkit niin maasta kuin roskakoreistakin ja panttaavat kaikki, jotta saisivat edes yhdelle päivälle aterian perheelleen.
Tämä on taivaan totta vuoden 2012 hyvinvointivaltiossa.Ei 10 centtiä riitä kierrättämään heitettyjä pantteja. Toki moni kierrättää siinä sivussa ne 10 centin pantitkin, kun tölkeillä saa 15 centtiä, muovipulloilla 20-40 centtiä. Jos kaikki olisi 10 centtiä, niin olen melko varma, että kierrätysinto hiipuisi olemattomiin.
Täällä taas näkee tuontuosta rikkoontuneita lasipulloja, mutta isoja muovipulloja harvemmin.
- Pantti on vitsi
Nuoriso ei juurikaan piittaa panttimaksuista, vaan tyhjät kalja- ja siideritölkit lytistetään sen seitsemään solmuun (ettei kukaan roskien kerääjä vaan voisi hyödyntää panttia) ja heitetään sen jälkeen kadulle pyörimään.
Ilmeisesti tämä sukupolvi on totaalisesti opetettu siihen, että pappa betalar.- Hande Talkkarin
Pantti maksetaan vaikka se on lytyssä kunhan ean koodi näkyy.
- yhäkkin ihmettelen
Eipä vaan löytynyt viisasta, joka saisi ajettua panttimaksuun korotukset.
On aika hävytöntä tuo Alkon touhu, kun ilkeävät laittaa 70cl lasipulloihin oikein etiketin, että panttimaksu 0,10€. Olisi samalla vaivalla voineet korottaa tuon pantin edes 0,20 €. Sillä niiden kierrätys on paljon hankalampaa, kuin muovipullojen.
Mistähän asia jäi kiikastamaan? Sillä viinahan maksaakin paljon enemmän, kuin esim. joku limppari, ja niissä on isommat panttimaksut. Toki muovisessa viinapullossakin on isompi pantti, mutta ihmetyttää tuo lasipullojen panttien pienuus.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 861484
Toivotko koskaan mies...
Että nähtäis ja aloitettais alusta, puhtaalta pöydältä tutustuminen. Olit oikeassa ei me kunnolla tunnettu. Olin hölmö.1121365Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin
Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras341148- 271065
Kyllä näin 45 vuotiaana miehenä pitää sanoo, että 40-50v naiset näyttää vanhoilta
Niin väsynyttä, silmäryppyä, harmaata hiusta jne jne117913Olisin valmis salaisiin tapaamisiin
Juuri sinun kanssasi mies. Olet saanut minun pääni pyörälle ja ajatukseni pyörimään ympärilläsi. Hittoon velvollisuudet46898- 18846
Olisit voinut olla...
....ihan tavallinen ihminen, terve mieleltään ja kropaltaan, hyvä seuraihminen ja luotettava kumppani. Mutta ei, olit n65797YT skoda Transtech
Noin 200 saa potkut. Saksikäsipetturi ajoi suomen konkkaan ja tarkkikselle. Totaalinen Petosjytky..76695- 40687