Rahamarkkinavero luodaan – 11 maata tukee

shortig paradise

Varsinainen verotuksen viisauden kukkanen tuo 'rahamarkkinavero' jolla ei kajota ongelmien ytimeen lainkaan ja jolla koetetaan saada raahaa kassaan, joka kärsii ongelmista huonon / holtittiomasti ja raskaasti yli järkevyyden velkavivutetun taloudenhoidon vuoksi.

Toisekseen jo vero itsessään on epäjohdonmukainen, sillä veroa peritään 0,1 prosenttia osake- ja bondikaupoista ja 0,01 prosentin veroa johdannaiskaupoista, eli johdannaisilla spekuloijille ojennetaan lahja ja samalla itse osakkeella kaupaa käyvää rangaistaan kymmenkertaisesti edelliseen verrattuna.

Mikäli arvopaperimarkkinoita olisi todella haluttu saada terveemmiksi, niin olisi pitänyt tarttua robottikauppaan ( joka edustaa nykyisin noin 40% vaihdosta ), sekä kieltää lyhyeksimyynti kokonaan.

"Näin EU syöttää lisää lumelääkettä velkakriisiin"

"Komission rahoitusmarkkinavero on kuin velkakriisin oireiden peittelyyn tarkoitettua lumelääkettä, joka jättää itse taudin ja sen varsinaiset syyt kokonaan hoitamatta."

- http://www.taloussanomat.fi/jan-hurri/2012/10/10/nain-eu-syottaa-lisaa-lumelaaketta-velkakriisiin/201239474/170

"Rahamarkkinavero luodaan – 11 maata tukee"

- http://www.taloussanomat.fi/porssi/2012/10/09/rahamarkkinavero-luodaan-11-maata-tukee/201239514/170?offset=0#commentsHere

6

166

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • shortig paradise

      Pieni lisäys. Varsin erikoinen ja epämääräinen väännös tuo suomenkielinen versio verosta jossa on kyse kaupankäyntiverosta ' transaction tax' arvopapriakupassa.

    • Kiinnostavaa seurata, miten Suomen hallitus suhtautuisi tilanteeseen, sikäli mikäli 11 eurorahamaata tai niistä edes 9 maata onnistuisi kyhäämään ehdotuksen "transaction tax"-verosta. Kykenisivätkö sosialidemokraatit, vasemmistoliitto ja vihreät enemmistöllään ajamaan veron läpi myös meillä Suomessa? Veisikö kaikkeen Brysselistä ja Frankfurt a/M:sta tulevaan myöntyväinen Kokoomus Suomen mukaan kyseiseen uuteen veroon, jonka tuotto hukkuisi EU-Moolokin pohjattomaan kitaan? Vai olisiko Kataisella kanttia hajottaa oma hallituksensa? Tähän saakkahan v:n 2011 Juhannuksen aluspäivistä lähtien nimen omaan Katainen on kynsin hampain ja kouristuksenomaisesti kaksin käsin pitänyt kiinni pääministerin tuolista ja asemastaan, minkä hän sai, kun Kokoomus niukin naukin jäi suurimmaksi puolueeksi vaalien kutistumiskilpailussa.

      • shortig paradise

        Kaikkein keskeisin ja oleellisin ongelma koko transactioverossa on se, ettei se lainkaan pure itse ongelman ytimeen, vaan joidenkin taloustieteilijöiden mielestä saattaa jopa olla seurauksiltaan jopa haitallisempi kuin hyödyllinen. Lisäksi sen kohteeksi joutuvat instituutionaaliset voivat siirtää ko. toimintansa maahan jossa veroa ei tarvitse maksaa.

        Asioita tulisi katsoa globaalisti, eikä vain jonkin maan tai jonkin suhteellisen suppean ajan vallassaolijoiden perspektiivistä ja tämä täysin riippumatta mistä puolueista on kyse, yli puoluerajojen ja pienen nurkkakuntapolitiikan. Ratkaisuja tulisi toteutaa globaalilla tasolla kansainvälisesti.

        Ensinnäkin pitäisi eriyttää kansantalouksien peruspankkitoiminta, yksityisen ja yrityssektorin rahoitus, sijotuspankkitoiminnasta, sekä tiukan paikan tullen jättää suurella riskillä spekuloivat "investointipankit" nuolemaan itse haavansa.

        Toiseksi tulin lyhyeksimyynti kokonaan kieltää jolla olisi markkinoita merkittävästi tervehdytävä vaikutus.

        Lisäksi algoritminen ohjelmoitu robottikauppa edustaa markkinoista riippuen noin 40% vaihdosta ja joidenkin lähteiden mukaan paikoin jopa 80% kaupoista. Siihenkin toimintaan tulisi saada jotkin yteiset perussäännöt. Sillä ei ole mitään tekemistä fundamentaalisen talouden ja sijoittamisen kanssa.

        Mr Euro: ”Hyvä idea, mutta toteutus ontui”

        "Jos asiat olisi toteutettu niin kuin minä ehdotin, eurosotkulta oltaisiin vältytty, sanoo ranskalainen europolitiikan veteraani ja yksi yhteisvaluutta euron isistä, Jacques Delors."

        - http://www.kauppalehti.fi/etusivu/mr euro hyva idea, mutta toteutus ontui/201112106639

        "Euroalue ei voi olla puoliksi orja ja puoliksi vapaa"

        - http://www.taloussanomat.fi/ulkomaat/2012/06/06/euroalue-ei-voi-olla-puoliksi-orja-ja-puoliksi-vapaa/201230927/12

        -


    • shortig paradise

      EU:n ja kansainvälisten rahamarkkinoiden säännöstelijöiden tulisi puuttua lyhyeksimyyntin ja hedgefoudien toimintaan, jotka manipuloivat ja vääristävät markkinoita.

      Vaikkapa Nokian kaltaiset ja terveemmässäkin tilanteessa olevat yritykset ovat systemaattisesti massiivisen lyhyeksmyynnin hyökkäyksen kohteita jolla kurssia saadaan manipuloitua suurilla volyymeilla. Massiivisella lyhyeksi myynnillä voidaan horjuttaa itse asiassa minkä tahansa yrityksen pörssiarvoa, terveidenkin yrityksien.

      Yksi tärkeä säännöstelyn kohde tulisi olla perusraakaineet, ruokatrvikkeet, vilja jne. joilla keinottelu tulisi kokonaan estää globaalilla tasolla ja aivan erityisesti mailman ruoka-aitan raaka-aineilla, jotka tulisi saada kokonaan kaiken spekuloivan toiminnan ulottumatomiin.

      HFT-robottikaupan rajoittaminen ja säännöstely on vain osa kokonaisuutta.

      "Euroopan unioni suunnittelee huippunopean HFT-pörssikaupan rajoittamista. Suunnitelmat etenivät tänään perjantaina."

      - http://www.taloussanomat.fi/porssi/2012/10/26/superkello-saapuu-kurittamaan-porssirobotteja/201240784/170

      • Lukutaidoton proffa

        Valitettavasti nämä "sääntelijät" ovat juuri samoja poliittisia päättäjiä, jotka ovat ajaneet valtiontaloudet kauttaaltaan kuilun partaalle. Tällaisesta sääntelystä ei ole odotettavissa mitään hyvää.


      • shortig paradise
        Lukutaidoton proffa kirjoitti:

        Valitettavasti nämä "sääntelijät" ovat juuri samoja poliittisia päättäjiä, jotka ovat ajaneet valtiontaloudet kauttaaltaan kuilun partaalle. Tällaisesta sääntelystä ei ole odotettavissa mitään hyvää.

        >> Valitettavasti nämä "sääntelijät" ovat juuri samoja poliittisia päättäjiä, jotka ovat ajaneet valtiontaloudet kauttaaltaan kuilun partaalle.

        Millä logiikalla sidot yhteen 'sijoituspankkien' je hegefoundien suurella voilyymilla harrastama spekuloinnin, HFT-robottikaupan, lyhyeksi myynnin, sekä kansantaloudet kohtuuttoman velkatakkan alle saattaneet eri aikakausien hallitsijat?

        >> Tällaisesta sääntelystä ei ole odotettavissa mitään hyvää.

        Kuulisin mielelläni hieman seikkaperäisemmin argumetoitisi miksi edellä manittua pankki-talous-finassikeinottelijoiden villin lännen toimintaan ei tulisi globaalilla tasolla puuttua ja sallia se edelleen?

        Miksi korkealla riskillä spekuloiville "investointipankeille" tuli edelleen antaa vapaa pelikenttä ja sitten maksattaa kolossaaliset taloudelliset tuhot veronmaksajilla?

        Nämä samaiset ahot spekuloivat myös valtioden lainoilla, perusraaka-aineilla ja ihmiskunnan perustarpeilla, eli maailman "vilja-aitalla" saaden niiden hinnat keinotekoisesti vaihtelemaan radikalisti.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hyvää syntymäpäivää Sanna 40 vee!!!!

      ᕼᗩᑭᑭY ᗷIᖇTᕼᗞᗩY Sister ❣️🥰 🎉🎂✨🍰🥳 🥳🎂🥂 🎉🎊🎁🎈🎂
      Maailman menoa
      58
      5080
    2. Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata

      Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai
      Maailman menoa
      54
      4582
    3. Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi

      Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas
      Maailman menoa
      122
      4519
    4. Mikä on vaikeinta siinä, että menetti yhteyden kaivattuun, jota vielä ajattelee?

      Mikä jäi kaihertamaan? Jos jokin olisi voinut mennä toisin, mitä se olisi ollut? Mitä olisit toivonut vielä ehtiväsi san
      Ikävä
      296
      1737
    5. 91
      1412
    6. Kerro kaivattusi etunimi

      Miehille..
      Ikävä
      81
      1368
    7. Sulla on mies

      Aivan liikaa naisia.
      Ikävä
      228
      1328
    8. 313
      1036
    9. Kadutko mitään?

      Minä kadun ikävässä kirjoittamista, mutta en saa sitä tekemättömäksi.
      Sinkut
      199
      950
    10. Pääsit koskettamaan

      Sellaista osaa minussa jota kukaan ei ole ennen koskettanut. Siksi on hyvin vaikea unohtaa sinut kokonaan.
      Ikävä
      50
      850
    Aihe