onko Blue1 kovinkin tarkka matkalaukkujen koon suhteen? pitävätkö aikataulut paikkansa? kuinka paljon kannattaa varata aikaa lähtöselvitykseen?
kiitoksia jo etukäteen vastauksista!
kiitoksia jo etukäteen vastauksista!
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Blue1 on ihan ******stä... Kahdesti olisi pitänyt lentää sillä, ja molemmilla kerroilla lennot peruttiin. Ilmeisesti olisi ollut liian vähän matkustajia tai jotain... Onneksi päästiin SAS:n kyydillä, kun ne ovat samassa allianssissa.
Minusta Blue1 on vakuuttanut minut erinomaisesti. Lennot ovat pysyneet ajallaan, henkilökunta on erittäin ystävällistä ja kaikki on sujunut erinomaisesti, hieman mukavampaa siis, kuten Blue1 itseään mainostaakin.
Moro
Muutaman kerran lentänyt Blue1:lla. Tavaraa ollut mukana paljon ja kaikki mahtuneet kyytiin.
Lennot olleet ajallaan ja mukavat uudet tilavat Avro -koneet, joissa matkustaminen on mukavaa. Itse yli 185 cm pitkä, mutta Blue1:n Avroissa ainakin tilaa riittämiin. Mainostavat "hieman mukavampaa" ja tuo pitää kyllä paikkansa.
Toki on paljon mukavia lentoyhtiöitä olemassa Blue1:n lisäksi.
..sen verran, että itse olen 184cm pitkä, ja Avrossa polveni ottavat edessä olevan istuimen selkänojaan kiinni. Muuten koneet ovat suht hyviä, he..tin pieniä tosin.
Oikaise ne jalkasi edessä olevan penkin alle
äläkä väkisin yritä koukussa pitää niin johan
mahtuu.
Koska lennän usein Turusta mailmalle ei paljon muita vaihtoehtoja ole kuin Blue1 ja Finnair. Kokemukseni on että lennot kyllä ovat ajallaan. Ainoastaan kerran lentoni on peruutettu, ja se oli joulun lumimyrskyjen aikaan jolloin kaikki lennot Turusta, Helsingistä, Tampereelta ja Tukholmasta perutettiin.
Lisäksi Blue1 on Finnairia paljon halvempi.Blue1 on alianssissa SASin kanssa eli jatkolentoja saa halvalla SASin kanssa.
Itse asiassa SAS omistaa Blue1:n.
Itse lensin viime kuussa oulu-hki valin ja matkalaukkuni paino oli 24 kg vaikka 20kg on sallittu eika tullut mitaan sanomista. Lahtoselvityksessa kannattaa olla jotain puolta tuntia aiemmin. Lento meni ihan mukavasti, olihan se vahan ahdas kun se 'lehtitasku' lerpatti edessa olevissa istuimissa niin se pienensi tilaa, mutta ei tuskaista missaan nimessa.. hinta-laatusuhde on hyva.
En tiennytkään, että Suomen sisäisillä on painorajat, Finnairille ei nimittäin ole, ainoastaan rajoituksena 3 laukkua, jotka saavatkin sitten painaa mitä vain. Näin vastaanottovirkailija kertoi. Blue1 varmaan eri systeemit.
Blue1:lla lensin toukokuussa Berliiniin ja takaisin. Kaikki muu toimi loistavasti paitsi että koneesta loppui haarukat ja veitset kesken tarjoilun