Syyskuun lopussa vietimme viikon lomakylässä. Kylä oli rauhallinen, vähän unelias ja ihan siisti. Rannassa pitkä suora, joka sopii hyvin vaikka lenkkeilyyn.
Kauppiaat eivät olleet mitenkään erityisen päällekäyviä, toki tulivat kauppaa hieromaan, jos pysähdyit. Kylästä löytyy myös kiinteähintaisia kauppoja. Ja ruokakauppa, josta voi ostaa olutta sekä viiniä.
Hotellina meillä oli Green Golf, huone pihan/altaan puolelle. Huone oli perus, ihan siisti ja toimiva. Jopa tilava. Äänieristys ei ollut mikään loistava mutta ei muodostunut ongelmaksi. Aamupalalta ei löytynyt omaan makuun juurikaan syötävää, lättyjä ja meloneja tuli syötyä viikko. Kahvista en osaa sanoa, kun en juo.
Hotellin ranta-alueella olimme päivän, ranta oli hitaasti syvenevä. Rantatuolit maksoivat hotellin asiakkaille 50 senttiä:) Ja muita asiakkaita kuin hotellin asiakkaita ei otettu. Ei ollut ruuhkaa... Jonkun verran kauppiaita rannalla kiersi mutta eivät olleet millään muotoa vaivaksi.
Hotellin piha/allasalue oli ihan viihtyisä ja rauhallinen, erittäin väljä.
Saharan kahden päivän retkellä olimme, ajomatkat meinasivat välillä käydä työstä mutta kivaa oli kuitenkin. Kameliratsastus dyyneillä auringonlaskiessa oli hieno, samaten röykyttävä jeeppisafari aavikolla Star Wars- kylään oli kohokohtia. Upeita maisemia ja hienoja valokuvia tuli!
Toisen retken teimme Karthagoon. Matkalla käytiin myös Tunisissa ja Sidi Bou Saidin kylässä. Historiaa, nykyaikaa ja hienoja maisemia. Myös tämä oli hyvä retki.
Kaikkineen Tunisiasta jäi ihan positiivinen kuva, suurimmaksi osaksi varmasti mukavien retkien takia.
Hammamet Yasmine
:)
1
255
Vastaukset
- gg56
Keskustelu jatkuu twitterissä https://twitter.com/kenian_kahvi
ja facebookissa http://www.facebook.com/kenianKahvi
voit myös kysyä suoraan kysymyksiä http://ask.fm/keniankahvi
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitäs peitsarissa on tapahtunut eilen illalla
Mikkelissä iso poliisioperaatio https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/39ef020c-2d81-4d72-b720-651f458ba3e2902957- 2101171
- 841143
Suomalaiset nuoret Eu:n köyhimpiä?
Suomalaisen nuoren varallisuus keskimäärin 5000e. Eu:ssa keskimäärin 25 000e.1231074- 811063
Sofia teki aika pahat oharit
Leikkiikö Sofia kansainvälistä kosmopoliittia vai menikö rehdisti pupu pöksyyn, kun perui viestillä tulonsa puoli tunti2021024- 65862
Havaintoja ihmisen ulosteesta lenkkeilypoluilla
Oletteko havainneet ihmisen ulostetta taajamaa kiertävillä lenkkeilypoluilla?22750- 71727
Peräännytkö nainen vai mitä sanot
Jos sanon sulle että rakastan sua? Suututko oletko vihainen vai olisiko tunteet molemminpuolisia?58608