Haluan rikkaaksi lehtoriksi

Haluaisin rikkaaksi lehtoriksi sosiologiaan tai sosionomiaan. Näissä ilmeisesti parhaat palkat 5000 eur/kk

Voiko vaasassa opiskella sosiologiaa tai valtiotieteiden maisteriksi, jos haluaa viran ja paljon rahaa
4126
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Haaveista tekoihin....
Pitää ensiksi opiskella, saada työkokemusta ja vasta sitten haaveilla isoista
palkoista ja virasta-
jos työnsä osaa hoitaa kunnolla,
varmasti saat kyseiseltä alalta töitä-
ja ehkä päästä suuriin tuloihin....

Äänestä

Viiden tonnin kuukausipalkalla ei tule rikkaaksi.

Äänestä
  • Näin on, sillä hätinä tulee toimeen, viistonnia on palkka ja tänä vuonna olen pitänyt kirjanpitoa tuloista ja menoista ja tähän mennessä vain neljä kuukautta on mennyt plussalle ja 6 miinukselle, kaikenkaikkiaan kokpo vuoden saldo on pari tonnia plussalla.

    Mitään ssuurta en ole ostanut, ulkomaillakaan en ole käynyt, periaatteessa pelkät pakolliset menot maksanut. Lapsia ei ole, eikä oikeastaan olisi varakaan niihin. Vaimo on työtön, mik'ä voi vähän vaikuttaa heikkoon talouteen koska ei saa mitään korvauksia minun "suurten" tulojen takia. Onneksi vaimokin on tosi nuuka eikä tuhlaa mihinkään turhaan, muutenhan tässä olisi konkurssissa.

    Äänestä

  • viis tonnia ja köyhä kirjoitti:

    Näin on, sillä hätinä tulee toimeen, viistonnia on palkka ja tänä vuonna olen pitänyt kirjanpitoa tuloista ja menoista ja tähän mennessä vain neljä kuukautta on mennyt plussalle ja 6 miinukselle, kaikenkaikkiaan kokpo vuoden saldo on pari tonnia plussalla.

    Mitään ssuurta en ole ostanut, ulkomaillakaan en ole käynyt, periaatteessa pelkät pakolliset menot maksanut. Lapsia ei ole, eikä oikeastaan olisi varakaan niihin. Vaimo on työtön, mik'ä voi vähän vaikuttaa heikkoon talouteen koska ei saa mitään korvauksia minun "suurten" tulojen takia. Onneksi vaimokin on tosi nuuka eikä tuhlaa mihinkään turhaan, muutenhan tässä olisi konkurssissa.

    Nimimerkin olisi pitänyt kuulua "Viis tonnia, köyhä ja koheli", sillä jossakin sen vian täytyy olla. Itse saan puhtaana käteen (eläkettä) 1032e, josta asuntomenot 450e. Lopuilla elän aivan ihanasti - teen kaikkea kivaa ja nautin elämästä jok´ikinen päivä - ja vielä pystyn (tosi usein) jeesailemaan suvun nuoria. Tietysti oli sen verran älyä, että tajusin työssäoloaikoina ostaa (kohtuullisen) asunnon. Aloittaja-yo:lle tekisi hyvää ennen akateemisia opintoja kehittää ns. erottelukykyään: sössäät samaan kasaan kaikki lehtorit. Ylivoimainen valtaosa toimii toki perusopetuksessa (lukio mukaan luettuna), eivätkä heidän palkkansa ole tuota tasoa. (Sillä alalla toimin itsekin, mutta eläke jäi lukuisten ulkomaanvuosien vuoksi pieneksi.) Ammattikorkeakouluissa kaiken maailman "autoinsinöörit" ja muut nokikolarit, myös sosiologit, saivat jo ajat sitten 2-3-kertaisia palkkoja. Meitä lullukoita vain väsyneesti nauratti; emme jaksaneet vouhkata asiasta, niin kuin olisi pitänyt.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


ylioppilas. kirjoitti:

Haluaisin rikkaaksi lehtoriksi sosiologiaan tai sosionomiaan. Näissä ilmeisesti parhaat palkat 5000 eur/kk

Voiko vaasassa opiskella sosiologiaa tai valtiotieteiden maisteriksi, jos haluaa viran ja paljon rahaa

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu