Haluaisin hieman neuvoja liittyen kissanpentuni ruokintaan. Pentu on perus-maatiainen kolli, ikä 4 kk ja painoa jo 2,4 kg. Olen antanut pennulle päivittäin 200 g eläinkaupan märkäruokaa (ei siis mitään markettimuonaa) sekä pureskeltavaksi kuivattua kanafilettä. Kuivamuonaa en ole antanut. Kuulostaako ruokamäärä sopivalta vai liian pieneltä/suurelta? Asiallisia vastauksia, kiitos!
Vastaukset 3
- 8+2
Pennulle voi periaatteessa antaa ruokaa ihan niin paljon kuin se vain jaksaa syödä. Kasvavan pennun syömät ruokamäärät voi tuntua välillä ihan hurjan isoilta, mutta sitäpä se kasvaminen ja penturiehuminen teettää. :)
Tietysti kannattaa kuitenkin seurata pennun olemusta. Jos vaikuttaa siltä, että pennulle alkaa kertyä ylimääräistä voi harkitusti pennun ikä huomioon ottaen vaihtaa penturuoan aikuisten ruokaan tai tosiaan ruoka-annoksia.- 8+2
Typon pentele. Piti kirjoittamani "tosiaan säännöstellä ruoka-annoksia".
- nälkämaa
Hankkisin kissalle eläinkaupan kuivamuonaa.
Itse annan rotukissoilleni eläinkaupan Royal Canin kuivamuonaa. sitä on iän, rodun, karvan pituuden, sisä tai ulkonaolon perusteella monille.
Annan märkäruokana ihan markettimamaa, Lazt ja Gourmet ruokia.
Lisäksi annan tuoretta lihaa 2x päivässä, kuten possun suikaleita, saksanhirvikäristys siivuja. Seitiä joskus.
Kasvavalle kissalle ruokamäärä on aika pieni. Kissa joka ei ole paino-ongelmainen, syö vain sen mikä on nälkä. Ei liikaa. Vain harvat kissat on paino-ongelmaisia ja ruokaa pitää rajoittaa.
Omilla kissoillani jotka siis rotukamaa on aina tarjolla iso lautasellinen sitä kuivamuonaa, vettä, ja kosteaa ruokaa jota niin paljon, että harvoin kuppi tyhjä- Kostean ruoan vaihdan 2x päivässä.
Kuivattu kananfile voi olla lisuke.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1791692
Muistakaa pojat tämä.
Mies joka haluaa naisen, löytää keinon. Ei epäröi eikä hämmennä. Tekee kaiken eteenne.109893En ehkä onnistu siinä
Kovasti minä yritän näyttää kauniilta, vain sinua varten, mutta en taida onnistua siinä.58745Mitä mieltä olet?
Miehestä jolla ei ole yhtään kaveria, ei facebookissa eikä livenä ja hän harrasta ja tekee kaiken yksin. Onko vähän outo96653Muhun rakastuu kaikki naiset, mut mä en rakastu niihin
Mun vaatimustaso on 10+ Mut mua tavottelee 7+ naiset207644- 133618
- 48566
Pahoin pelkään nainen
että pidät minua epäempaattisena, itsekeskeisenä, narsistisena ja kylmänä ihmisenä. Oletko koskaan ajatellut, että minus50548- 37546
Viesti jonka haluaisit lähettää...
hänelle. Onko jokin pieni tunniste jonka vain te tiedätte. Onko naiselta miehelle tai toisinpäin, joku joku päivämäärä15520