Mä teen lansusta ponin

lansususu

Eli Haluisin kovasti amerikan miniatyyri hevosta mut en voi saada nii hankin eka yhen lansun jonka jälkee toisen sille kaveriks ja ne muuttaa meijä ulkovarastoo mihin tehää niille talli ja siel tallis on sit karsinat ja kaikki :) Ja sit mä trimmaan niilt karvat pois 2-3krt vuodes ja pidän niil loimii (: Ja ekan kerran trimmaan ne joskus 7kk vanhoin tai sit ku pentukarva alkaa lähtee. Ja sit pesen ne meil sisällä talossa ja harjaan aina käytävällä tallissa missä ne on pannasta molemmilta puolilta kii. Talliin tulee siis 2karsinaa ja niihin kutteri purua pohjalle ja sit 2 10-20l kanisteria mis on vettä ja täytän ne sisäl ja tietysti ruoka laatikot ja tällee. Sit ne ruuat on laatikois ja teen ain ilta ja aamu ruuat valmiiks ämpäreihi ja niil on sit hienot kipot/kaukalot ruualle ja tällee. Ja sit meijä pihalle tarhat mis ne saa olla ain ku ollaan kotona. Ja liikunnat hoidan sillee et opetan ne juoksee liinassa niiku hevoset ja sit ohjas ajan ( aijon siis hankkii niille suitet ja tällee tai no teen varmaa ite ku ei löydy tai sit joku muu viritelmä tyylii ponin riimu päähä ja niihi poskilenkkeihi ohjat ) ja sit aijon ajaa niil (: Täst tulee kivaa!!! Ja ruokana 2 eri jahti & vahtia kerron myöhemmi mitkä ja lisäilen tietoi yms (:

4

537

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • lansususu

      Ruuat katon nyt ja siis ku ne on pentui nii j&v pentua niin kaua ku pussin ikäsuositus on ja sit juniorii pennun jälkee ja sit vaihan kana riisiin ja energiaan suhteessa 2:1 eli esim. päivässä 2litraa kana riisiä ja litra energiaa ja ton jaan sit 2-3 kertaan/päivä.
      Ja lisäks nivelravinnetta ja omegaöljyä molemmat kans j&v.

      Koht voisin kertoo lisää tost liikunta jutusta jos jaksan (:

      • 1152

        kiva trolli, et parempaa keksinyt? :)


    • aaa2

      Lol

    • lansun kaa uimaan

      ota ne lansut kamariis, saat enempi iloa. Ja uintiretkelle mukaan myös. Jos hevosen korviketta halua, hanki vuohia tai lampaita!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olen tumma ja tulinen

      Ja vielä suora - en ollut sinua varten. n to m
      Ikävä
      139
      836
    2. Mitä kysyisit

      Mihin haluaisit vastauksen häneltä eli mitä kysyisit?
      Ikävä
      81
      726
    3. Tunnustuksia

      Haluatko tunnustaa jotain, mitä on sydämelläsi?
      Ikävä
      56
      708
    4. Sä et vaan töllö tajua että rakastuin

      Mikä stana siinä on niin vaikea ymmärtää?! Täh
      Ikävä
      46
      603
    5. Mitä luulet

      Mitä luulet kaivattusi ajattelevan sonusta? Onko jotain mitä haluaisit oikaista hänelle?
      Ikävä
      41
      591
    6. Kerro jokin

      👻 tarina
      Ikävä
      60
      552
    7. Vielä hyvinvointitalosta

      Suurin osa pyhäjärvisistä on sivistynyttä fiksua porukkaa ja on täysin hankkeen kannalla. Nyt vain pieni äänekäs joukko
      Pyhäjärvi
      71
      536
    8. Luule ja ajattele minusta

      mitä tykkäät nainen, olet ajat sitten antanut itsestäsi ihan omanlaisen kuvan.. 😅
      Ikävä
      44
      527
    9. Suhde sinuun on ollut yhtä draamaa

      ilman draamaa ja suhdetta. 😅 Oikeasti ei naurata. Nainen, olet pitänyt minut pihdeissäsi. Tunne on välillä vahva ja su
      Ikävä
      35
      505
    10. 26
      501
    Aihe