Kelan ja Sossun rahat mahdollista?

aikop

Eli aloitin tuossa joku aika si aikuiskoulutuskeskuksessa omaehtoisen koulutuksen ja tänään tuli tieto kelasta että saan opintotukea n.430e kuussa johon sisältyy asumislisäkin.. Eihän tuolla voi pärjätä kun edes vuokraa en tuolla pysty maksamaan. NYt pieni panic iskemässä että mistä saisin lisää rahaa. Onko minun mahdollisuus hakea sossusta lisää rahaa kun kelasta en enempää saa ja miten hakisin sitä onko se joku toimeentulotuki vai mikä ja mitähän kaikkea minun sinne tarvitsisi toimittaa, ainakin 3kk tilitiedot vissiin? en tiedä sossusta juuri mitään en ole ollut siellä asiakkaana ikinä. Ja olisi hyvä tietää näin etukäteen mitä juttuja tarviin sinne koska kuulemma välillä tuolla sossussa vähän velmuja nämä eikä kerro aina ihan kaikkea ellei itse osaa kysyä.

8

683

    Vastaukset 8

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Neuvoja

      No jos sulla on oikeus opintotukeen, johon kuuluu opintolaina, yleensä vaaditaan, että se on nostettu ennen kuin sossusta saa mitään. Jos senkään jälkeen ei jää käteen väh. n. 450 euroo vuokran yms. pakollisten menojen jälkeen rahaa, voi sossusta sitä hakeea. Yleensä kuntien nettisivuilla on aika hyvät ohjeet asiasta...

    • Laina....

      "yleensä vaaditaan, että se on nostettu ennen kuin sossusta saa mitään."

      Tarkalleen ottaen ei vaadita nostamaan opintolainaa, mutta se lasketaan sossussa tuloksi, koska se on mahdollista nostaa.

      Eli sossun kannalta laskennallinen tulosi on 430 300 eli 730€/kk, joka menee yli yksinasujan normin, joten sossusta tuskin saat mitään.

      Joten nosta se laina, tai etsi jostain työtä, jota voit tehdä opintojen ohessa.

      • htrgf

        Taisi "laina..." nimimerkin laskelmasta unohtua vuokra,bussilippu,tk-käynnit,lääkkeet ym..


    • Piia

      Onko faijas ja mutsis myös velmu?

    • .....

      Omaehtoinen koulutus käydään työkkärin suostumuksella työmarkkinatuen varassa. Silloin ei haeta opintotukea vaan kela maksaa päivärahaa. Tarkistapa työkkäristä asian laita.

      • Näin Salossa

        Opiskelen omaehtoisessa koulutuksessa ja kyllä sitäkin voi opiskella Kelan myöntämällä opintotuella. Mikäli olet ennen koulun aloittamista työttömänä ja alat opiskella omaehtoisena, niin silloin saat Kelalta päivärahaa.. Tarkistapa itse ennen kuin alat faktana mitään kertoa.


    • pandaria.

      mites on kun lukioaikana sossu maksoi eikä lainasta ollu puhettakaan. Mites nyt kun bensat kouluun tarttee maksaa eli kelanlaskurilla tuli 799.90 niin eikös tää ole se määrä mitä ei ylitetä eään esim sossun kautta. Onneks voi säilyttää nykysen työn ja pilaa opiskelu töissä käymisellä.

      • Näin Salossa

        Jos kelan laskurilla tuo 799,90e on opintolaina, opinto- ja asumistuki, niin vähennät siitä vuokran, sähkön ja veden (Salossa yht. max. 500e yksinasuvalta huomioidaan), näiden jälkeen pitäisi sinulle jäädä käytettäväksi vielä yksinasuvan perusosa 477,26e, josta opiskelijalta vähennetään 20%-40%, koska sossu ei ole opintojen rahoittaja.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kajaanissa on kadoksissa 27vuotias nainen.

      Poliisin tiedoteessa on ,että 1.9.2026 katosi kajaanissa 27vuotias nainen. Kuva löytyy ja tiedot pituudesta ,iästä yms.
      Kajaani
      36
      1326
    2. Onko ankeampaa kyläpahasta kuin Haapavesi?

      Koiria kidutetaan, mustalaiset vie invaparkit, makkarakastike on finedining, kylät kuolee pois, nuoret häipyy pois ja ke
      Haapavesi
      63
      1108
    3. Mies sun käytös satutti...

      Mahdatko sitä ymmärtää...😔 Olisipa kaikki mennyt hyvin. Vaikea tästä on enää mitään ihanaa rakentaa.
      Ikävä
      63
      983
    4. Sukunimesi eka kirjain?

      🤗
      Ikävä
      58
      958
    5. 69
      816
    6. Mies tykkään edelleen sinusta

      Harmittaa vaan tämä tilanne. Tai se kun ei ole mitään tilannetta.
      Ikävä
      51
      811
    7. Haluatko mies mennä naimisiin melko pian, ku ollaan kohdattu?

      Mä haluaisin mennä mahdollisimman nopeesti....💍
      Ikävä
      81
      726
    8. Tönölän hukkaputki

      Tönölään rakennettiin kunnon hukkaputki verorahoilla. Ihmettelin tätä mökki sekamelskaa jo alunperin, Eikö tuollainen le
      Kuhmo
      38
      708
    9. Kerro vain.

      Lipsauta johtolanka...
      Ikävä
      82
      692
    10. Ei mitään käytöstä

      Ei Jumalauta. Videoidaan kun jollain hengenvaarallinen tilanne. Ja laitetaan nettiin. VITTU HÄPEÄ. Olisko kiva jos su
      Ähtäri
      30
      645
    Aihe