Kylmä monumentti

Kunnallisen investoinnin helmi, Keljon " voimala " seisoo kylmillään kun ei ole mitä siinä polttaisi. Voisiko sitä joutilasta kiinteistöä vuokrata esim. pelastuslaitosten ja VPK:en harjoituskäyttöön tai vaikka seinäkiipeilijöille tai ehkä värikuulasotureille harrastuskäyttöön jottei ihan käyttämättömänä rapistuisi. Mitkä lienevät kulut tuottamattomalta ajalta? Aiheesta kirjoitti KSML 11.10.2012.
660
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Energia-asiat ovat paljolti olleet täällä diletanttien hoidossa. Ei siinä yksi pätevä insinööri silloin paljoa mahtanut.. Hänkin sai potkut. Tällaisen pikkufirman on vaikeaa saada riittävää asiantuntemusta itselleen. Voimalaitosten rakentaminen vaatii muutakin kuin poliittista pätevyyttä.

Äänestä
  • Ja Rauhalahdessa poltetaan kivihiiltä kuin Puolassa konsanaan, niinkö oli suunniteltu, vihreät?

    Äänestä

  • J. Jörö kirjoitti:

    Ja Rauhalahdessa poltetaan kivihiiltä kuin Puolassa konsanaan, niinkö oli suunniteltu, vihreät?

    Fortum, nyt halvalla vähän käytetty voimala hyvällä paikalla Keski-Suomessa.

    Äänestä

Eikös energiayhtiö kuitenkin tao kaupungille rahaa. Lainarahoituskin järjestetty siten, että kaupunki vetää välistä korkotuloja.

Jos laitoksessa on tai siihen tulee pakokaasujen talteenotto, niin melko tavalla sama mitä siinä poltetaan. Jokunen kivikoksi ei niin kauheaa tee kun koko ajan autot ajavat pitkin teitä samasta lähteestä olevalla polttoaineella. Miksi se lämmitykseen käytettynä olisi niin hirveän paha.

Äänestä

Sitä laitosta ei olisi pitänyt alun pitäenkään rakentaa.

Äänestä
  • Saisiko siitä pienellä fiksauksella konserttitalon? Puolalaiset tekisivät halvalla muutokset.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Tilat käyttöön kirjoitti:

Kunnallisen investoinnin helmi, Keljon " voimala " seisoo kylmillään kun ei ole mitä siinä polttaisi. Voisiko sitä joutilasta kiinteistöä vuokrata esim. pelastuslaitosten ja VPK:en harjoituskäyttöön tai vaikka seinäkiipeilijöille tai ehkä värikuulasotureille harrastuskäyttöön jottei ihan käyttämättömänä rapistuisi. Mitkä lienevät kulut tuottamattomalta ajalta? Aiheesta kirjoitti KSML 11.10.2012.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu