chihuahua

koirakuume

hei. haluaisin saada tietoa pitkäkarvaisen chihuahuan turkin hoidosta ja minkälaisia lenkkejä jaksavat kävellä? olen ajatellut otta narttu pennun keväällä kun saan rahat kasaan=) minulla on jo suurikokoinen ajokoira niin sopivatko samaan asuntoon? entä ovatko kovia haukkumaan ja onko koulutus hankalaa? sopiiko kerrostalo asuntoon? entä miten useasti tarvii käydä ulkona päivän aikana? ja sitten vielä että oppivatko pysymään pihalla irti? olisi kiva saada vastauksia chiuahuan omistajilta =)

2

103

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • suhanteri

      Minulla on pk-narttu ja turkin hoitoon ei kyllä aikaa paljoa kulu.
      Jaksaa lenkkeillä yhtä kauan kuin muutkin.
      Minulla on myös iso koira, jossa on puolet ajokoiraa. Vähän tyttö sitä pelkää, mutta mitään ongelmia ei ole ollut, kun iso koira osaa olla niin varovainen :).
      Välillä intoutuu räksyttämään ja vahtihaukkuu, mutta hiljenee kyllä komennuksesta. Kerrostalo on ihan passeli pikkukoiralle.
      Me käydään ulkona ainakin 5 kertaa päivässä (lenkillä kerran). Pihalla juoksentelee vapaana, alkuun piti olla kiinni, ettei säikähtäessä lähde karkuun (ei ihan heti löydy pusikoista).

    • pk pojan mami

      Heippa!

      Turkissa ei ole oikeastaan mitään hoitamista. Itse leikkaan pojan "pilikarvat" kun niihin jää pissaa ja alkaa haisemaan. :)

      Chihu on siitä hyvä rotu, kun se jaksaa hyvin pitkiäkin lenkkejä mutta ei vaadi ihan niin paljoa kuin isot rodut..

      Meidän poika on hirveän omapäinen kuten moni muukin rodun edustaja mutta kun sille tekee omistajasuhteet selviksi ja sen kuka päättää, niin kaikki sujuu hyvin :) Turhaa pelotellaan räksyttämisistä ja muista koska se on lähes aina kuitenkin kouluttajasta kiinni kuinka se koira räksyttää..

      Onnea hyvän päätöksen johdosta, äläkä välitä ilkeistä kukkahattutädeistä jotka tähänkin löytävät pian huutelemaan ilkeyksiään ja pönkittämään omaa huonoaitsetuntoaan ;)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Janne Ahonen E R O A A

      Taas 2 lasta jää vaille ehjää perhettä!
      Kotimaiset julkkisjuorut
      156
      2921
    2. En kai koskaan saa sinua

      Koska et usko että riitäisit minulle. Olet aina pitänyt itseäsi liian risana ja heikkona. Katkot korkeutesi, ja poraat k
      Ikävä
      154
      1739
    3. Terveystalon lääkärit ylilaskuttaneet

      Tämän pörriäiset osaavat, laskuttamisen. Terveystalo myöntää asian. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011134269.html "K
      Maailman menoa
      146
      1714
    4. Saran ökytyyli käänsi katseita.

      On nyt kyllä Sara kasvoistaan, kuvan perusteella todellakin pyöristynyt ainakin kuvan perusteella.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      154
      1521
    5. Nyt on aika laittaa parit selkoon.

      Onko pareja täällä. Laita kirjaimet kuka tykkää kenestäkin ?
      Ikävä
      75
      1479
    6. Työttömille lusmuille luvassa lisää keppiä

      Hallitus aikoo kiristää velvoitteiden laiminlyönnistä seuraavia työttömyysturvan karensseja ensi vuodesta alkaen. Hall
      Maailman menoa
      330
      1346
    7. The Summit Suomi: Maxie avaa hyytävästä tilanteesta kuvauksissa: "Veri roiskui ja tajusi, että..."

      Oletko seurannut The Summit Suomea? Tykkäätkö vai et tai mitä mieltä ylipäätään olet sarjasta? Moni katsoja on kaikonnut
      Tv-sarjat
      20
      1228
    8. Tekisi niin mieli laittaa sulle viestiä

      En vaan ole varma ollaanko siihen vielä valmiita, vaikka halua löytyykin täältä suunnalta, ja ikävää, ja kaikkea muuta m
      Ikävä
      75
      1149
    9. Ootko huomannut miten

      pursuat joka puolelta. Sille joka luulee itsestään liikoja 🫵🙋🏻‍♂️
      Ikävä
      158
      1052
    10. Miksi ihmeessä?

      Erika Vikman diskattiin, ei osallistu Euroviisuihin – tilalle Gettomasa ja paluun tekevä Cheek
      Ateismi
      25
      1005
    Aihe