hei. haluaisin saada tietoa pitkäkarvaisen chihuahuan turkin hoidosta ja minkälaisia lenkkejä jaksavat kävellä? olen ajatellut otta narttu pennun keväällä kun saan rahat kasaan=) minulla on jo suurikokoinen ajokoira niin sopivatko samaan asuntoon? entä ovatko kovia haukkumaan ja onko koulutus hankalaa? sopiiko kerrostalo asuntoon? entä miten useasti tarvii käydä ulkona päivän aikana? ja sitten vielä että oppivatko pysymään pihalla irti? olisi kiva saada vastauksia chiuahuan omistajilta =)
chihuahua
2
134
Vastaukset
- suhanteri
Minulla on pk-narttu ja turkin hoitoon ei kyllä aikaa paljoa kulu.
Jaksaa lenkkeillä yhtä kauan kuin muutkin.
Minulla on myös iso koira, jossa on puolet ajokoiraa. Vähän tyttö sitä pelkää, mutta mitään ongelmia ei ole ollut, kun iso koira osaa olla niin varovainen :).
Välillä intoutuu räksyttämään ja vahtihaukkuu, mutta hiljenee kyllä komennuksesta. Kerrostalo on ihan passeli pikkukoiralle.
Me käydään ulkona ainakin 5 kertaa päivässä (lenkillä kerran). Pihalla juoksentelee vapaana, alkuun piti olla kiinni, ettei säikähtäessä lähde karkuun (ei ihan heti löydy pusikoista). - pk pojan mami
Heippa!
Turkissa ei ole oikeastaan mitään hoitamista. Itse leikkaan pojan "pilikarvat" kun niihin jää pissaa ja alkaa haisemaan. :)
Chihu on siitä hyvä rotu, kun se jaksaa hyvin pitkiäkin lenkkejä mutta ei vaadi ihan niin paljoa kuin isot rodut..
Meidän poika on hirveän omapäinen kuten moni muukin rodun edustaja mutta kun sille tekee omistajasuhteet selviksi ja sen kuka päättää, niin kaikki sujuu hyvin :) Turhaa pelotellaan räksyttämisistä ja muista koska se on lähes aina kuitenkin kouluttajasta kiinni kuinka se koira räksyttää..
Onnea hyvän päätöksen johdosta, äläkä välitä ilkeistä kukkahattutädeistä jotka tähänkin löytävät pian huutelemaan ilkeyksiään ja pönkittämään omaa huonoaitsetuntoaan ;)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nuori lapualainen nainen tapettu Tampereella?
Työmatkalainen havahtui erikoiseen näkyyn hotellin käytävällä Tampereella – tämä kaikki epäillystä hotellisurmasta tie806992Orpo hiiri kadoksissa, Marin jo kommentoi
Kuinka on valtiojohto hukassa, kun vihollinen Grönlantia valloittaa? Putinisti Purra myös hiljaa kuin kusi sukassa.1346523Lopeta jo pelleily, tiedän kyllä mitä yrität mies
Et tule siinä onnistumaan. Tiedät kyllä, että tämä on just sulle. Sä et tule multa samaan minkäänlaista responssia, kosk3816313Tampereen "empatiatalu" - "Harvoin näkee mitään näin kajahtanutta"
sanoo kokoomuslainen. Tampereen kaupunginvaltuuston maanantain kokouksessa käsiteltävä Tampereen uusi hyvinvointisuunni3644122Lidl teki sen mistä puhuin jo vuosikymmen sitten
Eli asiakkaat saavat nyt "skannata" ostoksensa keräilyvaiheessa omalla älypuhelimellaan, jolloin ei tarvitse mitään eril1532502Ukraina, unohtui korona - Grönlanti, unohtu Ukraina
Vinot silmät, unohtui Suomen valtiontalouden turmeleminen.62419Kumpi on sekaisempi - Koskenniemi vai Trump?
Koskenniemi haukkui Trumppia A-studiossa, niin että räkä lensi suusta. Sen sijaan Trump puheessaan sanoi, että Grönlant592183Orpo pihalla kuin lumiukko
Onneksi pääministerimme ei ole ulkopolitiikassa päättäjiemme kärki. Hänellä on täysin lapsellisia luuloja Trumpin ja USA1431509- 141502
- 1981240