eilen oli hyvä esimerkki ettei niitä lapsia puistoon: nainen, vauva rattaissa ja sillä naisella pentu koira... puistossa oli yks sakemanni joka ei millää jättäny pentu koiraa rauhaa ,ahdisteli sitä koko ajan...
aikansa ne siin oli hippaa kunnes arka pentukoira hyppäs rattaisiin kura tassujen kera, hyörimään ja pyörimään ja sakemanniki kurasena nosti etutassut rattaille, ei luoja mitä menoo....lapsi parkaa siellä rattaissa.. nainen vaa huutaa et tuutko nyt ottaa ton sakemannis ******* mun koiraani ahdistelemasta... teki mieli huutaa takas (vaikkei asia mulle kuulu) että mitä tulet rattaiden ja varsinkaa noin pienen lapsen kanssa puistoon,
ja mun mielestä jos tulee rattaiden kanssa puistoon ni sit pitää olla silmät auki, ja estää koiran hyppääminen rattaisiin, onneks ei lapsi tukehtunu tms... ymmärrän et siinä säästetään aikaa ku saa kaikki raitista ilmaa ja koira saa vänntää tortut ym, mutta kyllä mä ainaki eriksee menisin koiran kanssa puistoon, isommat lapset on eri asia ja tietty jos nekää osaa käyttäytyä siel
aikansa ne siin oli hippaa kunnes arka pentukoira hyppäs rattaisiin kura tassujen kera, hyörimään ja pyörimään ja sakemanniki kurasena nosti etutassut rattaille, ei luoja mitä menoo....lapsi parkaa siellä rattaissa.. nainen vaa huutaa et tuutko nyt ottaa ton sakemannis ******* mun koiraani ahdistelemasta... teki mieli huutaa takas (vaikkei asia mulle kuulu) että mitä tulet rattaiden ja varsinkaa noin pienen lapsen kanssa puistoon,
ja mun mielestä jos tulee rattaiden kanssa puistoon ni sit pitää olla silmät auki, ja estää koiran hyppääminen rattaisiin, onneks ei lapsi tukehtunu tms... ymmärrän et siinä säästetään aikaa ku saa kaikki raitista ilmaa ja koira saa vänntää tortut ym, mutta kyllä mä ainaki eriksee menisin koiran kanssa puistoon, isommat lapset on eri asia ja tietty jos nekää osaa käyttäytyä siel
Vastaukset 24
Vanhimmat
Jopas taas loistit kertomuksellasi=(((( Uskooko tuota kukaan, se on sitten eri asia? Mä en ainakaan. Noita koirapuistoja kun muutenkin on niin kovin vähissä eri kaupungeissa ettei niistä paskaa kirjotettuja vistejä enää kannata turhina valheina kukaan tiedostaa.
Mutta joku täysin paskajalka voi yrittää seuraavaakin: mitä nyt alottaja tälläkin sivulla komeesti alotuksen esille toi.
sulla on jo muutenki huono maine tällä s24 sivulla, että mee muualle määkimään siitä , älä itke täällä jos kirjotuksias ilmiannetaan, en ihmettele!
god dog puhuu näin omasta koirastaan tällä palstalla:
``Vaikka koira painaakin lähestulkoon vaimoni painon verran, ei sitä silti voi muuten voittaa, kun ottamalla niskalenkin ja heittämällä se olkapään ylitse maahan. Monen koiranomistajan mielestä se on mukamas eläinrääkkäystä, oikeiden koiraihmisten mielestä se on ainoa oikea tapa. ``
SAIRAAN IHMISEN PUHETTA, MEE HOITOO JA TOLLASELTA HIIRELTÄ KOIRA POIS!
Puistoon, oliko edes koirapuisto vai tavallinen puisto ? Muutenkin kyllä pientenkin lasten pitää saada olla rattaissa perheensä kanssa koirapuistossakin, vai mihin ajattelit lapset heittää kun itse vie koiran puistoon ? Ikinä ei koira saa missään tilanteessa rattaita/vaunuja vasten hypätä, ei vaikka olisi maailmanloppu tulossa.
Lapset jää silloin kotiin!! Koirapuisto on koiria varten ja kaikki koirat ei pidä lapsista ja saattavat olla rajujakin vaikka lapsista pitäisikin ..oma bokserinikin villiintyi lapsesta ja pomppasi lapsen kumoon nuori ja leikkisä kun on. No lapsi pelästyi varsinkin kun en heti edes huomannut asiaa..kun siivosin kasaa kauempaa aidan vierustasta.
Mutta äidin syy se minusta oli kun toi lapsensa puistoon..silloin on omalla vastuulla jos jotain sattuu rajussa leikissä. Koirat saa siellä juosta vapaasti.
Äiti väitti että koira oli repinyt lapsen vaatteen mutta en ole korvausvelvollinen jos koira vain juoksi sille tarkoitetulla alueella.
maalaisjärjen käyttö sallittu, jokainen tulee omalla vastuulla koirapuistoon, tulee sit lasten kanssa jos ottaa mahdolliset seuraukset vastaan.
on meidänkin puistossa yks nainen käy aina ja ku se tulee koirapuistoon sillä on lähi kioskilta ostettu hampurilainen aina kädessä. ei katos kaikki koirat oo koulutettuja ...kerran yks koira hyppäs ja nappas sen kädestä sen hampparin... mun mielestä ihan oikein, sinne tullaan omalla vastuulla ruokien kanssa, ite en ainakaa niin tyhmä oo et tulen koirapuistoon syömää, ja jos mulla olis vauva en tulis kyllä rattaidekaan kanssa. jokainen omalla vastuulla, niinhän se menee, mut turha valittaa :)
Ei kun koiran omistaja vastaa puistossakin koiran tekemisistä :
- Älä tuo puistoon sairasta, vihaista tai kiimaista koiraa
- Huolehdi, että koirasi rokotukset ja madotukset ovat kunnossa
- Varmista, että koirasi tulee toimeen muiden koirien kanssa
- Pidä puiston portti / portit aina suljettuna
- Pidä koira aina irallaan, myös kaulapanta tai valjaat on syytä ottaa pois
- Koiraa ei saa jättää yksin ja valvomatta aitaukseen
- Jokainen koiranomistaja on vastuussa lemmikistään ja sen tekemisistä
- Älä heitä keppejä, lumipalloja tai kiviä, äläkä tuo puistoon omia leluja
- Pidä puisto siistinä keräämällä koirien jätökset niille tarkoitettuihin astioihin
- Huolehdi, ettei koirasi haukunnallaan häiritse ihmisten yörauhaa (klo 22 – 07)
nii mut noikin on vaan sääntöjä, ei lakipykäliä, edelleen omalla maalaisjärjellä ja omalla vastuulla
noista 10 koirapuisto sääntökohdasta meidän puistossa toteutuu vaan yksi kohta ja se on toi neljäs kohta, ite käyn joka pv puistossa joten huomaan kyllä mitä ketäki noudattaa..... noi säännöt, ni ei niitä noudateta. ihan turhia....
No luepas sitten tuo ja ihan loppuun asti, on siis ihan järjestyslaissakin, että koira on hallittava, suljetullakin alueella:
14 §
Koirakuri
Yleisen järjestyksen ja turvallisuuden säilymiseksi koiran omistajan tai haltijan on:
1) pidettävä koira taajamassa kytkettynä;
2) pidettävä huolta siitä, ettei koira pääse kytkemättömänä kuntopolulle tai muulle sen kaltaiselle juoksuradalle eikä lainkaan yleiselle uimarannalle, lasten leikkipaikaksi varatulle alueelle, toriaikana torille taikka yleiseen käyttöön kunnostetulle ladulle tai urheilukentälle, jollei se ole erikseen sallittua; (19.12.2003/1195)
3) pidettävä huolta siitä, että koiran uloste ei jää ympäristöön hoidetulla alueella taajamassa.
Mitä 1 momentin 1 ja 2 kohdassa säädetään, ei koske virantoimituksessa käytettävää valtion omistamaa koiraa, vartiointitehtävässä olevaa vartijan koiraa, palvelutehtävässä olevaa koulutettua pelastuskoiraa, liikuntavammaisen avustajakoiraa eikä näkövammaisen opaskoiraa.
Mitä 1 momentin 1 kohdassa säädetään, ei koske suljettua pihaa, koirien harjoituspaikkaa eikä erityisesti osoitettua aidattua jaloittelualuetta. Koiran tulee kuitenkin näissäkin paikoissa olla omistajansa tai haltijansa valvonnassa.
Mitä 1 momentin 2 kohdassa säädetään, koskee myös kissaa. Mitä 1 momentin 1 ja 2 kohdassa säädetään, koskee myös hevosta sekä soveltuvin osin muuta koti- tai lemmikkieläintä
jos noita aletaan oikeesti kunnolla katsoa, ni uskallan väittää että jokainen koiran omistaja rikkoo lakia :) ei mene yhtä päivääkään .....
No kyllä sitä aluettakin pitää sitten käyttää tarkoituksenmukaisesti: koirien ulkoilutusalueena, ei lasten leikkipaikkana. Tosiaan kaikki koirat eivät tule toimeen lasten kanssa, ja niillä voi olla lapsista huonoja kokemuksia. Kiljuminen ja juokseminen ja jahtaaminen eivät auta asiaa. Jotkut (pentu)koirat ovat villejä leikeissään eivätkä aina katso eteensä juostessaan. Voi seurata törmäys. Koirat voivat olla lasta korkeampia; lastakin voi pelottaa.
'No luepas sitten tuo ja ihan loppuun asti, on siis ihan järjestyslaissakin, että koira on hallittava, suljetullakin alueella' just just:
Entä jos joku ei jaksa ulkoiluttaa koiraansa ja kissaansa eri aikaan (täällä on mainittu, ettei jakseta lapsia ja koiria ulkoiluttaa eri aikaan), ja tuo myös tämän kissan puistoon? Onko tämä 'käytä maalaisjärkeä'-, vai 'koiranomistajan on hallittava koiransa myös suljetulla alueella, vaikka se olisi tarkoitettu koirien ulkoiluun'- tilanne?
Aikaa ja energiaa säästyy, kun koira ja lapsi ulkoilutetaan kerralla. Eikä kaikille tuu mieleen, että koirat korkeisiin lastenrattaisiin tollasessa tilanteessa hyppäis, vaan täydestä sattumasta koirat nyt lastenrattaat kiipeilytelineikseen valkkas. Mulle ei oo ikinä tullu sellasta tilannetta vastaan, et koirat ees koittas kurkottaa lastenrattaisiin. Aika ketterä pentukoira saa kyllä olla. Ja jos koira päättää rattaisiin hypätä, sitä ei paljoo pidätellä, sillä niin nopeesti se on sit sinne hypänny. Mutta niin poikkeuksellista tollanen kumminkin on, että ei nyt kauheesti oo väsyneen perheäidin järkee lähtee erikseen ulkoiluttaan koiraa ja lasta ainoastaan tommosten kohtausten välttämiseks. Tosi usein kun meen koirapuistoihin, siellä on ihmisillä mukana lastenrattaat, joista koirat ei muuta piittaa kun saattaa vahtia niiden sisällä olevaa lasta.
No sitten minäkin alan viemään korani lasten leikkipaikoille säästyy vaivaa minultakin kun saan kaksi asiaa kerralla ja turha kielto ettei koiria leikkipaikkoihin mitä harmia koirista sielläkään oikeasti on jos nyt haukkuu hiukan mutta niinhän lapsetkin metelöi ja lapset tykkää koirista :)
eikös aloittaja sanonu että koira on ARKA, joten erittäin ymmärrettävää että hyppii rattaisiin turvaan koiraa, isompaa ilmeisesti...ja eikai siinä nyt ketteryyttä kysellä, samanlailla ne koirat tai pennut hyppii tosta vaan sohvillekki...ja jos tekee lapsia ja itellä on koiraki vielä ni sit jos ei selviä sekä lapsesta että koirasta kannattaa vaikka antaa koira pois, sellaiselle ihmiselle jolla varmasti on aikaa koiralle
heh toi tuli ku mun suusta,,, just noin itekki ajattelen asian :)
Kerran olen itsekin tesomalla nähnyt että äiti vie puistoon lasten vaunut..ihan käsittämätöntä. Luulisi maalaisjärjenkin sanovan ettei rattaita puistoon.
Ja toinen lapsiperhe ihan tolkuton meno niin pakko oli meidän lähteä pois kun äiti kiljui lapsilleen ja koiraansa ei vahtinut ollenkaan..Hyvin hermostuttavaa. :(
Ei lapsia puistoon minunkaan mielestä eikä ainakaan rattaita..
Et tiedä kuinka rankkaa se on naiselle, kun mies on vannoutunut olemaan uskollinen hänelle ja koko perheelleen, mutta sitten lasten synnyttyä mies ottaa ja jättää. Kaikki jäävät naisen vastuulle. Tällöin ei kerta kaikkisesti naisella ole aikaa ja energiaa käyttää koiraansa ja lapsiaan erikseen ulkona, koska hän ei ole edes varautunut moiseen yksinhuoltajuuteen. Eikä se ole naisen vika, jos mies tekee hänelle näin.
Älä ikinä luota täysin mieheen. Perhettä perustaessa pitää varautua siihen että tulee ero.
JOKA TAPAUKSESSA koirapuisto ei ole lapsia varten! Mitäs teette niitä hirvitäviä kakaroita rasitteeksenne, itseännepä saatte siitä syyttää. Miehet pettävät aivan normaalisti, se kaikkien tulisi tietää, eikä valittaa jälkeenpäin. Minä en IKINÄ hommaa lapsia. Enkä myöskään miestä, koska siinä olet oikeassa, että he voivat tehdä mitä tahansa selän takana. Lapset inhottavat minua, eikä minua ylipäätään miehet edes kiinnosta.
Miehet panevat ketä naista lystävät. Katsokaa vaikka Big Brotherista.
Tervepäinen koira huomioi lapset. Minulla ei ole ollut kuunaan ongelmia lasten ja koirien yhteensovittamisen kanssa. Joskus on muksahdettu, mutta yllös vaan ja jatkamaan, ei ole kelleen tullut mitään traumoja. Lenkeillä ollaan köyty vaunujen ja rattaiden kanssa, maastossa muksut kulkevat ennen omia jalkojaan näpäkästi esimerkiksi rinkassa. Meillä on käynyt muiden koiria ja siis omiakin on.
Tervepäinen koira myöskin huomioi toisen lajitoverinsa koon ja edellytykset. Tervepäinen koira kehittyy suotuissa olosuhteissa, omistajat ovat suurin syy siihen, että koiraongelmia esiintyy. Koirapuisto on täynnään koiria, joilla ei ole kunnollista mahdollisuutta ole ollut itsensä kehittämiseen. Hälytyskellot alkavat soida, jos omistaja kehuu, että käydään paljon koirapuistoissa. Koirapuistoilijoissa on myöskin hyvin kummallisia koiranomistajia. Usein on hyvin yleistä, että nämä pitävät koiriaan jalustalla. Mamman mussukoita. Niitä inhottavia huonokäytöksisiä rääpäleitä sitten yrittävät saada isolla rahalla maksullisissa koulutuksissa jonkinlaisille tavoille, keinona tietysti makkaralla ja muilla herkuilla kyllästäminen.
Oikeassa elämässä, kun koira saa toimintaa tarpeeksi on sen kanssa elämä helppoa. Tämän toiminnan on oltava koiralle järkevää ja sen ominaisuuksia kunnioittavaa. Turhautunut koira on kamala asuinkumppani. Se on se, joka huutaa naapureiden hermot riekaleiksi, hajottaa sohvat, pelkää varjoaankin, ja joka on joka ympäristössä hankaluuksissa. Löytyy aika usein kaupunkiolosuhteista, vaikka ei ole jalostettu sellaiseen. Kun koira saa paljon järkevää tekemistä, joka on sille luontaista, sen ohjaaminenkin on helppoa. Nämä seurailevat ohjaajansa viestintää, ja parhaimmillaan he ovat upea pari, jotka todellakin täydentävät toisiaan. Yhteistyö näyttää olevan saumatonta, eikä siellä työskennellessä juuri käskyjä tarvita. Annetaan vain ohjeita. Tällainen koira osaa lukea sitä toisen olennon viestintää ja kunnioittaa sitä. Oli se sitten toinen koira taikka ihmisen lapsi. Tai kissa, taikka kani. Tällaista koiraa ei yhdenkään koiran tarvitse paeta puolipaniikissa johonkin lastenrattaisiin. Sellainen koira tietää, että tämän otuksen jätän rauhaan.
Koiran koulutuksesta ja kasvatuksesta on nykyään tehty ihan liian vaikean kuuloista. Ei ole ihme, että ihmisillä menee sormi suuhun. Oikeastihhan kotikoiran kouluttaminen on helppoa. Koiralle kerrotaan alkuun usein, että joko tuo on hyvä asia, taikka se ei ole hyvä asia, en tykkää yhtään. Samaan aikaan kuin enenevä määrä koiranomistajia pelkää likaa ja varjelee koiriaan elämältä. Olen tavannut ihmisiä, jotka eivät vie metsästykoiraksi jalostettua koiraa metsään, koska se pian likaantuu, Uimista rakastavia koiria ei päästetä vesistöjen lähelle, ettei se vaan kastu, koska voi tulla niitä iho-ongelmia. Raakaa ruokaa ei uskalleta antaa, kun se on ällöttävää :D Jatkakaa vain samaa rataa, niin pääsette koirapuistossa keskenänne riitelemään. Tietyti vain takanapäin, keskustelupalstoilla toisianne haukkuen. Koiran omistaminen ei pitäisi olla ihmisen perusoikeus. En kannata mitään koira-ajokorttia. Näkeehän sen jo liikenteessäkin, että se ei mitään pelasta. Mutta jo ihan maalaisjärjen uudelleen löytäminen voisi pelastaa paljon.
Ja palatakseeni alkuperäiseen aiheeseen, joka oli lapset ja koira (koirapuistossa). Oikeastihhan lapset ja koirat voivat olla kodeissakin ongelmitta. Elävät toinen tositaan kunnioittaen. Mutta lapsen ja koiran "ystävyys", se on upeaa seurattavaa. Molempi osapuoli todellakin saa siitä ystävyyssuhteesta paljon. Ja ainakin meillä, kun uusi vauva on tullut taloon, ovat koirat tavallaan aloittaneet aina alusta. Ne eivät mene sen opitun kaavan mukaan, vaan kohtelevat jokaista lastamme eri lailla. Tietävät kyllä, kuka lapsista eniten tykkää seurasta, ja sinne hakeutuvat. Vaistoavat lastenkin mielialat nopeasti. Osaavat käyttää hyväkseen sitä lasta, jolta helpoimmin ylimääräiset herkut irtoavat. Hakeutuvat unille sen lapsen viereen sohvalle, joka siitä eniten tykkää. Sellaista se on arki lapsi/koiraperheessä. Rikasta ja työllistävää. Mutta lapset ovat alati innokkaita myöskin koiria virikkeistämään. Tappelevat siitä, kuka saa käydä metsään etsittävät esineet kätkemässä. Useimmiten päästä kaikki muksut asialle. Eipähän tartte itte vaivautua. Laitan vain koirat hommiin, kun on sen aika. Mielellään myöskin leikkivät piilosta koirien kanssa. Ja ihan yhtä mielelläänb koirat etsivät jokaisen kadonneen mukelon sieltä kätköistään. Tulee noita hakutreenejäkin samalla siinä :D ja aika kuluu, ja kaikilla on hauskaa. Eikä tartte miettiä, jos vaikka koirapuistoon lähtisi :D
Täällä olen onneksi tavannut ihan fiksuja vanhempia, jättävät vauvan nukkumaan rattaisiin siihen puiston aidan viereen ja olenkin tarjoutunut koissua vahtimaan sen aikaa jos pientä kitinää kuulunut rattaista. Lapsia on ollut, mutta usein ovat kysyneet että pitävätkö teidän koirat lapsista, ja tottakai he pitävät :) sanon vaan että saattaavat mennä mukkelismakkelis kun meidän vanha rouva käy pussaamassa tms. Sekä eräs nainen käy lapsensa kanssa vaikka heillä ei vielä koiraa ole niin katsomassa ja kertomassa lapselleen miten koiran kanssa tulee käyttäytyä sitten kun heille tulee koira kotiin. Vain kerran on ollut negatiivinen kokemus lapsista ja koirista koirapuistossa yhdessä.
Olin omien koirieni kanssa puistossa kun sinne tulee perhe suuren koiransa kanssa, en tiennyt rotua mutta kahta laumanvartijaa siinä sitten oli, loput voittekin arvata kun minun vanhempi koirani niin suuresti pitää lapsista ja halusi heti mennä lapsia moikkaamaan..
Mä en oikein ymmärrä... Pentu oli siis arka niin miks sen sakemannin annettiin ahistella sitä?
Mut kyl ne lapset saa jäädä kotiin kun ollaan koirien kanssa puistossa jne..
Mut en silti ymmärrä....